Y'lan Noel als Dmitri Cimber | |
Lex Scott Davis als Nya Charms | |
Joivan Wade als Isaiah Charms | |
Steve Harris als Freddy | |
Mugga als Dolores | |
Patch Darragh als Arlo Sabian / Chief of Staff | |
Marisa Tomei als Dr. May Updale / Architect | |
Luna Lauren Velez als Luisa | |
Kristen Solis als Selina | |
Rotimi Paul als Skeletor | |
Mo McRae als 7 & 7 | |
Jermel Howard als Lorenzo | |
Siya als Blaise | |
Christian Robinson als Capital A | |
Derek Basco als Taz | |
D.K. Bowser als Sharpie | |
Mitchell Edwards als Kels | |
Maria Rivera als Anna | |
Chyna Layne als Elsa | |
Ian Blackman als Bracken | |
Melonie Diaz als Juani | |
Naszir Nance als Terence | |
Peter Johnson als Pastor Carl Almory | |
Levy Tran als Roenick | |
Kevin Carrigan als General Smiley | |
Desiigner als Kels' Crew / Purge Partygoer | |
Qurrat Ann Kadwani als News Reporter #3 | |
Cindy Robinson als Announcer (voice) | |
Cloé Xhauflaire als News Reporter #1 | |
John P. McGinty als News Reporter #2 | |
Claudine Ewing als News Reporter #6 | |
Susanna Guzman als Sister #1 | |
Olivia Frances Williams als Sister #2 | |
Matthew Mesler als Psychologist #1 | |
Geoff Schuppert als Psychologist 2 | |
Deidre Goodwin als Psychologist #3 | |
Nancy Lemenager als Psychologist #4 | |
Neal Gupta als Tech #1 | |
Ricky Needham als Tech #2 | |
Anthony Lee Medina als Tech #3 | |
Mike Cabellon als Tech #4 | |
Nathyia Jackson als Church Guard | |
Rolando Martín Gómez als Man with Gun | |
Paul Iatomasi als Security Guard | |
Katina Forte als Reporter #1 | |
Van Jones als Reporter #2 | |
Jane Fergus als Reporter #4 | |
Alan Pietruszewski als Reporter #5 | |
Aaron Moss als Reporter #6 | |
Logan Crawford als Reporter #7 | |
Gabriel Lopez als Tall Man | |
Boris Khaykin als Crackhead | |
Moisés Acevedo als Crazy-Eyed Man | |
Patrick Byas als Bloody Victim | |
Shonica Gooden als Female Resident | |
Shaun Woodland als Male Resident | |
Jessica Bell als NYPD Officer Wilson (uncredited) | |
David Breda als Purge Supporter (uncredited) | |
Korey Bastian als Purge Supporter / Villain (uncredited) | |
Jason John Beebe als Masked Purger (uncredited) | |
Robert Bozek als Statistician (uncredited) | |
Allen Wall als Cameraman Reporter | |
Bill Smith als Government Purge Supporter (uncredited) | |
Aaron V. Williamson als Actor (uncredited) |
Gerard McMurray | Director |
James DeMonaco | Writer |
Brittany Petros | Location Manager |
Terri Taylor | Casting |
Carl Hicks | Construction Coordinator |
James Rosenthal | Property Master |
Ken Ishii | Production Sound Mixer |
Deb Peterson | First Assistant Camera |
Austin McLoughlin | Lighting Technician |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Michael McFadden | Boom Operator |
Jonathan Christiansen | Music Supervisor |
Megan Norris | Makeup Artist |
Quenell Jones | Camera Operator |
Mitsuko Alexandra Yabe | Music Editor |
Amela Bakšić | Costume Design |
Jennifer Suarez | Key Makeup Artist |
Faith Abraham | Casting Assistant |
Tracey Phillips-Boone | Costume Supervisor |
Sebastien Lemercier | Producer |
Matthew Sullivan | Set Decoration |
Leo Corey Castellano | Makeup Effects Designer |
Frank Coppola | Scenic Artist |
Peggy Fisher Pajak | Scenic Artist |
Ray Bivins | Special Effects Coordinator |
Gregory Cahill | Rigging Grip |
Kelsey Ettman | Assistant Costume Designer |
Michael Bay | Producer |
Bradley Fuller | Producer |
Mitch Hounslow | Visual Effects Editor |
Dexter Kennedy | Drone Operator |
Sharon Lomofsky | Production Design |
Jon Carter | Hair Department Head |
Timothy Limner | Dolly Grip |
Leo Corey Castellano | Makeup Department Head |
Monique Hyman | Key Hair Stylist |
Steven R. Molen | Production Manager |
Michelle Brennen | Visual Effects Producer |
Andrew Form | Producer |
Anastas N. Michos | Director of Photography |
Ally Conover | Casting Associate |
James DeMonaco | Producer |
Shawna-Nova Foley | Key Costumer |
Mike Soppit | Visual Effects Editor |
Ellis Redd | Art Department Coordinator |
Jon Graham | Aerial Camera |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Andrew Femenella | Casting Associate |
