Patrick Wilson als Ed Warren | |
Vera Farmiga als Lorraine Warren | |
Madison Wolfe als Janet Hodgson | |
Frances O'Connor als Peggy Hodgson | |
Simon McBurney als Maurice Grosse | |
Lauren Esposito als Margaret Hodgson | |
Benjamin Haigh als Billy Hodgson | |
Sterling Jerins als Judy Warren | |
Maria Doyle Kennedy als Peggy Nottingham | |
Patrick McAuley als Johnny Hodgson | |
Simon Delaney als Vic Nottingham | |
Franka Potente als Anita Gregory | |
Bob Adrian als Bill Wilkins | |
Steve Coulter als Father Gordon | |
Chris Royds als Graham Morris | |
Abhi Sinha als Harry Whitmark | |
Daniel Wolfe als Kent Allen | |
Annie Young als Constable Heeps | |
Elliot Joseph als Constable Peterson | |
Cory English als Stephen Kaplan | |
Emily Tasker als Camilla | |
Kate Cook als Mrs. More | |
Shannon Kook als Drew Thomas | |
Thomas Harrison als Peter | |
Jennifer Collins als Louise Defeo | |
Bonnie Aarons als Demon Nun | |
Javier Botet als Crooked Man | |
Joseph Bishara als Demon | |
Nancy DeMars als Woman Walking Dog | |
Robin Atkin Downes als Bill Wilkins (voice) | |
Jason Liles als Crooked Man Shadow (uncredited) | |
Emily Brobst als Demonic Shadow (uncredited) |
James Wan | Director |
Michael Pybus | Assistant Art Director |
Jody Blose | Script Supervisor |
Kellie Roy | Casting |
Rose Wicksteed | Casting |
Kristin M. Burke | Costume Design |
Chris Reynolds | Special Effects Supervisor |
Peter Safran | Producer |
Colin Strause | Visual Effects Supervisor |
Ariel Velasco-Shaw | Visual Effects Supervisor |
Julie Berghoff | Production Design |
Sophie Neudorfer | Set Decoration |
Kim M. Ferry | Hairstylist |
Konnie Daniel | Makeup Artist |
Morgan Robbins | Casting Associate |
Fiona Gavin | Art Direction |
Andrew Rothschild | Art Direction |
Jason M. Moore | Set Costumer |
Lauren Hadaway | ADR & Dubbing |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Sian Wilson | Makeup Artist |
Michelle Collier | Art Department Coordinator |
Sandy Kenyon | Costume Supervisor |
Ross Grainger | Rigging Gaffer |
Matt Kutcher | Special Effects Supervisor |
Leila Mauro | Hairstylist |
Matthew Moriarty | Steadicam Operator |
Yeşim "Shimmy" Osman | Hair Department Head |
Don Burgess | Director of Photography |
Kirk M. Morri | Editor |
Amber Jordyn | Set Costumer |
Joseph Bishara | Music |
Anthony Syracuse | Construction Coordinator |
Matt Kennedy | Still Photographer |
Rob Cowan | Producer |
A. Todd Holland | Art Direction |
Janet Ingram | Assistant Costume Designer |
Adrienne Garcia | Art Department Assistant |
Charlie McIntyre | Rigging Gaffer |
Joe Dzuban | Supervising Sound Editor |
Eleanor Sabaduquia | Makeup Department Head |
Anne McCarthy | Casting |
Dana Sano | Music Supervisor |
Liz Griffiths | Set Decoration |
Lise Richardson | Music Editor |
Walter Hamada | Executive Producer |
James Wan | Producer |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Chad Hayes | Story |
Chad Hayes | Screenplay |
Carey Hayes | Story |
Carey Hayes | Screenplay |
James Wan | Story |
James Wan | Screenplay |
David Leslie Johnson-McGoldrick | Screenplay |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Richard Brener | Executive Producer |
Dave Neustadter | Executive Producer |
Jenny Hinkey | Unit Production Manager |
