Timothy Hutton als Christopher Boyce | |
Sean Penn als Daulton Lee | |
Pat Hingle als Mr. Charlie Boyce | |
Joyce Van Patten als Mrs. Boyce | |
Art Camacho als Boyce Child | |
Richard Dysart als Dr. Lee | |
Priscilla Pointer als Mrs. Lee | |
Chris Makepeace als David Lee | |
Dorian Harewood als Gene | |
Macon McCalman als Larry Rogers | |
Jerry Hardin als Tony Owens | |
Nicholas Pryor als Eddie | |
Mady Kaplan als Laurie | |
Rob Reed als Boyce Child | |
Betty Lou Henson als Debra | |
Stanley Grover als NSA Inspector | |
Bob Arbogast als Guard | |
David Suchet als Alex | |
Boris Leskin als Mikhael | |
Anatoli Davydov als Guard | |
Lori Singer als Lana | |
Jennifer Runyon als Carole | |
Daniel McDonald als Clay | |
Marvin J. McIntyre als Ike | |
Sam Ingraffia als Kenny Kahn | |
Tom Nolan als Undercover Cop | |
James Hardie als Police Interrogator | |
Burke Byrnes als U.S. Customs Official | |
Michael Ironside als FBI Agent | |
Bob Nelson als FBI Agent | |
Valerie Wildman als U.S. Embassy Official | |
Guillermo Ríos als Drug Dealer | |
Annie Kozuch als Boyce Child | |
George C. Grant als Karpov | |
Vic Polizos als FBI Interrogator | |
Drew Snyder als FBI Interrogator | |
Arthur Taxier als FBI Agent | |
Philip Corey als PAN AM Clerk | |
Martha Campos als Carmen | |
Herbie Wallace als Pet Shop Owner | |
Steven Miller als Newscaster | |
Jeff Seyfried als Pool Man | |
Steve Duffy als Barman | |
Carlos Romano als Insp. Estevez | |
George Belanger als U.S. Vice Consul | |
Abel Franco als Interrogator | |
Raúl Martínez als Mexican Police Sergeant | |
Roger Cudney als FBI Agent | |
Richard Masur als Bartender | |
John Ratzenberger als Detective | |
John Sabol als Security Guard | |
Jaime Garza als Raul | |
Léopoldo Francès als Le diplomate Nigérian |
John Schlesinger | Director |
Robert Lindsey | Novel |
Steven Zaillian | Screenplay |
Gabriel Katzka | Producer |
John Schlesinger | Producer |
Edward Teets | Co-Producer |
Lyle Mays | Music |
Pat Metheny | Music |
Allen Daviau | Director of Photography |
Richard Marden | Editor |
Wallis Nicita | Casting |
James D. Bissell | Production Design |
Richard Vane | Location Manager |
John Daly | Executive Producer |
Linda DeScenna | Set Decoration |
Albert Wolsky | Costume Design |
Luis Bekris | Production Manager |
David Middlemas | Post Production Supervisor |
Edward Teets | Unit Production Manager |
William James Teegarden | Set Designer |
Laura Kennedy | Casting Assistant |
Emily Gamboa | Production Coordinator |
Patt McCurdy | Production Coordinator |
Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Michael Childers | Associate Producer |
Freddie Hice | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Greg Brickman | Stunts |
Justin De Rosa | Stunts |
Laura Harris | Stunts |
Patrick Crowley | First Assistant Director |
Hans Beimler | Second Assistant Director |
Jesús Marín | Assistant Director |
Javier Carreño | Assistant Director |
Agustín Ituarte | Art Direction |
Rene Borisewitz | Sound Mixer |
Gerry Humphreys | Sound Mixer |
John Toll | Camera Operator |
Leobardo Sánchez | Second Assistant Camera |
Eric Engler | First Assistant Camera |
Ken Chase | Makeup Artist |
Pat Kirkwood | Chief Lighting Technician |
Mariano Garcia | Gaffer |
Michael Dennison | Costumer |
Ric McElvin | Leadman |
Charles Stewart | Set Dresser |
Adalberto López | Set Dresser |
Antonio Mata | Property Master |
Vince Heileson | Production Accountant |
Gilbert B. Combs | Stunt Coordinator |
Michael Childers | Second Unit Director |
Charles Enzen | Transportation Captain |
Nicholas Stevenson | Sound Editor |
Tony Message | Foley Editor |
John Poyner | ADR Editor |
Robert Hathaway | Music Editor |
Roy Birchley | First Assistant Editor |
Sergio Ortega | Assistant Editor |
Richard Fettes | Assistant Editor |
Simon Manley | Assistant Editor |
Nick Barnard | Assistant Editor |
Jim Howe | Assistant Editor |
Adrian Trent | Assistant Editor |
James C. Johnson | Assistant Editor |
David Sutton | Boom Operator |
Jorge Palomino | Boom Operator |
Jesus G. Duran | Special Effects |
Graciano Perez | Key Grip |
Antonio Ramírez 'Puma' | Dolly Grip |
Adolfo Lara | Electrician |
Antonio Cortés | Wardrobe Supervisor |
Ester Oropeza | Makeup Artist |
Bertha Chiu | Hairdresser |
Deborah Lucchesi | Additional Casting |
Pablo Palomino | Extras Casting |
Dave Friedman | Still Photographer |
Katherine Moore | Unit Publicist |