Hugh Jackman als Logan / Wolverine | |
Tao Okamoto als Mariko Yashida / Scarlet Samurai | |
Rila Fukushima als Yukio / Pinkie Pie | |
Hal Yamanouchi als Ichiro Yashida / Silver Samurai | |
Hiroyuki Sanada als Shingen Harada / Lord Shingen | |
Svetlana Khodchenkova als Madame Hydra / Viper | |
Will Yun Lee als Harada | |
Brian Tee als Noburo Mori | |
Ken Yamamura als Young Yashida | |
Famke Janssen als Jean Grey / Phoenix | |
Nobutaka Aoyagi als Security | |
Seiji Funamoto als Servant | |
Shinji Ikefuji als Pock-Face | |
Qyoko Kudo als Aya | |
Nobuaki Kakuda als Buddhist Priest | |
Chiharu Mizuno als Old Woman | |
Takao Kinoshita als Fruit Cart Vendor | |
Conrad Coleby als Red Beard | |
Taris Tyler als Bar Man (Red Beard's Friend) | |
Sarah Naylor-Liddell als Yukon Bar Patron | |
Joshua Remilton als Yukon Bar Patron / Man Near Bar | |
Andy Owens als Yukon Bar Patron | |
Allan Poppleton als Yukon Bar Patron | |
Geoff Burke als Bartender | |
Yasuyo Shiba als Reporter 1 | |
Mai Ishikawa als Reporter 2 | |
Yaeko Kimura als Mieko | |
Ryuta Kimura als Hitoshi | |
Briden Starr als Party Girl 1 | |
Maria Lukasheva als Party Girl 2 | |
Tess Haubrich als Cashier | |
Taki Abe als Japanese Businessman | |
William Takayanagi-Temm als Tower Guard | |
Kuni Hashimoto als Lead Officer | |
Erich Chikashi Linzbichler als Senior Officer at POW Camp | |
Shingo Usami als Driver | |
Naoya Ogawa als Yakuza 1 | |
Atsushi Sawada als Yakuza 2 | |
Takashi Matsuyama als Yakuza 3 | |
Masa Yamaguchi als Yakuza 4 | |
Eric Laciste als Yakuza 5 | |
Hideki Sugiguchi als Yakuza 6 | |
Garret Sato als Dying Yakuza | |
Kosuke Masano als Army Officer 1 | |
Yoji Tatsuta als Army Officer 2 | |
Yoshinori Fukushige als Train Commuter | |
Hiroshi Kasuga als Yashida Security Guard | |
Yumiko Nakamura als Mariko Staff | |
Kimi als Saki | |
Keiko Matsumoto als Shizu | |
Louis Toshio Okada als Pat Down Guy | |
Jon Valera als Killer (uncredited) | |
Yasushi Asaya als Yakuza (uncredited) | |
Jeremy Marinas als Yakuza (uncredited) | |
Ola Endress als Mutant (uncredited) | |
Patrick Stewart als Charles Xavier / Professor X (uncredited) | |
Ian McKellen als Erik Lehnsherr / Magneto (uncredited) | |
Benjamin Wang als Bodyguard (uncredited) |
James Mangold | Director |
Mark Bomback | Screenplay |
Hugh Jackman | Producer |
Hutch Parker | Producer |
Scott Frank | Screenplay |
Lauren Shuler Donner | Producer |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Executive Producer |
Stan Lee | Executive Producer |
Marco Beltrami | Original Music Composer |
Ross Emery | Director of Photography |
Michael McCusker | Editor |
François Audouy | Production Design |
Jessica Kelly | Casting |
Yōko Narahashi | Casting |
Nicholas Tripodi | Animation Supervisor |
Brian N. Bentley | Compositors |
Chris O'Connell | Compositors |
Matt Weaver | Animation |
Erik Classen | VFX Artist |
Frank Miller | Graphic Novel Illustrator |
Lisa Beach | Casting |
Priscilla John | Casting |
Sarah Katzman | Casting |
Suzanne Smith Crowley | Casting |
Rika Nakanishi | Art Direction |
Michael Turner | Art Direction |
Rebecca Cohen | Set Decoration |
Isis Mussenden | Costume Design |
Jeremy Gordon | Casting Associate |
Beth Lipari | Casting Associate |
Karen Maxwell | Casting Associate |
Gypsy Taylor | Assistant Costume Designer |
Art Reasonover | Costume Supervisor |
Elly Kamal | Costume Supervisor |
Lisa Javelin | Set Costumer |
Roberta Shaw | Set Costumer |
Sheila Waldron | Script Supervisor |
Anna Gray | Key Hair Stylist |
Wendy De Waal | Makeup Artist |
Colette Birrell | Art Department Coordinator |
Olli Sillankorva | Carpenter |
Joshua Zeigler | Carpenter |
Shaun Friedberg | Animation Director |
Tom Meade | Animation Director |
Richard Bradshaw | Camera Operator |
Peter Gulla | Camera Operator |
Leigh Mackenzie | Camera Operator |
Calum McFarlane | Camera Operator |
Marc Spicer | Camera Operator |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Matthew Temple | Steadicam Operator |
Ben Rothstein | Still Photographer |
Toby Oliver | Additional Camera |
Eric Schmidt | Additional Photography |
Matt Toll | First Assistant Camera |
Paul Johnstone | Gaffer |
Yuji Wada | Gaffer |
Mark Jefferies | Rigging Gaffer |
David Betancourt | ADR & Dubbing |
Beauxregard Neylon | ADR & Dubbing |
John T. Cucci | Foley |
Dan O'Connell | Foley |
Chuck Michael | Sound Designer |
Dror Mohar | Sound Designer |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Donald Sylvester | Supervising Sound Editor |
Leanne Brooks | Special Effects Coordinator |
Ian Gracie | Supervising Art Director |
Dennis Rogers | Sound Recordist |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Guntis Sics | Sound Recordist |
R.J. Kizer | ADR Editor |
Brad Shield | Second Unit Director of Photography |
Jim Brookshire | Dialogue Editor |
Susan Dawes | Dialogue Editor |
Richie Dehne | Property Master |
Kôichi Funayama | Stunts |
Nobuyuki Obikane | Stunts |
Hiroki Takano | Stunts |
Chad Stahelski | Stunts |
David Leitch | Second Unit Director |
John McGonegle | Electrician |
Renae Moneymaker | Stunt Double |
Matt McColm | Stunts |
Monique Ganderton | Stunts |
Jared S. Eddo | Stunts |
Todd Harris | Storyboard Artist |