Riley Osborne als The Little Prince (voice) | |
Mackenzie Foy als The Little Girl (voice) | |
Jeff Bridges als The Aviator (voice) | |
Rachel McAdams als The Mother (voice) | |
Marion Cotillard als The Rose (voice) | |
James Franco als The Fox (voice) | |
Benicio del Toro als The Snake (voice) | |
Bud Cort als The King (voice) | |
Ricky Gervais als The Conceited Man (voice) | |
Albert Brooks als The Businessman (voice) | |
Paul Rudd als Mr. Prince (voice) | |
Paul Giamatti als The Academy Teacher (voice) | |
Jacquie Barnbrook als The Nurse / The Worried Neighbor / The Snooty Panelist (voice) | |
Marcel Bridges als The Concerned Neighbor (voice) | |
Jeffy Branion als The Policeman (voice) | |
Maddie Osborne als The Little Muse (voice) |
Mark Osborne | Director |
Tom Knott | Other |
Amanda ZIma | Animation |
Bob Persichetti | Screenplay |
Irena Brignull | Screenplay |
Antoine de Saint-Exupéry | Novel |
Blandine Masseron | Legal Services |
Moritz Borman | Thanks |
Sebastien Bruneau | Lead Animator |
Christopher Barnett | Supervising Sound Editor |
Brice Picard | Sound Mixer |
Bertrand Dupuis | Grip |
Jacques Desanlis | Lighting Artist |
Jason B. Stamey | Casting Associate |
Philip Eddolls | Animation |
Joan Marc Fuentes Iglesias | Animation |
Nadine Lavoie | Animation |
Andrew Perez | Animation |
Jean-François Barthélémy | Lead Animator |
Thibaut Claeys | Modeling |
Aurélien Predal | Visual Development |
Jean-Bernard Marinot | Line Producer |
Aton Soumache | Producer |
Nick DeMartino | Compositors |
Céline Roz-Locatelli | Animation Manager |
Alexandra Gunter | Production Manager |
Geoff Foster | Score Engineer |
Bill Connor | Orchestrator |
Adam Langston | Orchestrator |
Tania Simeons | Animation |
Jason Boose | Animation Director |
Ludovic Roz | Lead Animator |
Glenn Curry | VFX Artist |
Vincent Maraval | Thanks |
Thierry Pasquet | Executive Producer |
Jinko Gotoh | Executive Producer |
Carole Kravetz Aykanian | Editor |
Chip Flaherty | Executive Producer |
Arliss Gammill | Compositors |
Philippe Lockerby | Opening/Ending Animation |
Benjamin Wallfisch | Additional Music |
Claire Koonce | Casting Associate |
Astrid Gomez-Montoya | Music Supervisor |
Boris Maras | Animation |
David Rouxel | Animation |
Stéphane Soubiran | VFX Artist |
Richard Harvey | Original Music Composer |
Matt Landon | Editor |
Maxime Le Guil | Mixing Engineer |
Nathan Stornetta | Additional Music |
Anthony Scott | Lead Animator |
Pierre Nicolas Bayle | Set Designer |
Pantazidis Panagiotis | Still Photographer |
Jason Bone | Set Designer |
Patrick Magnin | Grip |
Daniel Laroc | Carpenter |
Erin Pomerantz | Production Coordinator |
Guilbaud Vincent | Production Coordinator |
Julie Bernier Gosselin | Animation |
Jocelyn Cofer | Animation |
Callum LaPrairie | Animation |
J. David Everhart | Visual Effects Producer |
Micheal Flaherty | Executive Producer |
Brice Garnier | Associate Producer |
Dimitri Rassam | Producer |
Czarina Russell | Additional Music |
Michel St-Martin | Lighting Camera |
Kathy Ann Thomas | Production Coordinator |
Alexandre Grynagier | Set Designer |
Ivy Buirette | Assistant Editor |
Benoit Salin | Assistant Editor |
Christophe Maunier | Production Accountant |
Stephen Coleman | Orchestrator |
Tania Simeons | Animation |
Ryan Yee | Lead Animator |
Kris Kapp | Director of Photography |
Jackson Sze | Conceptual Design |
Lynne Kamm | Production Director |
Dominic Lewis | Additional Music |
Mark Berrow | Musician |
Jocelyne Perrier | Production Supervisor |
Jonathan Borland | Sound Effects Editor |
Guy Madore | Systems Administrators & Support |
Rebecca Delannet | Music Supervisor |
Philip Klein | Orchestrator |
Nathalie Tremblay | Digital Compositors |
