Michael Caine als Col. Kurt Steiner | |
Donald Sutherland als Liam Devlin | |
Robert Duvall als Col. Max Radl | |
Jenny Agutter als Molly Prior | |
Donald Pleasence als Himmler | |
Anthony Quayle als Admiral Canaris | |
Jean Marsh als Joanna Grey | |
Sven-Bertil Taube als Captain von Neustadt | |
John Standing als Father Verecker | |
Judy Geeson als Pamela | |
Treat Williams als Captain Clark | |
Larry Hagman als Colonel Pitts | |
Alexei Jawdokimov als Corporal Kuniski | |
Richard Wren als Hans Altmann | |
Michael Byrne als Karl | |
Joachim Hansen als SS-Obergruppenführer | |
Denis Lill als Churchill's aide | |
Rick Parsé als E-Boat Commander | |
Léonie Thelen als Branna | |
Keith Buckley als Hauptmann Gericke | |
Terence Plummer als Arthur Seymour | |
Tim Barlow als George Wilde (Publican) | |
John Barrett als Laker Armsby | |
Kate Binchy als Mrs. White | |
Maurice Roëves als Major Corcoran | |
David Gilliam als Sgt. Murphy | |
Jeff Conaway als Frazier | |
Asa Teeter als Major Neuer's Driver | |
Rob Reece als Corporal Becker | |
Jack McCulloch als Major Neuer | |
Siegfried Rauch als Sgt. Brandt | |
Brian Blessed als Arthur Seymour (voice) (uncredited) | |
Patrick Allen als Opening Narrator (voice) (uncredited) | |
Anthony Forrest als Sgt. Hayley (uncredited) | |
Wolf Kahler als Hauptsturmführer Fleischer (uncredited) | |
Roy Marsden als Sturmbannführer Toberg, SS (uncredited) | |
George Leech als Traumer (uncredited) | |
Ferdy Mayne als Radl's Doctor (uncredited) | |
Kent Williams als Mallory (uncredited) | |
Leigh Dilley als Winston Churchill / George Fowler (uncredited) | |
Harry Fielder als Motorbike Outrider (uncredited) | |
Walter Henry als Constable (uncredited) |
Irene Lamb | Casting |
Tom Mankiewicz | Screenplay |
Anne V. Coates | Editor |
Lalo Schifrin | Original Music Composer |
Peter Murton | Production Design |
Charles Bishop | Art Direction |
Anthony B. Richmond | Director of Photography |
John Sturges | Director |
Paul Rabiger | Makeup Artist |
Robin Gregory | Sound Recordist |
Yvonne Blake | Costume Design |
Gerry Humphreys | Sound Mixer |
John Wilcox | Second Unit Director of Photography |
Peter James | Set Dresser |
Jack Wiener | Producer |
Jonathan Cates | Sound Editor |
Eric Allwright | Makeup Artist |
Åke Lindman | Production Consultant |
David C. Anderson | Assistant Director |
Jack Higgins | Novel |
Freddie Williamson | Makeup Artist |
Basil Rayburn | Production Supervisor |
Elsa Fennell | Wardrobe Supervisor |
David Niven Jr. | Producer |
Ray Caple | Matte Painter |
Gerry Crampton | Stunt Coordinator |
Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Terence Churcher | Second Assistant Director |
Ray Freeborn | Location Manager |
John Beharrell | Production Accountant |