Gugu Mbatha-Raw als Ava Hamilton | |
Daniel Brühl als Schmidt | |
Chris O'Dowd als Mundy | |
David Oyelowo als Kiel | |
John Ortiz als Monk Acosta | |
Zhang Ziyi als Tam | |
Elizabeth Debicki als Mina Jensen | |
Aksel Hennie als Volkov | |
Roger Davies als Michael Hamilton | |
Clover Nee als Molly | |
Donal Logue als Mark Stambler | |
Simon Pegg als Radio Voice | |
Greg Grunberg als Joe (voice) | |
Jordan Rivera als Ayana Age 7 | |
Suzanne Cryer als Newscaster | |
Nathan Oliver als Isaac (age 4) |
J.J. Abrams | Producer |
Julius Onah | Director |
Oren Uziel | Screenplay |
Doug Jung | Screenplay |
Gregg Szabo | Set Dresser |
Tricia Barrett | Digital Compositors |
Jean-Paul Chreky | Script Supervisor |
Bill Corso | Makeup Department Head |
Randi Mavestrand | Makeup Artist |
Chris Samp | Standby Painter |
John R. Manocchia | Rigging Gaffer |
Jack Serino | Grip |
Tom Macdonald | Costume Supervisor |
Timothy A. Wonsik | Assistant Costume Designer |
Laura Peña | Assistant Production Coordinator |
Doug J. Meerdink | Production Design |
Steven Morrow | Sound Mixer |
Joe Macaluso | Key Grip |
Anne Morgan | Hair Department Head |
Gustaf Aspegren | Assistant Art Director |
Andrew M. Siegel | Property Master |
Jason H. Snell | Visual Effects Supervisor |
Craig Frosty Silva | Stunts |
Liz Oliver | Ager/Dyer |
Alan Baumgarten | Editor |
Courtney Laine Koller | Art Department Coordinator |
Michael Thurman | Set Dresser |
Joseph Badagliacca | Set Production Assistant |
David Philip Reed | Stand In |
Bob Dohrmann | Executive Producer |
Christopher T. Sadler | Second Assistant Director |
Stephanie Kenny | Set Decorating Coordinator |
Tommy Harper | Executive Producer |
Douglas Shamburger | Boom Operator |
Dan Romero | Transportation Captain |
Denise Chamian | Casting |
Lizzy Jane Klein | Researcher |
Mike Piccirillo | Art Department Coordinator |
Jingjing Fan | Visual Effects Coordinator |
Josh Bleibtreu | Second Unit Director of Photography |
Greg Etheredge | Lighting Technician |
Scott Garfield | Still Photographer |
Terri Greening | Production Accountant |
Alley Sardi | Set Production Assistant |
Justin M. Davey | Sound Effects Editor |
Matt Yocum | Sound Effects Editor |
Elena Dizon | Stand In |
Lindsey Weber | Producer |
Mike Piccirillo | Art Direction |
Jay K. Bedore | Carpenter |
James Crain | Carpenter |
Fabian Lacey | Conceptual Illustrator |
Nev Smith | Stand In |
Jake Waller | Script Coordinator |
Geneva Nash Morgan | Key Makeup Artist |
Mike Piccirillo | Assistant Art Director |
Chris Sanford | Set Designer |
Chris Snyder | Construction Coordinator |
Blumes Tracy | Special Effects Supervisor |
Ashlen Aquila | Stunts |
Mike Massa | Stunt Coordinator |
Bruce McCleery | Second Unit Director of Photography |
Kelly Porter (costumer) | Set Costumer |
Torrie Goedtel | Post Production Assistant |
Elizabeth Cortez | Hairstylist |
Lisa Rodgers | Post Production Supervisor |
Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Patrick Dunn-Baker | Set Designer |
Andre Freimann | Set Dresser |
Li Zi Yang | Digital Compositors |
Joseph Hiura | Set Designer |
Beth Day | Casting Associate |
Jacob Brades | Set Production Assistant |
Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Michyl-Shannon Quilty | Production Coordinator |
Paul Mugavero | Set Dresser |
Fante Zamora | Set Dresser |
Betsy Megel | Executive In Charge Of Production |
Paul Penley | Set Dresser |
Rich Romig | Set Designer |
Pete Romano | Second Unit Director of Photography |
Susan Lee | Set Costumer |
Jeremy Cisneros | Set Dresser |
Joseph E. Colmenero | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Dollinger | Boom Operator |
Don Bitters III | Visual Effects |
Daniela Giraldo | Set Production Assistant |
Dan Mindel | Director of Photography |
Colleen Atwood | Costume Design |
Bear McCreary | Music |
Matt Reeves | Executive Producer |
Matt Evans | Editor |
Rebecca Valente | Editor |
Jon Cohen | Executive Producer |
Brian Adler | Visual Effects |
Christopher Prampin | Chief Lighting Technician |
Mark Hadland | Assistant Chief Lighting Technician |
Dawn Gilliam | Script Supervisor |
Jonathan Gesinski | Storyboard Artist |
Sara Philpott | Set Decoration Buyer |
John Herrera McElroy | On Set Dresser |
Alisa Hensley | Stunt Double |
Jeanie King | Executive Visual Effects Producer |