Vincent McCrindle | Modeling |
Moritz Borman | Executive Producer |
Steve Mair | Musician |
Tim Nielsen | Supervising Sound Editor |
Eric Toubal | Compositors |
Melody Alasset | Production Coordinator |
Sajmun Sachdev | Production Coordinator |
Jacques Daigle | Animation |
Daniel Pozo | Animation |
Dimos Vrysellas | Animation |
Laure Miard | Visual Effects Coordinator |
Stephen Hillenburg | Thanks |
Cedric Schmitt | CGI Director |
Clément Ducol | Orchestrator |
Tim Nielsen | Sound Designer |
François Moret | Set Designer |
Jared Curtis | Assistant Editor |
Heikki Kossi | Foley |
Catherine Wilson | Music Editor |
Claire Deberle | Animation |
Emily Döhler-Knox | Animation |
Emilie Goulet | Animation |
David Wesch | Animation |
Tanya Lyon | Modeling |
Catia Chien | Visual Development |
Alexis Vonarb | Producer |
Rachel Bolt | Musician |
François Beaupré-Goulet | Assistant Editor |
Frédérick Neegan Siouï Trudel | Lighting Artist |
Adel Abada | Lighting Supervisor |
Anthony De Francesco | Assistant Sound Editor |
Andrew Kinney | Orchestrator |
Andrew Kin Fun Chan | Modeling |
Corinne Merrell | Art Direction |
Nicolas Houle | Digital Compositors |
Fabien Charbonnier | Systems Administrators & Support |
Leonard B. Rosman | Legal Services |
Benjamin Massoubre | Assistant Editor |
Marie Bois | Animation |
Stéphanie Mercier | Character Designer |
John Silander | Modeling |
Guillaume Duchaussoy | VFX Artist |
Barth Maunoury | Character Designer |
Timothy Taylor | Lighting Camera |
William J. Saunders | Production Manager |
Shibo Xiao | Lighting Artist |
Massimo Meo | Production Coordinator |
Ken Fischer | Sound Effects Editor |
François Bonneville | Animation |
Stephanie Hyun-joo Lee | Animation |
Marc-André Baron | Lead Animator |
Trevor Deane-Freeman | Lead Animator |
Doug Winningham | Foley Editor |
Erik Daniel | Post Production Supervisor |
Yves Paquette | Electrician |
Nick Glennie-Smith | Conductor |
Gabriel Bégin | Animation |
Mitch Yager | Animation |
Olivier Rakoto | Associate Producer |
Paul Rassam | Executive Producer |
Celine Desrumaux | Production Design |
Matt Zell | Compositors |
Chloé Proulx | Animation |
Julien Buisseret | Compositors |
Graham Preskett | Musician |
Frederic Vicaire | Set Designer |
Aneesah Marie | Assistant Editor |
Tamara Hunter | Casting Associate |
Stephen Lipson | Scoring Mixer |
Sven Holcomb | Sound |
Donald Chan | Animation |
Omar García | Digital Compositors |
Aaron Steadman | Modeling |
Hans Zimmer | Original Music Composer |
Jake Eberts | In Memory Of |
Christelle Lassort | Musician |
Christopher Barnett | Sound Re-Recording Mixer |
Nicolas Stretta | Associate Editor |
Tucker Bodine | Sound Recordist |
Behram Khoshroo | Animation |
Camille Cellucci | Line Producer |
Sarah Halley Finn | Casting |
Helder Sun | Lighting Camera |
Tom Pigott-Smith | Musician |
Alexandre de Broca | Set Designer |
Rachid Chikh | CG Supervisor |
Aleksandra Bjelica | Production Coordinator |
Izabela Bzymek | Animation |
Axel Digoix | Animation |
Grant Harris | Animation |
Bianca Siercke | Animation |
Kingsley Rothwell | Digital Compositors |
Lou Romano | Production Design |
Peter DeSève | Character Designer |
Winston Hacking | Assistant Art Director |
Tim Nielsen | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Paul Duchesne | Grip |
Gordon Hashimoto | Assistant Editor |
Daniel Kearney | Sound Recordist |
Roy Stein | Animation |
Bessaguet Eléonore | Digital Compositors |
Pascal Bertrand | Visual Effects Supervisor |
Frédéric Côté | Senior Animator |
Ed Buller | Additional Music |
Thurop Van Orman | Concept Artist |
Marlène Poulin | First Assistant Editor |
Mark Osborne | Writer |
Frédérique Dumas-Zajdela | Producer |