Johnny Depp als Dean Corso | |
Frank Langella als Boris Balkan | |
Lena Olin als Liana Telfer | |
Emmanuelle Seigner als The Girl | |
Barbara Jefford als Baroness Kessler | |
Jack Taylor als Victor Fargas | |
José López Rodero als Pablo & Pedro Ceniza/1st & 2nd Workmen | |
Tony Amoni als Liana's Bodyguard | |
James Russo als Bernie | |
Willy Holt als Andrew Telfer | |
Allen Garfield als Witkin | |
Jacques Dacqmine als Old Man | |
Joe Sheridan als Old Man's Son | |
Rebecca Pauly als Daughter-In-Law | |
Catherine Benguigui als Concierge | |
Maria Ducceschi als Secretary | |
Jacques Collard als Gruber | |
Dominique Pozzetto als Desk Clerk | |
Emanuel Booz als Baker | |
Lino Ribeiro de Sousa als Hotel Porter | |
Asil Raïs als Cabby | |
Bernard Richier als Cafe Owner | |
Marinette Richier als Cafe Owner |
John Brownjohn | Screenplay |
Howard Feuer | Casting |
Gérard Viard | Art Direction |
Michel Cheyko | Executive Producer |
Philippe Turlure | Set Decoration |
Enrique Urbizu | Screenplay |
Wojciech Kilar | Original Music Composer |
Wolfgang Glattes | Executive Producer |
Roman Polanski | Screenplay |
Arturo Pérez-Reverte | Novel |
Darius Khondji | Director of Photography |
Roman Polanski | Producer |
Roman Polanski | Director |
Laura Stuart | Production Manager |
Anthony Powell | Costume Design |
Suzanne Wiesenfeld | Line Producer |
Dean Tavoularis | Production Design |
Hervé de Luze | Editor |
Jean Harnois | Camera Operator |
Nicolas Rey | 3D Supervisor |
Germinal Rangel | Costume Supervisor |
Mishka Cheyko | First Assistant Director |
Francis Perreard | Dolby Consultant |
Jacquie Barnbrook | Visual Effects Producer |
Ramón Moya | Construction Manager |
Carine Demoustier | Painter |
Stéphane Afchain | Grip |
Phillipe Ayachi | Driver |
Simona Benzakein | Unit Publicist |
Damien Bret | Electrician |
Michael Scheffe | Visual Effects Art Director |
Iñaki Núñez | Co-Producer |
Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Thierry Beaumel | Visual Effects Supervisor |
Adam Kempton | Associate Producer |
Jean-Paul Gaillot | Construction Coordinator |
Patrick Boshart | Location Scout |
Laura Viana da Silva | Makeup Artist |
P. Todd Coe | Post Production Supervisor |
Diane Conn | Production Accountant |
Jody Rogers | Visual Effects Editor |
Riccardo Brunner | Steadicam Operator |
Peter Mountain | Still Photographer |
John Timperley | Score Engineer |
Béatrice Cavet | Stand In |
Pilar Robla | Transportation Captain |
Antoine Simkine | Executive Visual Effects Producer |
Yann Le Moigne | Props |
Jean-Louis Trinquier | Special Effects Coordinator |
Vincent Cosson | Sound Recordist |
Lindsay Hallett | Visual Effects Coordinator |
Bruno Patin | Color Timer |
Jean-Marc Abbou | Location Manager |
Suzana Peric | Music Editor |
Laurent Quaglio | Sound Editor |
Antonio Cardenal | Co-Producer |
Dominique Fouassier | Stunt Coordinator |
Alain Vannier | Co-Producer |
Gilbert Piéri | Special Effects |
José López Rodero | Production Manager |
Mark Allan | Co-Producer |
Sylvette Baudrot | Script Supervisor |
Jean-Claude Le Bras | Gaffer |
Jean-Marie Blondel | Sound Engineer |
Meredith Tucker | Casting Associate |
Patrick Jamot | Standby Painter |
Pierre Berroyer | Hairstylist |
Jean-Claude Frequin | Carpenter |
Ginette Angosse | Production Coordinator |
Julie Adams | Dialect Coach |
Yves Blanchard | Head Carpenter |
Jacques Moissignac | Swing |
Yan Angosse | Production Trainee |
Gilles Piéri | Assistant Property Master |
Frédéric Pardon | Assistant Sound Engineer |
André Chemetoff | Assistant Camera |
Nathalie Cercuel | Costumer |
Waldemar Pokromski | Prosthetic Makeup Artist |
Jay Coquillon | Post Production Coordinator |
Sophie Audier | Assistant Script |
Véronique Portebois | Dresser |
Nicolas Becker | Foley Artist |
Christian Hejnal | Visual Effects Production Assistant |
Raphael Jourdan | Additional Grip |
