Marlon Brando als Robert E. Lee Clayton | |
Jack Nicholson als Tom Logan | |
Randy Quaid als Tittle Tod | |
Kathleen Lloyd als Jane Braxton | |
Frederic Forrest als Cary | |
Harry Dean Stanton als Calvin | |
John McLiam als David Braxton | |
John P. Ryan als Si | |
Steve Franken als l'enfant solitaire | |
Richard Bradford als Pete Marker | |
Sam Gilman als Hank Rate | |
James Greene als Hellsgate Rancher | |
Luana Anders als Rancher's Wife | |
Danny Goldman als Baggage Clerk | |
Hunter von Leer als Sandy (as Hunter Von Leer) | |
Virgil Frye als Woody | |
R. L. Armstrong als Bob | |
Daniel Ades als John Quinn (as Dan Ades) | |
Dorothy Neumann als Madame | |
Charles Wagenheim als Freighter | |
Vern Chandler als Vern |
John Williams | Original Music Composer |
Gerald B. Greenberg | Editor |
Michael D. Moore | Second Unit Director |
Jack Solomon | Sound |
Albert Brenner | Production Design |
Rick Shaine | Assistant Editor |
Patricia Norris | Costume Design |
Arthur Penn | Director |
Dede Allen | Editor |
Jack Fitzstephens | Sound Editor |
Marvin March | Set Decoration |
Michael C. Butler | Director of Photography |
Elliott Kastner | Producer |
Dick Vorisek | Sound Recordist |
Walter Scott | Stunts |
Stephen A. Rotter | Editor |
Gene Lasko | Creative Consultant |
Sanford Rackow | Sound Editor |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Thomas McGuane | Writer |
Marion Rosenberg | Associate Producer |
Mary Ellen Mark | Still Photographer |
Harvey Rosenstock | Assistant Editor |
Robert M. Sherman | Producer |
Marc Laub | Sound Editor |
Kenneth Wannberg | Music Editor |
Cynthia Scheider | Assistant Editor |
Richard P. Cirincione | Supervising Sound Editor |
Angelo Corrao | Assistant Editor |
Robert L. Guthrie | Assistant Camera |
Dennis Maitland | Sound |
Stephen Myles Berger | Art Direction |
Loren Janes | Stunts |
Joe Kenworthy | Boom Operator |
Les Landau | Location Manager |
Robert Dawn | Makeup Artist |
David L. Butler | Camera Operator |
Lynn Del Kail | Hairdresser |
Stan Bochner | Sound Editor |
Dick Colean | Camera Operator |
Maurice Schell | Assistant Editor |
Peter Sorel | Still Photographer |
John Franco | Script Supervisor |
Hendrik Wynands | Construction Coordinator |
Malcolm R. Harding | Unit Production Manager |
Malcolm R. Harding | Assistant Director |
Ray Mercer Jr. | Property Master |
A.D. Flowers | Special Effects |
Donald M. Wolak | Gaffer |
Cheryl Downey | Second Assistant Director |
John L. Black | Key Grip |