Ben Foster als Lance Armstrong | |
Chris O'Dowd als David Walsh | |
Guillaume Canet als Dr. Ferrari | |
Jesse Plemons als Floyd Landis | |
Lee Pace als Bill Stapleton | |
Denis Ménochet als Johan Bruyneel | |
Edward Hogg als Frankie Andreu | |
Dustin Hoffman als Bob Hamman | |
Elaine Cassidy als Betsy Andreu | |
Laura Donnelly als Emma O'Reilly | |
Peter Wight als Sunday Times Editor | |
Nathan Wiley als Charles Pelkey | |
Chris Larkin als John Wilcockson | |
Mark Little als Rupert Guinness | |
Michael G. Wilson als Lance's Doctor | |
Sid Phoenix als Tony | |
Josh O'Connor als Rich | |
Sam Hoare als Stephen Swart | |
James Harkness als Wayne | |
Saskia Reeves als Conference Director | |
Chloe Hayward als Kristin | |
Adam LeFevre als Jeffrey Tillotson | |
Brent Langdon als Richard Faulkner | |
J.D. Evermore als Tailwind Executive | |
Nicolas Robin als Christophe Bassons | |
Julien Vialon als John Lelangue | |
Chiké Okonkwo als Young Hospital Doctor | |
Daniel Stewart als Sunday Times Lawyer | |
Yves Aubert als Race Official | |
Paul Kelleher als Floyd Landis' Father | |
Philippe Smolikowski als Jean-Michel Rouet | |
Lucien Guignard als Alberto Contador | |
John Schwab als Travis Tygart | |
David Bertrand als U.C.I. Official | |
Christy Meyer als U.S. Sports Journalist |
Stephen Frears | Director |
Tim Bevan | Producer |
Eric Fellner | Producer |
Bradley Porter | Other |
Danny Cohen | Director of Photography |
Alex Heffes | Original Music Composer |
Richard Davies | Assistant Costume Designer |
Valerio Bonelli | Editor |
Jane Petrie | Costume Design |
Alan MacDonald | Production Design |
Jeremy Conway | Art Direction |
Denis Schnegg | Art Direction |
Gabriella Villarreal | Set Decoration |
Felicity Bowring | Makeup Designer |
Felicity Bowring | Hair Designer |
Luke Anthony | Key Hair Stylist |
Luke Anthony | Key Makeup Artist |
Siobhán McGrath | Makeup Trainee |
Sue Wyburgh | Makeup & Hair |
Tania Blunden | Post Production Supervisor |
Rozenn Le Pape | Production Manager |
Barrie McCulloch | First Assistant Director |
Gareth Milne | Stunt Coordinator |
Zoe Liang | Second Assistant Director |
Guilhem Malgoire | Second Assistant Director |
Alan Bailey | Property Master |
Kate Morath | Boom Operator |
Becki Ponting | Supervising Sound Editor |
Andy Walker | Dialogue Editor |
Ian Wilson | Supervising Sound Editor |
Neil Toddy Todd | Special Effects Supervisor |
Simon Baker | Steadicam Operator |
Thomas Browne | Key Grip |
Danny Cohen | Camera Operator |
Andy Long | Gaffer |
Alex Mott | Key Grip |
Van Redin | Still Photographer |
Dean Rogers | Still Photographer |
Stephany Baskin | Key Costumer |
Jérôme Brousseau | Costume Supervisor |
Sian Evans | Costume Supervisor |
Martina Zamolo | First Assistant Editor |
Karen Elliott | Music Supervisor |
Susanna Lenton | Script Supervisor |
Simon Mills | Production Coordinator |
Jennifer Simonnet | Production Coordinator |
Kirsten Lane | Music Consultant |
John Hodge | Screenplay |
David Walsh | Book |
Zack Duhame | Stunt Double |