Sean Connery als Allan Quatermain | |
Naseeruddin Shah als Captain Nemo | |
Shane West als Tom Sawyer | |
Peta Wilson als Mina Harker | |
Stuart Townsend als Dorian Gray | |
Jason Flemyng als Dr. Henry Jekyll / Edward Hyde | |
Tony Curran als Rodney Skinner / The Invisible Man | |
Richard Roxburgh als M | |
Max Ryan als Dante | |
Tom Goodman-Hill als Sanderson Reed | |
David Hemmings als Nigel | |
Terry O'Neill als Ishmael | |
Rudolf Pellar als Draper | |
Robert Willox als Constable Dunning | |
Robert Orr als Running Officer | |
Joel Kirby als Copper #2 | |
Marek Vašut als Soldier | |
Ewart James Walters als Toby | |
Robert Vahey als Elderly Hunter | |
Sylvester Morand als Old Traveler | |
Mariano Titanti als Edgar Shreave | |
Huggy Leaver als Hanson Cab Driver | |
James Babson als Marksman #3 | |
Pavel Bezděk als Marksman #1 | |
Stanislav Adamickij als Marksman #2 | |
Michael McGuffie als Copper #1 | |
Michal Grün als Assassin #3 | |
San Shella als Terrified Crewman | |
Ellen Savaria als Recordist | |
Riz Meedin als Venice Conning Tower Crewman | |
Sartaj Garewal als Rocket Room Crewman | |
Neran Persaud als Crewman Patel | |
Andrew Rajan als Headphones Crewman |
Bruce Devan | Line Producer |
Stephen Norrington | Director |
James Robinson | Screenplay |
Trevor Jones | Original Music Composer |
Dan Laustsen | Director of Photography |
Paul Rubell | Editor |
Trevor Albert | Producer |
Trevor Albert | Executive Producer |
Sean Connery | Executive Producer |
Don Murphy | Producer |
Donna Isaacson | Casting |
Lucinda Syson | Casting |
Jacqueline West | Costume Design |
Rick Benattar | Associate Producer |
Mark Gordon | Executive Producer |
Michael Nelson | Co-Producer |
Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Carol Spier | Production Design |
Marco Bittner Rosser | Art Direction |
Elinor Rose Galbraith | Art Direction |
Jindřich Kočí | Art Direction |
James McAteer | Art Direction |
James F. Truesdale | Art Direction |
Peter Nicolakakos | Set Decoration |
Sarah Emily Nelson | Art Department Assistant |
Jana Chovancova | Art Department Coordinator |
Constantine Sekeris | Conceptual Design |
Phillip Tellez | Construction Coordinator |
Ron Gress | Lead Painter |
Ronnie Lombard | Leadman |
Paul Edwards | Line Producer |
Michael Hruska | Painter |
Manuel Plank-Jorge | Production Illustrator |
Neil Morrill | Sculptor |
Patrick Banister | Set Designer |
Klaus Fuxjäger | Camera Operator |
Garrett Benson | First Assistant Camera |
Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Larry D. Horricks | Still Photographer |
Wayne Baker | Underwater Camera |
Tim Scotti-Henson | Assistant Costume Designer |
Hana Kučerová | Costume Supervisor |
Michelle Taylor | Hair Designer |
Tricia Cameron | Hairstylist |
Pauline Heys | Makeup Artist |
Duncan Jarman | Prosthetic Supervisor |
Maria Hubackova | Set Costumer |
Bob Kretschmer | Wigmaker |
Brian Bulman | Additional Music |
Dave Evans | Armorer |
Greg Gladstone | CG Supervisor |
Joy Ellison | Dialect Coach |
David Ebner | Digital Effects Supervisor |
Don Haggerty | Driver |
Michal Krbeček | Loader |
Lonnie A. Mathes | Post Production Assistant |
Charlie Davis | Post Production Supervisor |
Marc Tantin | Propmaker |
Gary Cohen | Special Effects Coordinator |
Robert Alonzo | Stunt Coordinator |
Kevin Abercrombie | Stunts |
Jason Barlow | Technical Supervisor |
Mitch Goldstrom | Systems Administrators & Support |
Vaclav Mottl | Transportation Coordinator |
Michael Nelson | Unit Production Manager |
Larry Garrison | Unit Publicist |
Michal Chadima | Video Assist Operator |
Des Carey | Visual Effects Editor |
Catherine Allinson | Script Supervisor |
Jim Passon | Color Timer |
Josh Campbell | First Assistant Editor |
Igor Jelen | Best Boy Electric |
Conrad Sigurdson | Electrician |
Michael Jenkins | Gaffer |
Steve Reding | Lighting Artist |
Damon Marcellino | Lighting Technician |
Dean Brkic | Rigging Gaffer |
Philip Waley | Executive In Charge Of Production |
Mike Higgins | Location Manager |
Jill Bennett | Production Accountant |
Kate St-Pierre | Production Coordinator |
Michelle Weller | Production Manager |
Doris Donnenberg | Production Supervisor |
Andrew Trosmans | Researcher |
Peter Eusebe | Boom Operator |
Adam Kay | Music Editor |
Geoff Alexander | Orchestrator |
Mark Holding | Production Sound Mixer |
Simon Rhodes | Scoring Mixer |
Erik Aadahl | Sound Effects Editor |