Sarah Domeier Lindo | Casting |
David Blankenship | Art Direction |
James Gucciardo | Camera Operator |
Matt Naughton | Gaffer |
Jason Blum | Producer |
Hersha McKinney | Hairstylist |
Jerome Camera Williams | First Assistant Camera |
Jenna Dayton | Script Supervisor |
Jim Page | Editor |
James DeMonaco | Characters |
Aaron Khristeus | In Memory Of |
James DeMonaco | Executive Producer |
Steven R. Molen | Executive Producer |
Jeanette Volturno | Executive Producer |
Couper Samuelson | Executive Producer |
Kevin Lax | Music |
Christine Kromer | Casting |
Phillip Dawe | Co-Producer |
Steven R. Molen | Unit Production Manager |
Cory Johnson | First Assistant Director |
Cyndi Martin | Second Assistant Director |
Paige Pemberton | Production Supervisor |
Kristy Choo | Production Coordinator |
Rose Beale | Assistant Production Coordinator |
Patrick McBride | Production Secretary |
Holly Pilato-Scharnweber | Production Secretary |
Michael Collins | Production Accountant |
Brigitte Altenhaus | Assistant Art Director |
Dave Lieber | Assistant Art Director |
Tiffany Apple Keenan | Graphic Designer |
Juan Sanchez | Storyboard Artist |
Robin Simmerly | Assistant Property Master |
Adam Cameron | Leadman |
Jason Jurewicz | Set Dresser |
James P. Kerr | Set Dresser |
Keith B. Massey | Set Dresser |
Randy Krautsack Jr. | Set Dresser |
Tom J Rukavina | Set Dresser |
Marcus Cole | Steadicam Operator |
Yale Gropman | Second Assistant "A" Camera |
Brett Roldel | Second Assistant "B" Camera |
Lewis Rothenberg | Digital Imaging Technician |
Kristina Lally | Clapper Loader |
Annette Brown | Still Photographer |
Ken Ishii | Sound Mixer |
Matt Naughton | Chief Lighting Technician |
Jared Dubinski | Assistant Chief Lighting Technician |
Alexander Stevens | Lighting Technician |
Christopher Barbaria | Lighting Technician |
Thomas Doyle | Lighting Technician |
Anthony Pacella | Generator Operator |
Sean Cassidy | Key Grip |
Kevin Meegan | Best Boy Grip |
John-Paul Rankin | Dolly Grip |
James Sullivan | Grip |
Roberto Pierson | Grip |
Thomas G. Rosputni | Grip |
Jesse Panuccio | Rigging Grip |
John Panuccio | Rigging Grip |
Janet Gaglione | Costumer |
Laurie Podsiadly | Costumer |
Clare Jordan | Tailor |
Eric s Wilson | Makeup Artist |
Angel Cobb | Hairstylist |
Hank Amos | Stunt Coordinator |
Martin De Boer | Utility Stunts |
Alison A. Taylor | Location Manager |
Brittany Petros | Assistant Location Manager |
Tisha Jefferson | Assistant Location Manager |
Pedro Mata | Assistant Location Manager |
Jake Cassel | Assistant Location Manager |
Bobby Gott | Assistant Location Manager |
Noreen Dimster-Denk | Second Second Assistant Director |
Roslyn Aronowitz | Second Second Assistant Director |
Chris Cook | Second Assistant Director |
James Harkerss | Transportation Captain |
Thomas O'Connor | Transportation Co-Captain |
Maize Muscato | Craft Service |
Hannah Leilani Jordan | Craft Service |
Ann Podolak | Set Medic |
Mallory Trice | Post Production Coordinator |
Julie Carr | First Assistant Editor |
Morgan Heller | Assistant Editor |
Josh Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Jacob Ribicoff | Sound Re-Recording Mixer |
Jacob Ribicoff | Supervising Sound Editor |
Jacob Ribicoff | Sound Designer |
Eric Strausser | Assistant Sound Editor |
Giuseppe Cappello | Assistant Sound Editor |
Rich Bologna | Sound Effects Editor |
Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
John Werner | Dialogue Editor |
Ruth Hernandez | ADR Editor |
Tony Martinez | ADR Editor |
Roland Vajs | Foley Editor |
Nuno Bento | Foley Artist |
Joana Niza Braga | Foley Mixer |
Avi Laniado | Sound Engineer |
Joel Scheuneman | Sound Engineer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Michael Rivera | ADR Mixer |
Michael Rivera | Music Supervisor |
Corey Wallace | Orchestrator |
Richie Adams | Title Designer |
Daniel Wehr | Music Sound Design and Processing |
Daniel Wehr | Additional Music |
Anna Krempholtz | Scenic Artist |
Aja Frary | Stunts |
Ilyana Eberhardt | Stunt Double |