Charlie Hunnam als Percival Fawcett | |
Robert Pattinson als Henry Costin | |
Sienna Miller als Nina Fawcett | |
Tom Holland als Jack Fawcett | |
Angus Macfadyen als James Murray | |
Edward Ashley als Arthur Manley | |
Clive Francis als Sir John Scott Keltie | |
Ian McDiarmid als Sir George Goldie | |
Franco Nero als Baron de Gondoriz | |
Matthew Sunderland als Dan | |
Johann Myers als Willis | |
Daniel Huttlestone als Brian Fawcett (15 Yr Old) | |
Harry Melling als William Barclay | |
Pedro Coello als Tadjui | |
Aleksandar Jovanović als Urquhart | |
Yelena Solovey als Madame Kumel | |
Bobby Smalldridge als Jack Fawcett (7 Yr Old) | |
Tom Mulheron als Jack Fawcett (3 Yr Old) | |
Nathaniel Bates Fisher als Brian Fawcett (7 Yr Old) | |
Murray Melvin als Lord James Bernard | |
Michael Jenn als Brigd-General Sidney Thornton | |
Michael Ford-FitzGerald als Hunt Leader | |
Frank Clem als Texas Gunman | |
Bethan Coomber als Joan Fawcett (7 Yr Old) | |
David Calder als Secretary Bryce | |
Stacy Shane als American Reporter | |
Pat Mooney als Random Scientist 3 | |
Colin Carnegie als Random Scientist 2 | |
Anthony Boyle als Trench Runner | |
Neil Bromley als Reporter 3 | |
Bill Hurst als Reporter 1 | |
Richard Croxford als Officer Thomas Busby | |
Louise Parker als Random Woman | |
Jose Pereira als Chief Guarayo | |
Gustavo Duque als Crew Member | |
Fernando Vigui als Diminutive Latino Man | |
Nicholas Agnew als John Coundley | |
Robert Fawsitt als Random Man at Port | |
Patrick McBrearty als Whipping Officer | |
Gary Crossan als Waiter @ Savage Club | |
Niall Cusack als Random Scientist | |
Nick Sampson als Doctor | |
Ruairí Heading als Other Soldier | |
David Coon als Random Scientist 4 |
James Gray | Director |
Giselle Guevara | Set Costumer |
Margaret Pescott | Tailor |
Jeremy Kleiner | Producer |
Dede Gardner | Producer |
Dale Armin Johnson | Producer |
Aidan Monaghan | Still Photographer |
Paul Carter | Property Master |
Nana Fischer | Hair Designer |
Aidan Bradley | Hairstylist |
Nana Fischer | Makeup Designer |
Peter N. Brown | Construction Manager |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Claire Leese | Costume Coordinator |
Juanita Santamaria | Key Makeup Artist |
James Gray | Producer |
Juan Pablo Rincón | Local Casting |
Regina Calvo | Costume Supervisor |
Ray Marston | Wigmaker |
Archie Campbell-Baldwin | Draughtsman |
Morag Cameron | Script Supervisor |
Christopher Spelman | Music |
Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Jean-Vincent Puzos | Production Design |
Brad Pitt | Executive Producer |
Catriona Dickie | Casting Assistant |
Carla Stronge | Casting |
Julie Lillis | Art Department Coordinator |
Naomi Moore | Set Decoration |
Nigel Pollock | Art Direction |
Anthony Katagas | Producer |
Geri Doherty | Set Costumer |
Manuela Galvez | Set Costumer |
Fiona Gavin | Art Direction |
John Merry | Art Direction |
Sandra O'Brien | Hairstylist |
Teddy Blanks | Title Designer |
James Gray | Screenplay |
John Axelrad | Editor |
Sonia Grande | Costume Design |
César Montoya | Art Direction |
Emilia Roux | Art Direction |
Lee Haugen | Editor |
Wanda Morales | Assistant Costume Designer |
Darius Khondji | Director of Photography |
Cathy Prior | Key Costumer |
Kate Ringsell | Casting |
Gabriella Loria | Assistant Costume Designer |
David Grann | Novel |
Alex Boyd | Production Manager |
Marc Butan | Executive Producer |
Mark Huffam | Executive Producer |
Felipe Aljure | Executive Producer |
George Drakoulias | Music Supervisor |
Randall Poster | Music Supervisor |
Aidan Elliott | Co-Producer |
Doug Torres | Co-Producer |
Anthony Katagas | Unit Production Manager |
Doug Torres | First Assistant Director |
James Smith | Unit Production Manager |
Sarah Hood | Second Assistant Director |
Florence Ortiz | Second Assistant Director |
Philip Stephanou | Second Assistant Director |
Luca Borghese | Associate Producer |
Emily Austin Griswold | VFX Artist |
Scott Morris | First Assistant Editor |
Lew Horwitz | Executive Producer |
Michael Ilitch Jr. | Executive Producer |
Julie B. May | Executive Producer |
Glenn Murray | Executive Producer |
Nora Takacs Ekberg | Art Direction |
Heather Greenlees | Art Direction |
Maria Andrea Rangel | Set Decoration |