Kristen Stewart als Bella Swan | |
Robert Pattinson als Edward Cullen | |
Taylor Lautner als Jacob Black | |
Dakota Fanning als Jane | |
Michael Sheen als Aro | |
Ashley Greene als Alice Cullen | |
Rachelle Lefevre als Victoria Sutherland | |
Billy Burke als Charlie Swan | |
Peter Facinelli als Dr. Carlisle Cullen | |
Elizabeth Reaser als Esme Cullen | |
Jackson Rathbone als Jasper Hale | |
Kellan Lutz als Emmett Cullen | |
Nikki Reed als Rosalie Hale | |
Edi Gathegi als Laurent | |
Graham Greene als Harry Clearwater | |
Gil Birmingham als Billy Black | |
Anna Kendrick als Jessica | |
Michael Welch als Mike Newton | |
Justin Chon als Eric | |
Christian Serratos als Angela | |
Jamie Campbell Bower als Caius | |
Christina Jastrzembska als Gran/Bella | |
Russell Roberts als Mr. Berty | |
Christopher Heyerdahl als Marcus | |
Curtis Caravaggio als Rogue Vampire | |
Daniel Cudmore als Felix | |
Charlie Bewley als Demetri | |
Chaske Spencer als Sam Uley | |
Adrien Dorval als Bob Marks | |
Michael Adamthwaite als Chet | |
Alexander Mendeluk als Frat Boy | |
Hunter Jackson als Frat Boy | |
Gavin Bristol als Frat Boy | |
Sean McGrath als Frat Boy | |
Tyson Houseman als Quil Ateara | |
Kiowa Gordon als Embry Call | |
Alex Meraz als Paul | |
Bronson Pelletier als Jared | |
Tinsel Korey als Emily | |
Corinna Russo als Italian Child | |
Maria Grazia Pompei als Italian Mother | |
Roberto Marchetti als Italian Father | |
Alessandro Federico als Police Officer | |
Justine Wachsberger als Gianna | |
Cameron Bright als Alec | |
Noot Seear als Heidi |
Travis Tohill | Animation |
Guy Oseary | Executive Producer |
Wyck Godfrey | Producer |
Rene Haynes | Casting |
Guido Cerasuolo | Line Producer |
Stephenie Meyer | Novel |
Chris Weitz | Director |
Melissa Rosenberg | Screenplay |
Kerry Kohansky-Roberts | Producer |
Sean Cossey | Casting |
Peter Lambert | Editor |
David Brisbin | Production Design |
Mark Morgan | Executive Producer |
Marty Bowen | Executive Producer |
Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Karen Rosenfelt | Producer |
Greg Mooradian | Executive Producer |
Howard R. Campbell | Technical Supervisor |
J.J. Makaro | Stunt Coordinator |
Javier Aguirresarobe | Director of Photography |
Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
Phil Tippett | Visual Effects Supervisor |
Atlin Mitchell | Stunts |
Paul Edwards | Key Hair Stylist |
Rick Newsome | Storyboard Designer |
Q Fortier | Visual Effects |
Tish Monaghan | Costume Design |
Alexandra Patsavas | Music Supervisor |
Joseph Middleton | Casting |
Stuart Aikins | Casting |
Bill Bannerman | Co-Producer |
Bill Bannerman | Unit Production Manager |
Mike Topoozian | First Assistant Director |
Barbara Kelly | Production Manager |
Cindy Smith | Second Assistant Director |
Mike Desabrais | Fight Choreographer |
David Crone | Steadicam Operator |
David Crone | "A" Camera Operator |
Sean M. Harding | First Assistant "A" Camera |
Tyler Woeste | Second Assistant "A" Camera |
Douglas Craik | "B" Camera Operator |
Mark Cohen | First Assistant "B" Camera |
Alex Martinez | Second Assistant "B" Camera |
Kimberly French | Still Photographer |
Claudia Morgado Escanilla | Script Supervisor |
Darren Brisker | Sound Mixer |
Martin Lacroix | Boom Operator |
Owen Taylor | Gaffer |
John Westerlaken | Key Grip |
Abraham Fraser | Location Manager |
Catherine Ircha | Art Direction |
Ellen Freund | Property Master |
Kurt Bruun | Assistant Property Master |
Lesley Beale | Set Decoration |
Geoff Wallace | Set Designer |
Peter Ochotta | Set Designer |
Laurie Edmundson | Set Dresser |
Paul Jenkinson | Set Dresser |
Kelly Santbergen | Set Dresser |
Elena Dresser | Set Dresser |
Simone Gore | Art Department Coordinator |
Salmon Harris | Storyboard Artist |
Gary Damian Thomas | Storyboard Artist |
Len Morganti | Storyboard Artist |
Rick Newsome | Storyboard Artist |
Karin Nosella | Assistant Costume Designer |
