Alec Baldwin als Lamont Cranston / The Shadow | |
John Lone als Shiwan Khan | |
Penelope Ann Miller als Margo Lane | |
Peter Boyle als Moe Shrevnitz | |
Ian McKellen als Dr. Reinhardt Lane | |
Tim Curry als Farley Claymore | |
Jonathan Winters als Wainwright Barth | |
Sab Shimono als Dr. Roy Tam | |
Brady Tsurutani als Tulku | |
James Hong als Li Peng | |
Joseph Maher als Isaac Newboldt | |
John Kapelos als Duke Rollins | |
Max Wright als Berger | |
Aaron Lustig als Doctor | |
Ethan Phillips als Nelson | |
Larry Hankin als Taxi Driver | |
Larry Joshua als Maxie | |
Al Leong als Tibetan Driver | |
Gerald Okamura als Tibetan Passenger | |
Abraham Benrubi als Marine Guard | |
Steve Hytner als Marine Guard | |
Patrick Fischler als Sailor | |
Lily Mariye als Mrs. Tam | |
Garret Sato als Mongol | |
Andre Gregory als Burbank | |
Arsenio "Sonny" Trinidad als Wu | |
Kate McGregor-Stewart als Mrs. Shrevnitz | |
Joe D'Angerio als English Johnny | |
Wesley Mann als Bellboy | |
Woon Young Park als Tibetan Kidnapper / Mongol | |
Frank Welker als Phurba (voice) | |
Darryl Chan als Mongol | |
James Lew als Mongol | |
Toshishiro Obata als Mongol | |
Bruce Locke als Cranston Guard | |
Leo Lee als Mongol | |
Nils Allen Stewart als Mongol | |
Jimmy Taenaka als Cranston Guard | |
Jen Sung als Mongol | |
Al Goto als Mongol | |
Stuart Quan als Mongol | |
Nathan Jung als Tibetan Kidnapper |
David Koepp | Screenplay |
Michael Bregman | Producer |
Stephen H. Burum | Director of Photography |
Russell Mulcahy | Director |
Peter Honess | Editor |
Willi Bär | Producer |
Martin Bregman | Producer |
Beth Jochem Besterveld | Editor |
John Benson | Sound Effects Editor |
Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Dick Ziker | Stunt Coordinator |
John Dumas | Rigging Grip |
Shirley Crawford | Hairstylist |
William H. Phen Jr. | Propmaker |
Martin Maryska | Supervising Sound Editor |
Patrick James Grosswendt | Gaffer |
Brian Sata | Rigging Grip |
Mary Jochem Besterveld | First Assistant Editor |
Kenneth Hall | Music Editor |
Dan Olexiewicz | Art Direction |
Garrett Lewis | Set Decoration |
Lauren Palmer | ADR Editor |
Keith Claridge | Key Grip |
Timothy P. Salmon | Boom Operator |
Alison Savitch | Visual Effects Producer |
Darrell Hall | Music Editor |
Carissa Green | Choreographer |
June Samson | Script Supervisor |
Larry Mann | Dialogue Editor |
Rick A. Benedetto | Best Boy Electric |
Alfred E. Smithey | Rigging Grip |
Carl J. Stensel | Set Designer |
Robert Webb | Construction Foreman |
Richard King | Sound Effects Editor |
Dustin Blauvelt | Camera Operator |
Mike J. Campbell Jr. | Rigging Grip |
James B. Crawford | Gaffer |
Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Eric H. Sandberg | Costume Supervisor |
Steven Wolff | Art Direction |
Candace Neal | Key Hair Stylist |
Janine Rath-Thompson | Hairstylist |
Peter Olexiewicz | Construction Foreman |
Albert Delgado | Special Effects Supervisor |
Carmen M. Miller | Visual Effects Coordinator |
Jimmy Keys | Rigging Gaffer |
Sari Rosen | Production Coordinator |
Leslie Schor | Production Coordinator |
Cordy Rierson | Production Manager |
Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Frank Peterson | Rigging Grip |
Joseph C. Nemec III | Production Design |
Jeff Bushelman | Dialogue Editor |
Phillip Linson | Foley Editor |
Gintar Repecka | Special Effects |
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi | Modeling |
Tully Summers | Sculptor |
Ken Pepiot | Special Effects Coordinator |
Christer Hokanson | Visual Effects Editor |
Carlos M. Gallardo | Dolly Grip |
Mark O'Kane | Steadicam Operator |
Alexander Courage | Orchestrator |
Kathleen M. Courtney | Production Coordinator |
Saffron Kenny | Production Coordinator |
Bridget Bergman | Hairstylist |
Jene Fielder | Makeup Artist |
Patricia Churchill | Production Manager |
Gordon Huggins | Painter |
Shelley Rae Hinton | ADR Editor |
E. Jeane Putnam | Dialogue Editor |
Jay Wilkinson | Sound Effects Editor |
Alan S. Blauvelt | First Assistant Camera |
Debra Beebe | Key Costumer |
Christine Bonnem | Location Manager |
Rick Provenzano | Hairstylist |
John Zemansky | Property Master |
Laura Graham | ADR Editor |
Bruce Stubblefield | ADR Editor |
Raymond Michels | Rigging Grip |
Todd R. Smith | Key Grip |
Bruce D. Spellman | Key Grip |
Bill Tiegs | Key Costumer |
Martin Matzinger | Production Coordinator |
Allan Johnson | Propmaker |
William J. Law III | Set Designer |
James E. Tocci | Set Designer |
Donald Sylvester | Foley Editor |
Dwight Campbell | Gaffer |
Stephen Shultz | Rigging Grip |
Jellybean Benítez | Music Supervisor |
Arthur Morton | Orchestrator |
Lisa Knaggs | Production Coordinator |
Mary Colquhoun | Casting |
Carl Fullerton | Makeup Artist |
Jo-Anne Smith-Ojeil | Makeup Artist |
Steve Callas | Construction Coordinator |
Mike Reiber | Painter |
Leslie Huntley | Visual Effects Producer |
O'Shana Walker | Best Boy Electric |
Walter B. Gibson | Characters |
Jack Johnson | Art Direction |
Bob Ringwood | Costume Design |
Mark Woods | Leadman |
Christopher Flick | Foley Editor |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Karen G. Wilson | Dialogue Editor |
Bret Mixon | Roto Supervisor |
Scott Hubbell | Stunt Coordinator |
Ronnie Specter | Key Makeup Artist |
Robert L. Thompson | Construction Foreman |
Allen Hartz | Supervising ADR Editor |
Steven T Puri | Visual Effects Producer |
Gene Warren Jr. | Visual Effects Supervisor |
Elizabeth Beloff | Title Designer |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Dick Ziker | Second Unit Director |
Alexandra Root | ADR Editor |
Dana Hee | Stunt Double |
Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Steve M. Davison | Stunts |
Todd Tucker | Special Effects Makeup Artist |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Norman Howell | Stunts |