Albert Cho | First Assistant Director |
Conte Mark Matal | Second Assistant Director |
Joel Kramer | Stunt Coordinator |
John Rottger | Stunt Coordinator |
Norb Phillips | Stunt Coordinator |
Kelli Barksdale | Stunts |
Lloyd Bass | Stunts |
Emily Brobst | Stunts |
Ray De-Haan | Stunts |
Kelly Dent | Stunts |
David Garrick | Stunts |
Andy Godbold | Stunts |
Nic Goodey | Stunts |
Rob Hunt | Stunts |
Rob Jarman | Stunts |
Dorian Kingi | Stunts |
Belinda McGinley | Stunts |
Lee Millham | Stunts |
Anthony Molinari | Stunts |
Bonnie Morgan | Stunts |
Brian Nickels | Stunts |
Tree O'Toole | Stunts |
Natasha Paul | Stunts |
Ian Pead | Stunts |
Juliana Potter | Stunts |
Andy Smart | Stunts |
Tim Trella | Stunts |
Paul Weston | Stunts |
Matthew Moriarty | "A" Camera Operator |
Michael Burgess | "B" Camera Operator |
Don Steinberg | First Assistant "A" Camera |
Daniel Wurschl | Second Assistant "A" Camera |
Craig Bauer | Second Assistant "B" Camera |
Mark Gilmer | Digital Imaging Technician |
William B. Kaplan | Sound Mixer |
Darin Read | Post Production Supervisor |
Liz Calandrello | First Assistant Editor |
Todd Zongker | First Assistant Editor |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Staubli | Sound Effects Editor |
Eliot Connors | Sound Effects Editor |
Charlie Campagna | Sound Effects Editor |
Lauren Hadaway | Supervising Dialogue Editor |
Justin Dzuban | Dialogue Editor |
Pernell L. Salinas | Assistant Sound Editor |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
John Sievert | Foley Artist |
Rob Bertola | Foley Artist |
Julie Pearce | Music Editor |
Rolf Fleischmann | Visual Effects Editor |
Nicholas Elwell | Visual Effects Coordinator |
Vicki L. Sawyer | Production Accountant |
Curtis Collins | Location Manager |
Valerie T. O'Brien | Key Set Costumer |
Anthony Gordon | Makeup Artist |
Maha | Makeup Artist |
Hugo Villasenor | Makeup Artist |
JoJo Myers Proud | Makeup Artist |
Elizabeth Mbousia | Makeup Artist |
Brigitte Hennech | Makeup Artist |
Martina Kohl | Makeup Artist |
Sean Kenney | Contact Lens Technician |
Tijen Osman | Key Hair Stylist |
Roddy Stayton | Hairstylist |
Robert Wilson | Hairstylist |
Marc Boyle | Hairstylist |
Mike Bonnaud | Assistant Chief Lighting Technician |
Michael Bauman | Chief Lighting Technician |
Thomas M. Dangcil | Lighting Technician |
Mike Gerzevitz | Lighting Technician |
Michael Lyon | Lighting Technician |
Mike Visencio | Lighting Technician |
Michael J. Coo | Key Grip |
Craig Kohtala | Best Boy Grip |
Ben Giacometti | Grip |
Daisuke Dice Miyake | Grip |
Timothy Jipping | Grip |
Douglas Fox | Property Master |
Brett Von Shirley | Leadman |
Perry Batchelor | Set Dresser |
Jefferson Murff | Set Dresser |
Jason Perrine | Graphic Designer |
James Ferrera | Unit Publicist |
Millie Hirsch | Studio Teacher |
Francie Brown | Dialect Coach |
James Waitkus | Transportation Captain |
Hillary Holmes | Music Coordinator |
Jeff Winn | Craft Service |
Mark Griffith | Digital Intermediate Colorist |
Jeff Halsey | Digital Intermediate Producer |
Pamela Scott-Farr | Digital Intermediate Producer |
Daniel Edery | VFX Artist |
Tony Spera | Production Consultant |
Lucy Scarfe | Stand In |
Kelli Barksdale | Stunt Double |