Keanu Reeves als Kevin Lomax | |
Al Pacino als John Milton | |
Charlize Theron als Mary Ann Lomax | |
Jeffrey Jones als Eddie Barzoon | |
Judith Ivey als Alice Lomax | |
Connie Nielsen als Christabella Andreoli | |
Craig T. Nelson als Alexander Cullen | |
Tamara Tunie als Mrs. Jackie Heath | |
Ruben Santiago-Hudson als Leamon Heath | |
Debra Monk als Pam Garrety | |
Vyto Ruginis als Mitch Weaver | |
Laura Harrington als Melissa Black | |
Pamela Gray als Mrs. Diana Barzoon | |
George Wyner als Meisel | |
Chris Bauer als Lloyd Gettys | |
Connie Embesi als Mrs. Bernice Gettys | |
Jonathan Cavallary als Gettys' Son | |
Heather Matarazzo als Barbara | |
Murphy Guyer als Barbara's Father | |
Leo Burmester als Florida Prosecutor | |
Bill Moor als Garson Deeds (Florida Judge) | |
Neal Jones als Larry (Florida Reporter) | |
Eddie Aldridge als Florida Bailiff | |
Mark Deakins als Florida Lawyer | |
Rony Clanton als Junkie in Harlem | |
George O. Gore II als Boy in Harlem | |
Alan Manson als Judge Sklar | |
Brian Poteat als Pie Face | |
Daniel Oreskes als Arnold (Metro Assistant District Attorney) | |
Kim Chan als Chinese Man | |
Caprice Benedetti als Menage A Trois Woman | |
Don King als Himself | |
Ray Garvey als Fight Fan | |
Rocco Musacchia als Fight Fan | |
Susan Kellermann als Joyce Rensaleer | |
James Saito als Takaori Osumi | |
Harsh Nayyar als Parvathi Resh | |
Mohammad Ghaffari als Bashir Toabal | |
Nicki Cochrane als Multi-Lingual Party Guest | |
Fenja Klaus als Female #1 | |
Gino Lucci als Limo Driver | |
Novella Nelson als Botanica Woman | |
Vincent Laresca als Big Guy #1 | |
Benny Nieves als Big Guy #2 | |
Franci Leary als Babs Coleman | |
Monica Keena als Alessandra Cullen | |
Gloria Lynne Henry als Tiffany | |
Paul Benedict als Walter Krasna (uncredited) | |
Delroy Lindo als Phillipe Moyez |
Arnon Milchan | Producer |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Mark Warner | Editor |
Burtt Harris | First Assistant Director |
Bruno Rubeo | Production Design |
Erwin Stoff | Executive Producer |
Judianna Makovsky | Costume Design |
Barry Bernardi | Executive Producer |
Arnold Kopelson | Producer |
Anne Kopelson | Producer |
Bob Bowman | Assistant Sound Editor |
Dennis Bradford | Art Direction |
Nancy Klopper | Casting |
Neal Martz | Prosthetic Makeup Artist |
Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Per Hallberg | Sound Designer |
Andrzej Bartkowiak | Director of Photography |
Jim Weidman | Supervising Music Editor |
Michael Tadross | Executive Producer |
Michael Tadross | Unit Production Manager |
Aldo Signoretti | Hair Designer |
Tod A. Maitland | Sound Mixer |
Taylor Hackford | Director |
Taylor Hackford | Executive Producer |
Andrew Neiderman | Novel |
Jonathan Lemkin | Screenplay |
Tony Gilroy | Screenplay |
Mary Colquhoun | Casting |
Gary Kosko | Assistant Art Director |
Gayle Keller | Casting Assistant |
Luigi Rocchetti | Makeup Supervisor |
Steven Ramirez | First Assistant Editor |
Matthew Gross | Production Executive |
Kate Dowd | Additional Casting |
Stephen Joel Brown | Co-Producer |
Artie Kane | Conductor |
Elizabeth Marx | Casting Associate |
Christopher DeFaria | Executive In Charge Of Production |
Mark Shostrom | Makeup Department Head |
