Sebastian Stan als Scott Huffman | |
Christopher Plummer als Frank Pitsenbarger | |
William Hurt als Tulley | |
Ed Harris als Ray Mott | |
Samuel L. Jackson als Takoda | |
Jeremy Irvine als William Pitsenbarger | |
Peter Fonda als Jimmy Burr | |
Bradley Whitford als Carlton Stanton | |
Alison Sudol als Tara Huffman | |
John Savage als Kepper | |
Diane Ladd als Alice Pitsenbarger | |
Linus Roache als Whit Peters | |
Max Gail als Haley | |
Byron Mann als Jay Ford | |
Amy Madigan als Donna Burr | |
Dale Dye als Senator Holt | |
Milton Saul als Civilian / Pentagon Employee (uncredited) | |
Dan Renalds als Private Benjamin | |
John D. Hickman als Gene | |
Vesse Saastamoinen als Radio Willy | |
Robert Reed Peterson als PFC D. Meyes | |
John Savage als Chauncy Kepper | |
August Blanco Rosenstein als PFC J. Larson | |
Hannah Black als Young Jenny | |
David de Vries als Congressman | |
Rose Lane Sanfilippo als Country Club Waitress | |
Richard Cawthorne als Young Colonel Holt | |
Daniel Whyte als Major | |
Wilbur Fitzgerald als Chairman | |
Bruce MacVittie als Senator Martin Clayborne | |
Mary Rogers McMaster als CNN Segment Producer | |
Lu Parker als Newscaster #1 | |
Rick Chambers als Newscaster #2 | |
Rachel Harker als Jenny Raynor | |
Gordon Convoy als Bagpier #1 | |
Dalton Perrin als Color Guard Dalton | |
Julian Adams als Lieutenant John Quaid | |
Martin Copping als Slade | |
Ser'Darius Blain als Young Takoda | |
Michael Imperioli als Jay Ford | |
James Jagger als Young Jimmy Burr | |
Tessa Robinson als Jesse Mott | |
Tyler Robinson als James Mott | |
Zach Roerig als Young Ray Mott | |
Ethan Russell als Young Tulley | |
Travis Aaron Wade als Lieutenant Tom Allison | |
Cody Walker als Young Kepper | |
Erika Diamond als Senator (uncredited) | |
Robin Dyke als CO's Wife (uncredited) |
Todd Robinson | Director |
Peggy Stamper | Costume Design |
Nicholas Cafritz | Producer |
Lauren Selig | Producer |
John Watson | Producer |
Wilson DaSilva | Executive Producer |
Patrick Markey | Executive Producer |
Philip Klein | Original Music Composer |
Shaun S. Sanghani | Producer |
Sunny Vohra | Executive Producer |
Tamara Birkemoe | Executive Producer |
Cesare Fazari | Executive Producer |
Timothy Scott Bogart | Producer |
Pen Densham | Producer |
Habib Paracha | Executive Producer |
Louis Steyn | Executive Producer |
Todd Robinson | Writer |
Jonathan A. Carlson | Production Design |
Michael Bassick | Producer |
Jessica Martins | Executive Producer |
Byron Werner | Director of Photography |
Julian Adams | Producer |
Ali Jazayeri | Executive Producer |
Peter Winther | Executive Producer |
Adi Cohen | Producer |
T.J. Steyn | Executive Producer |
Lisa Wolofsky | Executive Producer |
Kristie Suffield | Set Decoration |
Robert Reed Peterson | Producer |
Simone White | Executive Producer |
Sidney Sherman | Executive Producer |
Claudia Castello | Editor |
Terel Gibson | Editor |
Jordi Rediu | Producer |
Lisa Osinloye | Executive Producer |
Andrew Boswell | Executive Producer |
Jenna Sanz-Agero | Executive Producer |
David Gendron | Executive Producer |
Michael Laundon | Executive Producer |
Iris Hampton | Casting Director |
Mark Damon | Producer |
Richard Nord | Lead Editor |
Siranat Ratchusanti | Art Direction |
Pam Hall | Hairstylist |
Sukwasa Khadphab | Hairstylist |
Joyce Gilliard | Key Hair Stylist |
Paul Cha | Key Makeup Artist |
Jakapan Wongsasuep | Makeup Artist |
Essie Cha | Makeup Department Head |
Vasit Suchitta | Makeup Effects |
Jayson Merrill | First Assistant Director |
Brian Avery Galligan | Second Assistant Director |
Peter Winther | Second Unit Director |
Kate Pulley | Additional Second Assistant Director |