Alison Fraser | Costumer |
Tess Brummitt | Costumer |
Kurtis Reeves | Costume Coordinator |
Norma Hill-Patton | Makeup Designer |
Tanya Hudson | Makeup Artist |
Dorothee Deichmann | Assistant Makeup Artist |
Zabrina Matiru | Assistant Makeup Artist |
Thom MacIntyre | Key Hair Stylist |
Gina Sherritt | Assistant Hairstylist |
Kathleen Whelan | Production Coordinator |
David Roker | Associate Producer |
Chad Belair | Third Assistant Director |
Lynell Bangs | Production Accountant |
Andrea Wertheim | Post Production Supervisor |
Kindra Marra | First Assistant Editor |
Tony Bacigalupi | Assistant Editor |
Thom Kyle | Assistant Editor |
Charles Martin Inouye | Music Editor |
Gerard McCann | Music Editor |
Martin Allan Kloner | Visual Effects Editor |
Julie Hansen | Post Production Accountant |
Andrea Brown | Extras Casting |
Tineka Becker | Casting Associate |
Katie Calogero | Casting Assistant |
Rachel Aberly | Unit Publicist |
Cameron Waldbauer | Special Effects Coordinator |
Mike Splatt | Special Effects Technician |
Todd Masters | Special Effects Makeup Artist |
Cristina Patterson | Contact Lens Designer |
Marcine Peter | Contact Lens Technician |
Doug Hardwick | Construction Coordinator |
Mike McLeod | Construction Foreman |
Mark Stainthorpe | Construction Foreman |
Jan Holmsten | Construction Buyer |
Jake Callihoo | Transportation Coordinator |
Rodney Beech | Transportation Captain |
Roger Vernon | Second Unit Director of Photography |
Paul Barry | Second Unit First Assistant Director |
Michael Hatzer | Digital Intermediate Colorist |
Loan Phan | Digital Intermediate Producer |
Lisa Tutunjian | Digital Intermediate Editor |
Harry Muller | Color Timer |
Scott A. Hecker | Supervising Sound Editor |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Hromadka | Sound Effects Editor |
Ai-Ling Lee | Sound Effects Editor |
Kira Roessler | ADR Supervisor |
Byron Wilson | Dialogue Editor |
Derek Pippert | Foley Supervisor |
Christopher Flick | Foley Editor |
Roy Seeger | Assistant Sound Editor |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Katherine Rose | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Matt Dawson | ADR Mixer |
Greg Steele | ADR Mixer |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Laura Lee Connery | Stunts |
Jennifer Mylrea | Stunts |
Brent Connolly | Stunts |
Heath Stevenson | Stunts |
Crystal Dalman | Stunts |
Leif Havdale | Stunts |
Maja Aro | Stunts |
Jon Kralt | Stunts |
Kimberly Chiang | Stunts |
Chad Bellamy | Stunts |
Shawn Beaton | Stunts |
David Jacox | Stunts |
Dustin Brooks | Stunts |
Cotton Mather | Stunts |
Ken Kirzinger | Stunts |
Tony Morelli | Stunts |
Duane Dickinson | Stunts |
Zarah Chun | Craft Service |
Charlene Eberle Douglas | Visual Effects Producer |
Chad Wiebe | Digital Effects Supervisor |
Susan Stewart | Matte Painter |
Mannix Bennett | Matte Painter |
Randy Ui | 3D Generalist |
Lauren Ritchie | Visual Effects Producer |
Ken Kokka | Visual Effects Producer |
Matt Jacobs | Visual Effects Supervisor |
Russell Darling | CG Supervisor |
Hans Brekke | Animation |
Randy Link | Animation |
David S. Peng | Animation |
Jeff Vacanti | Animation |
Miguel A. Fuertes | Animation |
Ben Vonzastrow | CG Painter |
Jennifer Hutcheon | Visual Effects Editor |
Louis Kim | Compositor |
Riley Benard | Compositor |
Nikolai Michaleski | Compositor |
Matt Yeoman | Compositor |
Henry Jefferson | Compositor |
Mathew Krentz | Compositor |
Brian Fisher | Compositor |
Melissa Best | Compositor |
Sigurjón F. Gardarsson | Compositor |
Shane Davidson | Compositor |
David Fogg | Compositor |
Caleb Owens | Compositor |
Tom Lamb | Compositor |
Nathan Abbot | Compositor |
Mimi Abers | Compositor |
Satish Ratakonda | Compositor |
Jordan Schilling | Compositor |
Bruce Nicholson | Compositor |
Chris Weitz | Screenplay |
Susan MacLeod | Visual Effects Supervisor |
Richard Brooks | Stunts |
Clint Carleton | Stunts |