Nicole Kidman als Grace Stewart | |
Christopher Eccleston als Charles Stewart | |
Alakina Mann als Anne Stewart | |
James Bentley als Nicholas Stewart | |
Fionnula Flanagan als Mrs. Bertha Mills | |
Eric Sykes als Mr. Edmund Tuttle | |
Elaine Cassidy als Lydia | |
Renée Asherson als Old Lady | |
Gordon Reid als Assistant | |
Keith Allen als Mr. Marlish | |
Michelle Fairley als Mrs. Marlish | |
Alexander Vince als Victor Marlish | |
Ricardo López als Second Assistant | |
Aldo Grilo als Gardener |
Javier Aguirresarobe | Director of Photography |
Sonia Grande | Costume Design |
Jina Jay | Casting |
Tom Cruise | Executive Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Shaheen Baig | Casting |
Benjamín Fernández | Production Design |
Benjamín Fernández | Art Direction |
Benjamín Fernández | Set Decoration |
Paula Wagner | Executive Producer |
Elli Griff | Set Decoration |
Nacho Ruiz Capillas | Editor |
Fernando Bovaira | Producer |
Alejandro Amenábar | Director |
Alejandro Amenábar | Original Music Composer |
Alejandro Amenábar | Writer |
José Luis Cuerda | Producer |
Emiliano Otegui | Line Producer |
Emilio Ardura | Set Decoration |
Jonathan Sanger | Production Consultant |
Rick Schwartz | Executive Producer |
Lucio Godoy | Music Producer |
Eduardo Chapero-Jackson | Associate Producer |
Sunmin Park | Producer |
Miguel Ángel González | Line Producer |
Maite Rivera Carbonell | Sound Designer |
Julien Naudin | Foley Artist |
Julio Madurga | Camera Operator |
Walter Leonardi | Translator |
Ana López-Puigcerver | Makeup Artist |
Úrsula García | Visual Effects Coordinator |
Rafa Solórzano | Compositing Supervisor |
James Seddon | Dolby Consultant |
Camilla Evans | Casting Assistant |
Sandra Frieze | Dialogue Coach |
Miguel Pedregosa | Stunt Coordinator |
Belén López-Puigcerver | Hairstylist |
Carmen Soriano | Script Supervisor |
Peter Owen | Wigmaker |
Pedro Jesús De la Fuente | Construction Buyer |
Félix Bergés | Visual Effects Supervisor |
Kerry Warn | Hairdresser |
Eduardo Díaz | Digital Compositors |
Ricardo Steinberg | Sound |
Ana Cuerda | Wardrobe Assistant |
Julián Martín | Scenic Artist |
Steve Ellis | Production Illustrator |
John Bateman | ADR Recordist |
Álex F. Capilla | First Assistant Sound Editor |
Eva Muslera | Controller |
Yolanda Cáceres | Color Timer |
Carlos Santana | Third Assistant Director |
Geoff Foster | Sound Engineer |
Enrique Bello | Gaffer |
Marian Fernández Pascal | Production Assistant |
Arturo Aldegunde | Steadicam Operator |
Salvador Comes | Standby Painter |
José Luis González | Grip |
Stanley B. Burns | Still Photographer |
Claudia Adriazola | Seamstress |
Antonio Sánchez-Romo | Carpenter |
Laura Muñoz-Rojas | Craft Service |
Juan de Andrés | Clapper Loader |
Maite Bermúdez | Post Production Assistant |
Carlos del Hoyo | Public Relations |
Luis Pérez Dávila | Security Coordinator |
Irene Ballesteros | Stand In |
Sonia Gonzalo | Stunts |
Javier Chinchilla | Assistant Director |
Carlos García | Electrician |
Brian Gibbs | Production Accountant |
Trilby Norton | Production Coordinator |
Sergio Burmann | Boom Operator |
Guillaume Delamare | Foley Recordist |
Isabel Díaz Cassou | Sound Designer |
Carmen Díaz | 3D Supervisor |
Derek Langley | Special Effects Supervisor |
José Antonio García Tapia | Unit Manager |
Garson Yu | Title Designer |
Felisa Catalinas | Negative Cutter |
Guillermo Escribano | Second Assistant Director |
Graham Aikman | Special Effects Assistant |
Salvador Gómez Calle | Focus Puller |
María José Almela | Assistant Editor |
Luis Casacuberta | Second Second Assistant Director |
Natalia Montes | Storyboard Artist |
Claudio Ianni | Conductor |
Javier de Oleza | Accountant |
Juan Luis Pedrero | Assistant Accountant |
Susan Ball | Chaperone |
David Greenbaum | Executive Assistant |
Daniel M. Villalba | Production Runner |
Claire Amondaray | Production Trainee |
John Bailey | Assistant Sound Engineer |