Brenda Findley | Art Department Coordinator |
Darrin Bates | Assistant Property Master |
Walt Mikolwski | Construction Coordinator |
Dave Campbell | Construction Foreman |
Connie Dominey | Graphic Designer |
James L. Eddy | Property Master |
Jason Alan Hoffman | Prop Maker |
Carlton Lee Jr. | Set Designer |
Morgan E. Beasley | Set Dresser |
Duncan Fletcher | Set Dresser |
Richard Weller | Set Dresser |
Nina A. White | Set Dresser |
Stan J. White | Set Dresser |
Brian McKissick | Storyboard Artist |
Brian Murray | Storyboard Artist |
Mitchell Dean | Second Unit Cinematographer |
Jason Aron | Aerial Camera |
Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Wattana Kuasong | Assistant Camera |
Carl M. Johnson | Best Boy Electric |
Thitinun Lerdkijsakul | Camera Operator |
Picha Srisansanee | Camera Operator |
Christopher Vongsrisart | Digital Imaging Technician |
Dexter Kennedy | Drone Pilot |
Alexander G. Smith | Electrician |
Cris Toebben | Electrician |
Keith Pokorski | First Assistant "A" Camera |
Warren Brace | First Assistant "C" Camera |
Steven A. Lundgren | Gaffer |
Sarayuth Nissaidee | Gaffer |
Brian Adkins | Grip |
Mitch Blasingame | Grip |
Frank Boone | Key Grip |
Bruce Giglio | Lighting Technician |
Langston York | Lighting Technician |
Jerry Chief Parker | Rigging Gaffer |
Wesley J. Ford | Rigging Grip |
Justin Yardley Jones | Rigging Grip |
Graham Byrnes | Rigging Grip |
Sarah Bowman | Second Assistant "A" Camera |
Jerome Fauci | Steadicam Operator |
Dennis Noyes | Steadicam Operator |
Jackson Lee Davis | Still Photographer |
John Slade | Techno Crane Operator |
Janine Gosselin | Script Supervisor |
Navarutt Roongaroon | Script Supervisor |
Oliver Ferris | Foley Artist |
Sophia Hardman | Foley Mixer |
Tom Melling | Sound Mix Technician |
Preethep Boondech | Sound Recordist |
Phil Lee | Supervising Sound Effects Editor |
Dan Morgan | Supervising Sound Editor |
Phongnawat Techawanvekin | Special Effects Coordinator |
Harit Taechathummarak | Special Effects Supervisor |
Magnus Olsson | 3D Artist |
Linus Lindbalk | Matte Painter |
Sandra Filippelli | Visual Effects Coordinator |
Cristina Garmón | Visual Effects Coordinator |
Daniel Nielsen | Visual Effects Producer |
Sean Wheelan | Visual Effects Producer |
Bernat Aragonés | Visual Effects Supervisor |
Ben Parkinson | Casting Director |
Thitiya Thongbai | Casting Director |
View Lenbury | Casting Assistant |
Jenna Johnson | Casting Associate |
Joey Vieira | Casting Associate |
Tammy L. Smith | Extras Casting |
Freddy Noriega | Additional Editor |
Mitch Rosin | Additional Editor |
Tom Cairns | Colorist |
Kathryn Prescott | First Assistant Editor |
John Percival | Online Editor |
Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Kevin Blood | First Assistant Accountant |
Cory Fleming | Pilot |
Marius Henry Hoyo | Main Title Designer |
Cynthia H. Margulis | Production Accountant |
Matthew Myers | Production Consultant |
Michael Clark | Production Coordinator |
Pornrin Sywarungsymun | Production Coordinator |
Colin Rogers | Production Secretary |
Marina Capra | Set Production Assistant |
Steve Lim | Set Production Assistant |
Rebecca Drummond | Travel Coordinator |
James Cawley | Transportation Coordinator |
Petr Jákl | Producer |
Michael G. Selby | Producer |
Fred Lloyd | Costume Supervisor |
Kari King | Costumer |
Nittaya Boonkao | Key Costumer |
Meredith Coats | Key Costumer |
Brandon Bernard | Set Costumer |
Judy Chang | Set Costumer |
Askia Won-Ling Jacob | Set Costumer |
Keith Hudson | Textile Artist |
Wanarat Khokthong | Wardrobe Assistant |
Nirachara Wannalai | Wardrobe Supervisor |
John Metcalfe | Second Assistant "B" Camera |