Sylvester Stallone als Barney Ross | |
Jason Statham als Lee Christmas | |
Harrison Ford als Max Drummer | |
Mel Gibson als Conrad Stonebanks | |
Arnold Schwarzenegger als Trench | |
Antonio Banderas als Galgo | |
Jet Li als Yin Yang | |
Wesley Snipes als Doc | |
Dolph Lundgren als Gunner Jensen | |
Kelsey Grammer als Bonaparte | |
Randy Couture als Toll Road | |
Terry Crews als Hale Caesar | |
Glen Powell als Thorn | |
Victor Ortiz als Mars | |
Ronda Rousey als Luna | |
Kellan Lutz als John Smilee | |
Ivan Kostadinov als Krug | |
Robert Davi als Goran Vata | |
Nikolay Stoyanov Ilchev als Local Cop #1 | |
Daniel Angelov als Local Cop #2 | |
Slavi Slavov als Warden | |
Dimiter Doichinov als Head Bodyguard | |
Nikolay Stanoev als Tech Guy | |
Harry Anichkin als Colonel | |
Boswell Maloka als Somali Drug Warlord | |
Natalie Burn als Conrad's Wife | |
Velizar Binev als Art Broker | |
Sarai Givaty als Camilla | |
Liubomir Simeonov als Cyclops | |
Frank Pesce als Fight Watcher | |
Thomas Canestraro als Conrad's Henchman | |
Aleksandar Belovski als Conrad's Soldier (uncredited) | |
Aleksandra Bogdanska als Paintings Seller (uncredited) | |
Lilia Doytchinova als Party Crowd (uncredited) | |
Ivaylo Grancharov als Commuter (uncredited) | |
Wendy Kay als Bartender (uncredited) | |
Cyndy Powell als Art Patron (uncredited) | |
Bashar Rahal als Chief Commander (uncredited) | |
Tzvetislav Samardjiev als Gambling Man at Smilee Fight (uncredited) |
Patrick Hughes | Director |
Sylvester Stallone | Screenplay |
Creighton Rothenberger | Screenplay |
Dave Callaham | Characters |
Brian Tyler | Original Music Composer |
Les Weldon | Producer |
Sean Albertson | Editor |
Kevin King Templeton | Producer |
Peter Menzies Jr. | Director of Photography |
Katrin Benedikt | Screenplay |
Avi Lerner | Producer |
Avi Lerner | Casting |
Paul Harb | Editor |
Sylvester Stallone | Story |
Danny Lerner | Producer |
John Thompson | Producer |
Daniel T. Dorrance | Production Design |
Scott H. Eddo | Makeup Department Head |
Stefan Manchev | Assistant Art Director |
Paul 'Pizza' Pianezza | Visual Effects Producer |
Georgi Petrov Yakimov | Set Costumer |
Lara Dale | Foley |
Chris David | Sound Re-Recording Mixer |
Gabriel J. Serrano | Sound Re-Recording Mixer |
Yavor Zahariev | Gaffer |
Matt Blackshear | Digital Intermediate |
Iren Muratova | Art Direction |
Mark Van Ee | Visual Effects Producer |
Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Simeon Asenov | Visual Effects Art Director |
J.J. Perry | Stunt Coordinator |
Nicolas Restrepo | Camera Operator |
Kalin Nikolov | Transportation Coordinator |
Christopher Eakins | Supervising Sound Editor |
Richard Ivan Mann | Visual Effects Producer |
Phil Bray | Still Photographer |
Richard Osborn Jr. | Camera Operator |
Vladimir Vladimirov | Location Manager |
Andrew Ashton | Visual Effects Supervisor |
Desi Ortiz | Visual Effects Editor |
Anna Gelinova | Costume Supervisor |
Zack Mazerolle | Visual Effects Editor |
Petar Minov | Visual Effects Editor |
Eric A. Tuxen | Visual Effects Editor |
Amitav Nakarmi | Visual Effects Producer |
Marianne Stanicheva | Casting |
Lizz Wolf | Costume Design |
Dan Levitan | Visual Effects Supervisor |
Sonya Savova | Art Direction |
Valentina Mladenova | Set Decoration |
Ryan Collins | Sound Designer |
Shannon Erbe | Music Editor |
Kristen Adams | Art Direction |
Orlin Grozdanov | Greensman |
Aniela Sidorska | Visual Effects Producer |
Nadya Dobrikova | Set Costumer |
Denitza Daverova | Location Manager |
Atanas Vulev | Location Manager |
Ivan Ranghelov | Art Direction |
Yossif Mladenov | Assistant Art Director |
Nigel Denton-Howes | Visual Effects Supervisor |
Ajoy Mani | Visual Effects Supervisor |
Peter McCaffrey | Camera Operator |
Asen Karanikolov | Set Costumer |
Vyarka Sirkova | Set Costumer |
Kelly Berry | Set Decoration |
Dian Hristov | Stunt Coordinator |
Peter McCaffrey | Steadicam Operator |
Ina Damianova | Costume Supervisor |
Shelly Stoyanova | Script Supervisor |
Gary Krause | Music Editor |
Sam Khorshid | Visual Effects Supervisor |
Branka Gligorova | Art Department Coordinator |
Scott Coulter | Visual Effects Producer |
Geo Pavlov | Set Costumer |
Yana Stoyanova | Makeup Artist |
Nicole Venables | Hairstylist |
Anna Quinn | Hairstylist |
Valentin Valov | Makeup Artist |
Shauna Giesbrecht | Makeup Artist |
Rachel Wyn Dunn | Compositors |
Tom Brown | Supervising Art Director |
Tim Limer | Sound Recordist |
Dirk Buchmann | Property Master |
Kalin Kerin | Stunts |
Jace Jeanes | Stunt Double |
Aaron Muchanyu | Stunts |
Boaz Davidson | Executive Producer |
Basil Iwanyk | Executive Producer |
Dan Bradley | Second Unit Director |
Dan Bradley | Stunt Coordinator |