Jay Wilkinson | Supervising Sound Editor |
Domenic DiGiorgio | Animation Supervisor |
Damon Bard | Creature Design |
Douglas Aiken | Digital Compositors |
Nathan Abbot | I/O Supervisor |
Joe Viskocil | Pyrotechnic Supervisor |
Jaremy Aiello | Special Effects Supervisor |
Stephanie Hamilton | Visual Effects |
Alexandra Altrocchi | Visual Effects Coordinator |
Michael Caplan | Visual Effects Producer |
Tim Alexander | Visual Effects Supervisor |
Matthew Gratzner | Visual Effects Art Director |
Mark Kenna | Dolby Consultant |
Philip Borg | Modeling |
Laura Hainke | CG Painter |
Mirka Janatova | Unit Manager |
John Morris | Foley |
Jiří Gažda | Key Grip |
Mishka Cheyko | First Assistant Director |
Jim Brookshire | ADR Supervisor |
Paul Apted | Assistant Sound Editor |
Damarcus Holbrook | 3D Modeller |
David Baxa | Set Designer |
Ilya Seperich | Assistant Property Master |
Jason Knox-Johnston | Draughtsman |
Tomas Hais | Set Dresser |
Garson Yu | Title Designer |
Karel Charvát | Dolly Grip |
Pavel Proisl | Grip |
Elizabeth Healy | Costume Illustrator |
Anthony Brookman | Key Set Costumer |
Lee Clayton | Tailor |
Eddie Perez | Fight Choreographer |
Daren Bailey | Marine Coordinator |
Ondar Hrncir | Pyrotechnician |
Richard Graysmark | Second Assistant Director |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Tomáš Rotnágl | Assistant Production Manager |
Berenice Percival | Casting Assistant |
Dave Kulczycki | ADR Editor |
Steve F. Price | Foley Editor |
David Arch | Musician |
Stephen Coleman | Music Programmer |
Martin Lonek | Utility Sound |
Michael Bruce Ellis | 2D Supervisor |
David C. Bryant | 3D Artist |
Marcus LeVere | CG Animator |
Matthew Muntean | Creature Technical Director |
Brenton L. Lane | Property Master |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Susan Dawes | Dialogue Editor |
Dave Kulczycki | Dialogue Editor |
Martin Preiss | Assistant Camera |
Mark Sullivan | Matte Painter |
Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Tracey Millar | Costume Assistant |
Jitka Švecová | Costumer |
Marnie Ormiston | Dresser |
Henrik Svensson | Prosthetics Painter |
Mark Taylor | Second Second Assistant Director |
Vic Armstrong | Second Unit Director |
Dave Preciado | Storyboard Artist |
Derek Casari | ADR Engineer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Skip Longfellow | First Assistant Sound Editor |
Thomas D. Bacho Jr. | Special Effects Technician |
Miro Gábor | Visual Effects Camera |
Pam Vick | Visual Effects Compositor |
Richard Burden | Stunt Driver |
Richard Dastych | Additional Grip |
Tyler Allison | Assistant Camera |
Michael James Fahey | Best Boy Grip |
Deborah Thomas | Data Wrangler |
Jan Carda | Focus Puller |
Jason Coop | Second Assistant Camera |
Martin Maryška | Third Assistant Camera |
Audrey Evans | Assistant Editor |
Brano Danis | Colorist |
Trista K. Wahl | Post Production Coordinator |
Adam Fuchs | Assistant Location Manager |
Geoff Alexander | Conductor |
Victoria Seale | Music Coordinator |
Deborah Leakey | Assistant Accountant |
Jeffrey Caruso | Assistant Production Coordinator |
Jan Strašík | Assistant Unit Manager |
David Behar | CG Artist |
Eroc Moralls | Compositing Supervisor |
L. Elizabeth Powers | Digital Supervisor |
David Fiske | Effects Supervisor |
Kirsten Anderson | First Assistant Accountant |
Donald Fly | General Manager |
Ivo Grešák | Key Rigging Grip |
John Bannister | Key Scenic Artist |
Seth Hansen | Key Set Production Assistant |
Ron Crabb | Matte Painter |
Troy W. Carrington | Production Assistant |
Laide Agunbiade | Rotoscoping Artist |
George 'Skip' Henfling | Second Assistant Accountant |
Lindy Ransom | Travel Coordinator |
Debra Leilani Bakeman | Unit Medic |
Christie Hayes | Stunt Double |
Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Susan Hartmann | Assistant Production Coordinator |
John T. Sweeney | Production Coordinator |
Neal Sopata | VFX Artist |
Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Steve Street | Visual Effects Supervisor |
John E. Sullivan | Visual Effects Supervisor |
Dan Schmit | Visual Effects Supervisor |
Janek Sirrs | Visual Effects Supervisor |
Robert Rossello | Visual Effects Supervisor |
Alan Moore | Graphic Novel |
Merritt Yohnka | Stunts |
Kevin O'Neill | Graphic Novel |
Noon Orsatti | Stunts |
Veronika Hladikova | Visual Effects Production Assistant |
Scott Wilder | Stunts |
Lesley Aletter | Stunts |