Chow Yun-fat als John Lee | |
Mira Sorvino als Meg Coburn | |
Michael Rooker als Stan 'Zeedo' Zedkov | |
Kenneth Tsang als Terence Wei | |
Jürgen Prochnow als Michael Kogan | |
Til Schweiger als Ryker | |
Danny Trejo als Collins | |
Clifton Collins Jr. als Loco | |
Carlos Gómez als Hunt | |
Frank Medrano als Rawlins | |
Leo Lee als Lam | |
Patrick Kilpatrick als Pryce | |
Randall Duk Kim als Alan Chan | |
Andrew J. Marton als Stevie | |
Sydney Coberly als Sara | |
Yau-Gene Chan als Peter Wei | |
Carlos Leon als Romero | |
Nicki Micheaux als Technician | |
Max Daniels als Smuggler | |
James Wing Woo als Priest | |
Albert Wong als Old Man | |
Christopher Doyle als Thug | |
Robert Apisa als Thug | |
Norm Compton als Thug | |
Cle Sloan als Banger | |
Paul Higgins als Banger | |
James Lew als Bodyguard | |
Thomas Rosales Jr. als Gangster | |
Eddie Perez als Gangster | |
Mario Roberts als Gangster | |
Richard L. Duran als Gangster | |
David Gene Gibbs als Helicopter Pilot | |
Rodger LaRue als Helicopter Pilot | |
Al Leong als Terence Wei Gunman (uncredited) | |
Dennis Keiffer als Thug (uncredited) | |
Jimmy Ortega als Gangster |
Brad Grey | Producer |
Peter Lyons Collister | Director of Photography |
Ken Sanzel | Screenplay |
Antoine Fuqua | Director |
Bernie Brillstein | Producer |
Jay Cassidy | Editor |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
James Dyer | Unit Production Manager |
John Woo | Choreographer |
John Woo | Executive Producer |
Terence Chang | Executive Producer |
Naomi Shohan | Production Design |
David Lazan | Art Direction |
Evette Knight | Set Decoration |
Arianne Phillips | Costume Design |
Christopher Assells | Sound Editor |
Karen Baker Landers | Supervising Sound Editor |
Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Dan Hegeman | Sound Editor |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Michael Sullivan | Sound Designer |
Scott Wolf | Sound Editor |
Richard Francis-Bruce | Thanks |
Debra Hill | Thanks |
Matthew Baer | Executive Producer |
Christopher Godsick | Executive Producer |
Michael McDonnell | Co-Producer |
Wendy Kurtzman | Casting |
Katalin Elek | Makeup Artist |
Zoltan Elek | Makeup Artist |
Ermahn Ospina | Key Hair Stylist |
Collier Strong | Makeup Artist |
Maria Battle Campbell | Second Second Assistant Director |
Christopher T. Gerrity | Second Unit First Assistant Director |
Allan Graf | Second Unit Director |
Jeff Okabayashi | Second Assistant Director |
Jeffrey Wetzel | First Assistant Director |
Lynn A. Johanson | Scenic Artist |
Audrey A. Johnson | Assistant Property Master |
Kent H. Johnson | Property Master |
Jefferson Murff | Lead Set Dresser |
Jim Ondrejko | Construction Coordinator |
Grant Sawyer | On Set Dresser |
Clare Scarpulla | Set Designer |
Douglas B. Arnold | Production Sound Mixer |
Bob Beher | Foley Editor |
Steve Birkett | Boom Operator |
Todd Egan | Sound Assistant |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Steve Jablonsky | Sound Recordist |
Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Drake Jenevein | Sound Assistant |
Dennis Johnson | Sound Recordist |
Constance A. Kazmer | Dialogue Editor |
Mark R. La Pointe | Dialogue Editor |
Dean G. Manly | ADR Editor |
Jennifer Mann | Foley Editor |
Joseph A. Mayer | ADR Supervisor |
Philip D. Morrill | Sound Assistant |
Matt Patterson | Sound Recordist |
Gregg Silk | Sound Recordist |
Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Joe D. Ramsey | Special Effects |
Clint Colver | Compositor |
Carole Cowley | Digital Effects Producer |
Brian Keeney | Visual Effects Production Manager |
Lloyd Ahern II | Second Unit Director of Photography |
John Trapman | Aerial Director of Photography |
Adam Richard Sklena | First Assistant Camera |
Thomas J. Ruffner | Dolly Grip |
Peter Mercurio | First Assistant Camera |
Frank Masi | Still Photographer |
Shane D. Kelly | Gaffer |
Darrin DeLoach | Assistant Camera |
Don Davidson | Assistant Chief Lighting Technician |
Guy Norman Bee | Camera Operator |
Steve Alessi | Grip |
Stuart Abramson | Key Grip |
Wendy M. Craig | Set Costumer |
Joe McCloskey | Key Costumer |
Larry Velasco | Costume Supervisor |
Terry Claborn | Color Timer |
Richard Conkling | Assistant Editor |
Peggy Davis | First Assistant Editor |
Mo Henry | Negative Cutter |
Andrew Loschin | Assistant Editor |
Alan Meyerson | Scoring Mixer |
Ralph Sall | Music Supervisor |
Richard Whitfield | Music Editor |
Carline Davis-Dyer | Script Supervisor |
Kris Fullan Martinez | Production Coordinator |
Mark Gordon | Foley Editor |
Kelley Ray | Visual Effects Supervisor |
Alisa Christensen | Stunts |
Allan Graf | Stunt Coordinator |
Shelby Swatek | Stunt Double |
Mark De Alessandro | Stunts |
Donna Evans | Stunts |
Brian Imada | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
Randall Huber | Stunts |
Tanner Gill | Stunts |
Jill Brown | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Sandy Berumen | Stunts |
Michael Adams | Stunts |
Keii Johnston | Stunts |
John Koyama | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Al Leong | Stunts |
A. Michael Lerner | Stunts |
Clint Lilley | Stunts |
Danny Lopez | Stunts |
Bob Minor | Stunts |
Larry Nicholas | Stunts |
Tom Morga | Stunts |
Carrick O'Quinn | Stunts |
Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Dennis Scott | Stunts |
Dan Plum | Stunts |
Webster Whinery | Stunts |
Jennifer Badger | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Marian Green | Stunts |