Jan Foster | Location Manager |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Deborah Parker | Assistant Location Manager |
Bill Anagnos | Stunts |
Rob Bottin | Visual Effects Design Consultant |
Gary Davis | Stunt Coordinator |
Gary Davis | Second Unit Director |
Thomas DeWier | Stunt Double |
Rick Bernstein | Technical Advisor |
Sam Taybi | Dolly Grip |
Vincent E. Toto | VFX Director of Photography |
Jeff Atmajian | Orchestrator |
John K. Adams | ADR Editor |
Brian Hamill | Still Photographer |
LuAnn Claps | Makeup Artist |
Kate Edwards | Costume Supervisor |
Erica L. Hiller | Post Production Supervisor |
David Olson | Music Editor |
Brooks Baldwin | Dialect Coach |
Ralph Volpe | Transportation Co-Captain |
Kevin Bartnof | Foley Artist |
Constance A. Kazmer | Dialogue Editor |
Russell Engels | Chief Technician / Stop-Motion Expert |
John Scheele | Senior Visual Effects Supervisor |
Rob Hodgson | Visual Effects Supervisor |
Mark Hryma | Assistant Camera |
Kevin McKenna | Video Assist Operator |
Chris DeAngelis | Visual Effects Editor |
Ken Nelson | Construction Coordinator |
Chris Jargo | ADR Supervisor |
Dave Weinman | Leadman |
Angel De Angelis | Key Hair Stylist |
Connie Brink | Special Effects Coordinator |
Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Vern Nobles | First Assistant Camera |
Fortunato Frattasio | Visual Effects Compositor |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Kim Maitland | Boom Operator |
Brett Carroll | Assistant Editor |
Julie Adams | Dialogue Coach |
Marcia Patten | Costumer |
Sheryl Benko | Production Assistant |
Roland Blancaflor | Makeup Effects |
Bruno Robotti | Charge Scenic Artist |
Ken Connors | Rigging Gaffer |
Doug Dalisera | Assistant Chief Lighting Technician |
Betty Chin | Production Coordinator |
Julia G. Hickman | Art Department Coordinator |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Carlos Arguello | Digital Effects Supervisor |
Rick Broderman | Painter |
Robert Jepson | Driver |
Michael Laws | Gaffer |
Frank McKenna | Craft Service |
James J. Ferris | Electrician |
Steve White | Executive Producer |
Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Mo Henry | Negative Cutter |
Dennis Gamiello | Key Grip |
Rodney Bauer | Grip |
Carole Dubuc | Second Assistant Director |
Jay Laws | Lighting Technician |
Eric Gotthelf | Foley Mixer |
Ariana Lingenfelser | Digital Effects Producer |
Lynda Van Damm | Production Accountant |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Roberta J. Holinko | Set Decoration |
Deborah Sullivan | Set Medic |
Michael Scott | Sound Recordist |
Brian Fitzsimons | Best Boy Electric |
Michael Finnerty | Rigging Grip |
Barbara Michels | Researcher |
Marie-Josee Auclair | Digital Compositors |
Carla Attanasio | Visual Effects Coordinator |
Aisling O'Brien | Visual Effects Producer |
Joe Collins | Second Assistant Camera |
Grant Wilfley | Extras Casting |
Denise Leibee | Hair Supervisor |
Amy Comstock | Assistant Accountant |
Shawn Griffith | Second Second Assistant Director |
Richard Greenberg | Visual Effects Designer |
Christopher DeAngelis | Visual Effects Editor |
William Keys | Camera Production Assistant |
Matt Widman | Location Assistant |
Nicole Wilder | Assistant Production Coordinator |
Mick Kelly | Production Secretary |
Maria Norman | Producer's Assistant |