Gilles Piéri | Special Effects Assistant |
Jean-Marie Vives | Matte Painter |
Laetitia Dom | Production Secretary |
Marie-Sylvie Caillierez | Casting Director |
Elise Fievet | Assistant Editor |
Eric Aufèvre | Location Assistant |
Olivier Bardot | Production Assistant |
Scott E. Anderson | Senior Visual Effects Supervisor |
Katia Boutin | ADR Editor |
Karine Marchandou | Visual Effects Production Manager |
Assia Dnednia | Assistant Foley Artist |
Eric Bialas | Focus Puller |
Štěpán Koníček | Conductor |
Christian Thurot | Generator Operator |
José Miguel Mendiola | Accountant |
Marguerite Cargill | Digital Compositor |
Marc Amyot | Stunt Double |
Patrice Guillain | Armorer |
Michel Bouis | Stunts |
Kelley Ray | Visual Effects Supervisor |
Christopher Gachet | Assistant Director |
David Campi-Lemaire | Assistant Director |
David Nissen | Assistant Camera |
Hugues Espinasse | Assistant Camera |
Cendrine Dedise | Assistant Camera |
Carlos Cabeceràn | Steadicam Operator |
Jörg Widmer | Steadicam Operator |
John Ward | Steadicam Operator |
Keenan Wyatt | Sound |
Laurence Guindollet | Costumer |
Paul Le Marinel | Makeup Artist |
Liliane Rametta | Makeup Artist |
Bettina Miquaix | Hairstylist |
Jean-Luc Russier | Makeup Artist |
Michel Demonteix | Hairstylist |
Alain Dondin | Best Boy Electric |
Roland Dondin | Electrician |
Marc Mulero | Electrician |
Marc Nové | Electrician |
Vince Rodriguez | Electrician |
Bruno Seffino | Electrician |
Bernard Brégier | Key Grip |
Gérard Buffard | Grip |
Pascal Delaunay | Grip |
Christian Martinello | Grip |
Eric Nové | Grip |
Gérard Rival | Grip |
Olivier Lhoste | Location Assistant |
Frederic Bacchi | Location Assistant |
Bruce Everett | Post Production Supervisor |
Christophe Pinel | Assistant Editor |
Beatrice Herminie | Assistant Editor |
Jean-Louis Lebras | Boom Operator |
Lionel Lebras | Boom Operator |
Anne Le Campion | Sound Re-Recording Mixer |
Gilbert Piéri | Property Master |
Michel Vialla | Props |
Benoît Clémenceau | Property Buyer |
Jacques Quinternet | Property Buyer |
Philippe Margottin | Props |
Claude Périnet | Painter |
Arnaud Putman | Swing |
Blanche Wiesenfeld | Production Coordinator |
Wilhelm Laligant | Production Accountant |
Yann Cuinet | Production Assistant |
Sylvain Truchot | Production Assistant |
Franklin Pedrosa | Production Assistant |
Julien Pruvot | Production Assistant |
Marc-Antoine Trani | Production Assistant |
Emmanuel Rigaut | Production Assistant |
François Mathieu | Production Assistant |
David Brones | Production Assistant |
Alain Vildieu | Production Assistant |
Alexandre Lassere | Production Assistant |
Lea Torreadrado | Production Assistant |
Franziska Severin | Dialogue Coach |
Frederic Caillierez | Casting Assistant |
André Cagnard | Stunts |
Rémi Canaple | Stunts |
Patrick Cauderlier | Stunts |
Jean Girard | Stunts |
Jean-Pierre Janic | Stunts |
Pascal Mercuri | Stunts |
Jean-Loup Michou | Stunts |
Alison Parson | Stunts |
Leslie Rain | Stunts |
Catherine Robert | Stunts |
Alain Saugout | Stunts |
Jean-Pierre Suchet | Stunts |
Francis Terzian | Stunts |
Frédéric Vallet | Stunts |
Nicolas De Peretti | Stunt Double |
Antonio Guillén Rey | Location Manager |
Fernando Fortuño | Production Assistant |
Javier Petit | Second Assistant Director |
Fernando González | Art Direction |
Emiliano Merino | Gaffer |
Luis Miguel Daza | Key Grip |
José Mazeda | Production Manager |
Kita Casal-Ribeiro | Location Manager |
Cristina Mascarenhas | Location Manager |
João Calvário | Art Direction |
Madalena Guerreiro | Painter |
Thomas Duval | Visual Effects Supervisor |
Edouard Valton | Visual Effects Supervisor |
Franck Duchêne | Visual Effects Producer |
Céline Sene | Visual Effects Producer |
Xavier Fourmond | Digital Compositor |
Alexandre Kolasinski | Digital Compositor |
Jeremie Leroux | Digital Compositor |
Laure Lacroix | Digital Compositor |