Don Cheadle als Pearl Madison | |
Ryan Gosling als Leland P. Fitzgerald | |
Chris Klein als Allen Harris | |
Kevin Spacey als Albert T. Fitzgerald | |
Jena Malone als Becky Pollard | |
Lena Olin als Marybeth Fitzgerald | |
Michelle Williams als Julie Pollard | |
Martin Donovan als Harry Pollard | |
Ann Magnuson als Karen Pollard | |
Kerry Washington als Ayesha | |
Sherilyn Fenn als Mrs. Calderon | |
Matt Malloy als Charlie | |
Wesley Jonathan als Bengel | |
Michael Peña als Guillermo | |
Michael Welch als Ryan Pollard | |
Ron Canada als Elden | |
Troy Winbush als Dave | |
Nick Kokich als Kevin | |
Yolonda Ross als Miranda | |
Leyna Nguyen als TV Reporter | |
Jim Haynie als Ben | |
Randall Bosley als Sheriff Donaldson | |
Jody Wood als Cop One | |
Robert Peters als Security Guard | |
Kathleen S. Dunn als Doris | |
Tony McEwing als News Anchor | |
Lawrence Lowe als Detention Specialist | |
Charles Hess als Main Entrance Guard | |
Kimberly Scott als Myra | |
Angela Paton als Airplane Woman | |
Ryan Malgarini als 6-Year-Old Leland | |
Maria Arcé als Bethany | |
Dell Yount als Court Officer | |
Clyde Kusatsu als Judge | |
Melanie Lora als Hotel Waitress | |
Rene Rivera als Mechanic | |
Alec Medlock als 12-Year-Old Leland | |
Jim Metzler als Cemetery Reporter | |
Michael McCleery als Mechanic #2 | |
David Barrera als First Officer | |
Sheeri Rappaport als Second Officer | |
Kevin Patrick Kelly als Doctor | |
Evan Helmuth als Grocery Guy | |
Ty Hodges als Student | |
Jonathan Adler als Neighbor |
Matthew Ryan Hoge | Director |
Matthew Ryan Hoge | Writer |
Bernie Morris | Producer |
Emily Schweber | Casting |
Edward T. McAvoy | Production Design |
Kevin Spacey | Producer |
James Glennon | Director of Photography |
Jeff Betancourt | Editor |
Jeremy Enigk | Original Music Composer |
Genevieve Tyrrell | Costume Design |
Jonah Smith | Producer |
Palmer West | Producer |
Keith Adams | Stunt Coordinator |
Michelle LeDoux | Unit Production Manager |
William Paul Clark | First Assistant Director |
Dawn Massaro | Second Assistant Director |
Heather Grierson | Second Second Assistant Director |
Michael Toji | Post Production Supervisor |
Robert Edesa | Camera Operator |
Dominic Napolitano | First Assistant Camera |
Matthew A. Del Ruth | Second Assistant Camera |
Earl Clark | "B" Camera Operator |
Casey Hotchkiss | "B" Camera Operator |
Robert D. McBride | "B" Camera Operator |
Mark La Bonge | Steadicam Operator |
Garrett Benson | First Assistant "B" Camera |
Maurizio Dotto | First Assistant "B" Camera |
Ron Peterson | Second Assistant "B" Camera |
Eric Roizman | Second Assistant "B" Camera |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Kevin Brennan | Gaffer |
Frans Wetterings III | Best Boy Electric |
Tony Bryan | Electrician |
Matthew Coleman | Electrician |
Chuck Mason | Electrician |
Casey Ellison | Electrician |
David L. Merrill | Key Grip |
Lionel T. Portugal Sr. | Best Boy Grip |
Troy N. Wade | Dolly Grip |
Jan Pascale | Set Decoration |
Louise Del Araujo | Leadman |
Heidi Higginbotham | Costume Supervisor |
Molly Grundman-Gerbosi | Key Costumer |
Mychael Bates | Property Master |
Richard Van Dyke | Production Sound Mixer |
Misty Conn | Boom Operator |
Alex Names | Cableman |
Michael Nouryeh | Assistant Editor |
Voni Hinkle | Hair Department Head |
Shari Perry | Key Hair Stylist |
Marina Hart | Additional Hairstylist |
Ben Nye Jr. | Makeup Department Head |
Melanie Hughes | Makeup Department Head |
Christine Bonnem | Location Manager |
Jay Mason | Script Supervisor |
Marsha L. Swinton | Production Accountant |
Kimberly Edwards | Post Production Accountant |
Celeste Healy | Production Coordinator |
Jude S. Walko | Assistant Production Coordinator |
Kevin Constant | Art Direction |
Mark Molina | Assistant Art Director |
Joseph C. Fama | Construction Coordinator |
Nancy Pyne-Hapke | Studio Teacher |
Lucas Moore | Studio Teacher |
Mark Berger | Sound Re-Recording Mixer |
David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
John Nutt | Supervising Sound Editor |
David Franklin Bergad | ADR Editor |
David Franklin Bergad | Dialogue Editor |
Piotr Filipowski | Sound Effects Editor |
Patti Tauscher | Foley Editor |
Ben Conrad | Foley Recordist |
Margie O'Malley | Foley Artist |
Chris Gridley | Assistant Sound Editor |
Nathan Gunn | Assistant Sound Editor |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Mato | Color Timer |
Daniel Sperry | Dolby Consultant |
Chris Navarro | ADR Recordist |
Mike Flicker | Supervising Music Editor |
Jeff Lingle | Music Editor |
Matt Friedman | Music Editor |