Sean Patrick Flanery als Connor MacManus | |
Norman Reedus als Murphy MacManus | |
Billy Connolly als Poppa Il Duce | |
Clifton Collins Jr. als Romeo | |
Julie Benz als Eunice Bloom | |
Peter Fonda als The Roman | |
Paul Johansson als Rick | |
Judd Nelson als Concezio Yakavetta | |
David Della Rocco als Rocco | |
Bob Marley als Detective Greenly | |
Brian Mahoney als Detective Duffy | |
David Ferry als Detective Dolly | |
Gerard Parkes als Doc | |
Richard Fitzpatrick als The Chief | |
Robert Mauriell als Louie | |
Daniel DeSanto als Crew Cut | |
Robb Wells als Jimmy the Gofer | |
Pedro Salvín als Uncle Cesar | |
Dwayne McLean als Father McKinney | |
Tom Barnett als Irish Gun Dealer | |
Bob Rubin als Gorgeous George | |
Mairtin O'Carrigan als Father Sibeal | |
Sweeney MacArthur als Jacob McManus | |
Aaron Berg als Jo Jo Rhama | |
Joris Jarsky als Lloyd | |
Zachary Bennett als Roy | |
Willem Dafoe als Paul Smecker (uncredited) | |
Erika Bruun-Andersen als Massage Therapist | |
Matthew Chaffee als Officer Chaffey | |
Carlo Berardinucci als 50's Mafioso | |
Joe Parro als 50's Mafioso | |
Joseph Di Mambro als 50's Thug | |
Philip Bucceri als 50's Thug | |
Tony Munch als 50's Thug | |
Matthew G. Taylor als Giant | |
Paul De La Rosa als Cab Driver | |
Paulino Nunes als Capo | |
A. Frank Ruffo als Capo | |
Stefano DiMatteo als Capo | |
Marco Bianco als Capo | |
Paul Rapovski als Capo | |
Santino Buda als Capo | |
Jeremy Wright als Dock Worker | |
Darryl Flatman als G-Man | |
Darryl Pring als Hot Dog Vendor | |
Rolando Alvarez Giacoman als Mexican Seaman | |
Brad Davis als North Side Bruglione | |
Ermes Blarasin als North Side Bruglione | |
Flint Eagle als North Side Bruglione | |
Brian Frank als North Side Bruglione | |
Steve 'Shack' Shackleton als North Side Bruglione | |
Brendan Wall als North Side Bruglione | |
Shamus Fynes als Police Officer | |
Louis Di Bianco als Patronazzi | |
Louis Di Bianco als Pedestrian | |
George Nickolas K. als Pedestrian | |
Howard Hoover als Reporter #1 | |
Joey Amorosino als Reporter #2 | |
Mark Stables als Prison Guard | |
Jerry Azzopardi als FBI Agent | |
Brendan Carmody als Thug in the Woods | |
Scott Savitz als Street Interviewee | |
Paul Joyce als Street Interviewee | |
John Herman als Street Interviewee | |
Kara Apostolica als Street Interviewee | |
Kimberly Tuscano als Street Interviewee | |
Matthew Lemche als Noah (as Matt Lemche) |
Paul Kumpata | Editor |
Taylor Duffy | Story |
Troy Duffy | Director |
Robert N. Fried | Executive Producer |
Troy Duffy | Story |
Don Carmody | Producer |
Chris Brinker | Producer |
Lloyd Segan | Executive Producer |
Bill DeRonde | Editor |
Troy Duffy | Screenplay |
Jeff Danna | Original Music Composer |
Veronica Collins | Casting |
Mirosław Baszak | Director of Photography |
Georgina Yarhi | Costume Design |
Steve Shewchuk | Set Decoration |
Dennis Davenport | Art Direction |
Dan Yarhi | Production Design |
Paul J. Alessi | Epk Camera Operator |
Alicia Turner | Stunt Double |
Darrell Hicks | Stunts |
Katie Brennan | Key Makeup Artist |
Amber Chase | Assistant Makeup Artist |
Karola Dirnberger | Key Hair Stylist |
Stephanie Ingram | Assistant Hairstylist |
Vincent Sullivan | Assistant Hairstylist |
Andrew Avitabile | ADR Engineer |
Patrick O. Bird | Dialogue Editor |
Brett Butler | Sound Effects Editor |
John W. Frost | ADR Recordist |
Jen Ruvalcaba | Dialogue Editor |
Eric J. Stolz | Sound Editor |
Phil Vo | Foley Recordist |
Alan Zielonko | Boom Operator |
Mathieu Archambault | Digital Compositor |
Sarah Barber | Visual Effects Coordinator |
Barb Benoit | Digital Compositor |
Dennis Berardi | Visual Effects Producer |
Mike Borrett | Visual Effects Production Manager |
Andy Chan | Visual Effects Compositor |
Ovidiu Cinazan | Compositor |
Tommaso Corona | Digital Compositor |
Peter Dydo | Animation |
Matt Glover | Visual Effects Coordinator |
Colleen Jenkinson | Visual Effects Production Manager |
Anna Joukova | Digital Compositor |
Mike Kwan | Digital Compositor |
Isabelle Langlois | Digital Effects Producer |
Benjamin Mossman | Visual Effects Production Assistant |
Hojin Park | Digital Compositor |
Sebastien Proulx | Digital Compositor |
Dominic Remane | VFX Lighting Artist |
Paul Saint-Hilaire | Digital Compositor |
Jerry Seguin | Digital Compositor |
Ken McCuen | Matte Painter |
Mathew Borrett | Matte Painter |
Wojciech Zielinski | Visual Effects Supervisor |