Charlize Theron als Dr. Wren Petersen | |
Javier Bardem als Dr. Miguel Leon | |
Jean Reno als Dr. Mehmet Love | |
Adèle Exarchopoulos als Ellen | |
Jared Harris als Dr. Farber | |
Hopper Penn als Billy Boggs | |
Denise Newman als Sarie | |
Mark De Villiers als Wren's Father | |
Amy Harries-Jones als Young Wren | |
Obed Baloyi als Atef | |
Merritt Wever als Marlee | |
Vaneshran Arumugam als East Indian UN Staffer | |
Tinarie Van Wyk-Loots als UN Staffer | |
Sebelethu Bonkolo als Sam | |
Sibongile Mlambo als Assatu | |
Bill Gerber als UN Representative | |
Bronwyn Reed als Catholic School Girl | |
Chris Gxalaba als Oom Pieter | |
Fiona Ramsay als Beatrice | |
Sarah Muhoho als Sierra Leone Villager | |
Linda Sokhulu als Triage Nurse | |
Ebby Weyime als Nurse | |
Andile Vuyolwethu Pakade als Youth Soldier | |
Elodie Venece als Priya | |
Oscar Best als Dr. Brown |
Erin Dignam | Screenplay |
Bill Pohlad | Producer |
Matt Palmieri | Producer |
Sean Penn | Director |
Bill Gerber | Producer |
Jay Cassidy | Editor |
Hans Zimmer | Original Music Composer |
Andrew Laws | Production Design |
Barry Ackroyd | Director of Photography |
Diana Cilliers | Costume Design |
Kristine Berg | Ager/Dyer |
Donavin Waters | Pyrotechnician |
Nancy Parker | Foley |
Brian Wentzel | Armorer |
Didier Lozahic | Sound Re-Recording Mixer |
Cordell McQueen | Special Effects Supervisor |
Andrea Leanza | Prosthetic Makeup Artist |
Michael Hyman | Art Direction |
Jason Howey | CG Supervisor |
Dave McMoyler | Supervising Sound Editor |
Marli Kruger | Makeup Artist |
Ken Hodgson | Key Grip |
Paul Pieterse | Special Effects Coordinator |
Alyson Dee Moore | Foley |
Enzo Angileri | Hairstylist |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate |
John Gore | Drone Operator |
Nick Jimenez | ADR & Dubbing |
Anthony Bozanich | First Assistant Editor |
Andrew Orlando | Art Direction |
Gillian Florence | Costume Supervisor |
Darrin Hofmeyr | CG Supervisor |
Gaby Beyers | Art Department Coordinator |
Michael Saal | Ager/Dyer |
Nil Henchoz | Key Grip |
Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sven Vosloo | Additional Camera |
Geoff Kock | ADR & Dubbing |
Warren Shaw | Sound Designer |
Jessica Veasey | Makeup Artist |
Koketso Mbuli | Set Costumer |
Helena Packer | Visual Effects Supervisor |
George Webster | Visual Effects Supervisor |
Jacques Jouffret | Steadicam Operator |
Jason Martin | Underwater Camera |
Adam Asmal | Epk Camera Operator |
Jon Title | Sound Effects Editor |
Richard Kitting | Sound Re-Recording Mixer |
Clinton Smith | Prosthetic Designer |
Darryl Hammer | Supervising Art Director |
Marco Raposo de Barbosa | Visual Effects Supervisor |
Massimo Gattabrusi | Hairstylist |
Rick de Souza | Key Costumer |
Joshua Spivack | Visual Effects Producer |
George Loucas | Visual Effects Supervisor |
John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Kerry Skelton | Makeup Department Head |
Joe Guzman | Digital Intermediate |
Jane Tones | First Assistant Editor |
Christa Schamberger | Casting |
Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Jacques Pienaar | Boom Operator |
Nadine Prigge | Makeup Designer |
Grant Urquhart | Armorer |
Els Owen | Makeup Artist |
Paul Carlin | Digital Intermediate |
Byron Tofas | Digital Compositor |
Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Tom Olive | Set Decoration |