Sam Worthington als Lt. Rick Janssen | |
Taylor Schilling als Dr. Abi Janssen | |
Tom Wilkinson als Prof. Martin Collingwood | |
Agyness Deyn als Dr. Freya Upton | |
Nathalie Emmanuel als W.O. Tally Rutherford | |
Corey Johnson als Petersen | |
Aleksandar Jovanović als Sergeant Johan Werner | |
Steven Cree als Major Timothy Pike | |
Diego Boneta als Dr. Luis Hernandez | |
Noah Jupe als Lucas Janssen | |
Naomi Battrick als Rayenne Gorski | |
Aaron Heffernan als Zane Gorski | |
Alex Lanipekun als Andrew Rutherford | |
Nathalie Poza als Cpt. Vita Ramos | |
Francesc Garrido als Colonel Solano | |
Kyle Soller als Dr. Elliot Blake | |
Ben Aldridge als Lawrence | |
Gustavo Salmerón als Felipe Ramos | |
Noemi Parpaiola als Agnes Ramos | |
Megan Rowland als Zoe Gorski | |
Andrés González Cano als Aiden Gorski | |
Samuel González Cano als Caden Gorski |
Lennart Ruff | Director |
Arash Amel | Writer |
Max Hurwitz | Screenplay |
Ana López-Puigcerver | Makeup Designer |
Luigi D'Andrea | Prosthetic Makeup Artist |
Jim Udenberg | Prosthetic Makeup Artist |
Cristina Foradada | Assistant Art Director |
Octavio Tapia | Property Master |
Gavin Rose | ADR Supervisor |
Biel Cabré | Boom Operator |
Neil Wallace | First Assistant Director |
Ann-Carolin Biesenbach | Editor |
María Manuela Cruz | Makeup Artist |
Jordi Berenguer | Production Manager |
Gemma Fauria | Art Direction |
Sangeet Prabhaker | Prosthetic Makeup Artist |
Megan Thomas | Prosthetic Makeup Artist |
Rebecca Jempson | Assistant Costume Designer |
Grace Averbuch | Foley Editor |
Fred Berger | Producer |
Niki De Jong | Prosthetic Makeup Artist |
Stephen Painter | Prosthetic Makeup Artist |
Dillon Bennett | Sound Designer |
Jan-Marcello Kahl | Director of Photography |
Adrián Sánchez | VFX Editor |
Julie Harkin | Casting |
Joan Sabaté | Set Decoration |
Anna Eppstein | Set Designer |
Ramón Sánchez | Steadicam Operator |
Sabrina Naumann | Dialogue Editor |
Carsten Richter | Foley |
Dillon Bennett | Supervising Sound Editor |
Arash Amel | Producer |
Leon Clarance | Producer |
Darren Robinson | Prosthetic Makeup Artist |
Sven Vohser | Electrician |
Sara Cabrera | Assistant Costume Designer |
Ellen Parkes | Location Manager |
Ben Rothstein | Still Photographer |
Kev Cahill | Visual Effects Supervisor |
Thora Woodward | VFX Editor |
Lars Ginzel | Sound Re-Recording Mixer |
Diego Betancor | Casting |
Julian R. Wagner | Production Design |
Jan-Marcello Kahl | Camera Operator |
Jonathan Maurice Lee | Key Grip |
Kyle Bono Kaplan | Still Photographer |
José Manuel Herrero Gaspar | Underwater Camera |
Pau Costa | Special Effects Supervisor |
Rita Anjos | Prosthetic Makeup Artist |
Víctor Ordoñez | Assistant Editor |
Anna Vilà Parera | Script Supervisor |
Jude Poyer | Stunt Coordinator |
Hector Martín | Boom Operator |
Jocelyn Bennett-Snewin | Prosthetic Makeup Artist |
Cliff Wallace | Prosthetic Makeup Artist |
Jorge Sacristan | Gaffer |
Steven Gizicki | Music Supervisor |
Brian Kavanaugh-Jones | Producer |
Ben Pugh | Producer |
Ignasi Ruiz | Hair Designer |
Loulou Bontemps | Assistant Costume Designer |
Jennifer Thompson | Visual Effects Producer |
Thora Woodward | Assistant Editor |
Francesca Bernardelle | Prosthetic Makeup Artist |
Han-ter Park | Lead Animator |
Sebastian Barker | Visual Effects Supervisor |
Fil Eisler | Original Music Composer |
Toni Novella | Line Producer |
Rory Aitken | Executive Producer |
Michael Reuter | Executive Producer |
Jo Monk | Co-Producer |
Nicolas Chartier | Executive Producer |
Adrián Guerra | Executive Producer |
Jonathan Deckter | Executive Producer |
Olive Uniacke | Associate Producer |
Laure Vaysse | Executive Producer |
Max Hurwitz | Associate Producer |
Joshua Horsfield | Executive Producer |
Robert Edwards | ADR Mixer |
Dominic LaPerriere | Editor |
Alexandra Belmonte | Graphic Designer |
Pere Carreras | Assistant Set Decoration |
Leif Heanzo | Concept Artist |
Jun Matsuura | Storyboard Artist |
Alexis Santos | Assistant Property Master |
Sean Adames | Stunt Double |
Mark Durdant Hollamby | Best Boy Grip |
Deborah del Pino | Costume Supervisor |
Marine Discazeaux | Floor Runner |
Amparo Villapun | Production Accountant |
Lorena Gomes | Production Coordinator |