Denzel Washington als Sam Chisolm | |
Chris Pratt als Joshua Farraday | |
Ethan Hawke als Goodnight Robicheaux | |
Vincent D'Onofrio als Jack Horne | |
Lee Byung-hun als Billy Rocks | |
Manuel Garcia-Rulfo als Vasquez | |
Martin Sensmeier als Red Harvest | |
Peter Sarsgaard als Bartholomew Bogue | |
Haley Bennett als Emma Cullen | |
Matt Bomer als Matthew Cullen | |
Luke Grimes als Teddy | |
Jonathan Joss als Denali | |
Cam Gigandet als McCann | |
Sean Bridgers als Fanning | |
Dylan Kenin als Cooper | |
Kevin Wayne als Monday Durant | |
Carrie Lazar als Leni Frankel | |
David Kallaway als Turner | |
Alix Angelis als Clara Winthrop | |
Billy Slaughter als Josiah | |
Vic Browder als Arcade Jones | |
Emil Beheshti als Maxwell | |
Mark Ashworth als Preacher | |
Dodge Prince als Anthony | |
Matthew Posey als Hank Stoner | |
Jody Mullins als Caleb Frankel | |
Clint James als Fenton | |
Dane Rhodes als Sheriff Harp | |
Ritchie Montgomery als Gavin David | |
William Lee Scott als Moody | |
Griff Furst als Phillips | |
Sean Boyd als Topper | |
Walker Babington als Dicky | |
Thomas Blake Jr. als Earl | |
Rob Mello als Mine Paymaster | |
Chad Randall als Bartender / Powder Dan | |
Wally Welch als Sheriff | |
Ed Lowry als Stablemaster | |
David Manzanares als Referee / Eddy | |
Kevin Wiggins als Another Cowboy | |
Jackson Beals als One Eyed Lucas | |
David Miller als Homesteader | |
Emily LaGroue als Rose Creek Townsfolk (uncredited) | |
Shona Gastian als Amador Saloon Prostitute (uncredited) | |
Vinnie Jones als (uncredited) | |
Tim Halpin als Walking Eagle (uncredited) | |
Fionn Camp | |
Chase Williams | |
Charles Bickham | |
Heath Lemme | |
Derek Lacasa |
Bruce Berman | Executive Producer |
James Horner | Original Music Composer |
Mary Vernieu | Casting |
Roger Birnbaum | Producer |
Akira Kurosawa | Original Film Writer |
Shinobu Hashimoto | Original Film Writer |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
Derek R. Hill | Production Design |
William Roberts | Original Film Writer |
Sharen Davis | Costume Design |
Walter Scott | Stunts |
Freddie Hice | Stunts |
Mauro Fiore | Director of Photography |
Mic Rodgers | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Jeffrey J. Dashnaw | Second Unit Director |
Antoine Fuqua | Director |
Richard Wenk | Screenplay |
Leslie McDonald | Supervising Art Director |
Mary L. Mastro | Hair Department Head |
Joe Bucaro III | Stunts |
Todd Black | Producer |
John Refoua | Editor |
Jo Edna Boldin | Casting |
Brown Cooper | Camera Operator |
Lindsay Graham Ahanonu | Casting |
Jerry M. Jacob | Camera Operator |
Merissa Lombardo | Set Decoration |
Gian Ganziano | Visual Effects Editor |
Nic Pizzolatto | Screenplay |
Elizabeth Coulon | Casting |
Dan O'Connell | Foley |
John T. Cucci | Foley |
Tricia Yoo | Set Costumer |
Sam Emerson | Still Photographer |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Oakley Lehman | Stunts |
Henry Auerbach | Dialogue Editor |
Ryan Collins | Sound Effects Editor |
Lisa McNeil | Script Supervisor |
Alejandro M. Hernandez | Set Costumer |
Donna Spahn | Key Hair Stylist |
Dawn Gilliam | Script Supervisor |
David Richert | Camera Operator |
Lukasz Jogalla | Second Unit Cinematographer |
Jarrette Moats | Art Department Coordinator |
David Esparza | Sound Designer |
Mandell Winter | Supervising Sound Editor |
Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Glenn E. Moran | Rigging Gaffer |
Liz Bernstrom | Makeup Department Head |
Brian Drewes | Visual Effects Producer |
Sean Devereaux | Visual Effects Supervisor |
Don Libby | CG Supervisor |
Scott Garfield | Still Photographer |
Scott Shapiro | Visual Effects Producer |
Yves De Bono | Special Effects Supervisor |
Michael Applebaum | Camera Operator |
Sean Ryan Jennings | Art Direction |
Sean Ryan Jennings | Visual Effects Art Director |
Adam Avery | Visual Effects Editor |
Marie A. Kohl | Casting Associate |
Ray Milazzo | First Assistant Camera |
Joey Moran | Lighting Technician |
Christopher M. Fisher | First Assistant Camera |
Morey Butler | Armorer |
Bill Edwards | Costume Supervisor |
Wendy Williams | Unit Production Manager |
Vicki M. McWilliams | Art Department Coordinator |
Rendell Bryce | Set Costumer |
Magdalena Strzelczyk | Visual Effects Coordinator |
Benedikt Laubenthal | Visual Effects Producer |
John P. Nugent | Visual Effects Supervisor |
Ric Spencer | Set Costumer |
Marisol Roncali | Casting Associate |
Carla Brenholtz | Makeup Artist |
Troy Gilbert | Stunts |
Simon Franglen | Original Music Composer |
Cory C. Myler | Script Coordinator |
Ryan Henderson Jr. | Set Costumer |
Michael Kelly | Gaffer |
Larry Nielsen | First Assistant Camera |
Stella-Madeline Shalita | Visual Effects Coordinator |
Jennifer Wang | Visual Effects Coordinator |
Tad Griffith | Stunts |
Tony R. Medina | Propmaker |
Jim Small | Assistant Location Manager |
Anthony Reynolds | Stand In |