Ben Gazzara als Cosmo Vittelli | |
Timothy Carey als Flo | |
Seymour Cassel als Mort Weil | |
Robert Phillips als Phil | |
Morgan Woodward als The Boss | |
Al Ruban als Marty Reitz | |
Azizi Johari als Rachel | |
Haji als Haji | |
Alice Friedland als Sherry | |
Derna Wylde als Derna | |
Virginia Carrington als Mama | |
Carolyn Warren als Carol | |
John Kullers als The Accountant | |
Donna Gordon als Margo Donnar | |
Meade Roberts als Mr. Sophistication | |
Kathalina Veniero als Annie | |
Yvette Morris als Yvette | |
Jack Ackerman als Musical Director | |
David Rowlands als Lamarr | |
Trisha Pelham als Waitress | |
Eddie Shaw als Taxi Driver | |
Sonny Aprile als Sonny | |
Gene Darcy als Commodore | |
Ben Marino als Bartender | |
Arlene Allison als Waitress | |
Vincent Barbi als Vince | |
Val Avery als Blair Benoit | |
Elizabeth Deering als Lavinia | |
Soto Joe Hugh als Chinese Bookie | |
Catherine Wong als The Bookie's Girl | |
John Finnegan als Taxi Driver | |
Miles Ciletti als Mickey | |
Mike Skloot als Scooper | |
Frank Buchanan als Flo's Friend | |
Jason Kincaid als Parking Lot Attendant | |
Frank Thomas als Poker Player | |
Jack Krupnick als Poker Player | |
James Lew als Guard (uncredited) |
John Cassavetes | Director |
John Cassavetes | Writer |
Al Ruban | Producer |
Bo Harwood | Original Music Composer |
Tom Cornwell | Editor |
Phil Burton | Associate Producer |
Sam Shaw | Production Design |
Phedon Papamichael | Art Direction |
Art Levinson | Production Manager |
Bo Harwood | Sound Designer |
Robert Knudson | Sound Mixer |
Catherine E. Coulson | Second Assistant Camera |
Al Ruban | Director of Photography |
Mitch Breit | Director of Photography |
Nathan Haggard | Second Assistant Director |
Verna Bagby | Construction Coordinator |
Miles Ciletti | Props |
Bruce Hartman | Construction Coordinator |
Bryan Ryman | Assistant Art Director |
Richard Upper | Title Designer |
Richard Upper | Graphic Designer |
Robert Vehon | Construction Coordinator |
Craig R. Baxley | Stunts |
Paul Baxley | Stunt Coordinator |
Mitch Breit | Lighting Technician |
Frederick Elmes | Camera Operator |
Michael Ferris | Camera Operator |
Rob Hahn | Assistant Camera |
M. Todd Henry | Assistant Camera |
Bruce Knee | Lighting Technician |
Don Robinson | Lighting Technician |
R. Michael Stringer | Assistant Camera |
Chris Taylor | Lighting Technician |
Richard Upper | Still Photographer |
Mary Herne | Wardrobe Master |
Robert Heffernan | Other |
Craig Holt | Apprentice Sound Editor |
Neal Meisenheimer | Assistant Editor |
Terri Messina | Assistant Editor |
Fran Morgenstern | Assistant Editor |
Jack Woods | Post Production Consulting |
David Armstrong | Additional Editing |
David Armstrong | Location Manager |
Sandy King | Script Supervisor |
Jack Sheldon | Musician |
Sadikhussain | Music Producer |
Teresa Stokovic | Production Secretary |
Connie McFeeley | Accountant |
Lanie Heffernan | Other |
Steve Brooks | Other |
Anthony Harris | Music Arranger |
Anthony Harris | Conductor |