Whoopi Goldberg als Katie Coltrane | |
Armin Mueller-Stahl als Elizar Kane | |
Juliet Landau als Dr. Veronica Shade | |
Bud Cort als Spinner | |
Stephen McHattie als Edge | |
George Newbern als Theodore Rex (voice) | |
Carol Kane als Molly Rex (voice) | |
Richard Roundtree als Commissioner Lynch | |
Jack Riley als Alaric | |
Peter MacKenzie als Alex Summers | |
Joe Dallesandro als Rogan | |
Tony T. Johnson als Sebastian | |
Susie Coelho als Dr. Armitraj | |
Peter Kwong als Toymaker | |
Edith Diaz als Ella | |
Robert Martin Robinson als Knife | |
Dee Booher als Meanest Woman Truck Driver | |
William Boyett als Desk Sergeant | |
Marius Mazmanian als Butler | |
Noon Orsatti als Adam | |
Hilary Shepard als Sarah Jiminez | |
Lisa Papatzimas als New Eden Secretary | |
Michael Sharrett als New Eden Volunteer | |
Jan Rabson als Tina Rex / Voice Performer (voice) | |
Charles Chiodo als Guy in the Bag (voice) | |
Patricia Healy als Reporter #2 | |
James Murray als Tina the Waitress (puppeteer) | |
Stephen Chiodo als Guy in the Bag (puppeteer) | |
Edward Chiodo als Caterpillar (puppeteer) | |
Pons Maar als Theodore Rex (performer) | |
Rodger Bumpass als Voice Performer (voice) | |
Anne Lockhart als Voice Performer (voice) | |
Billy Bowles als Voice Performer (voice) | |
Mickie McGowan als Voice Performer (voice) | |
Jennifer Darling als Voice Performer (voice) | |
Patrick Pinney als Voice Performer (voice) | |
Denise Dowse als Voice Performer (voice) | |
Phil Proctor als Voice Performer (voice) | |
Bill Farmer als Voice Performer (voice) | |
Sherry Lynn als Voice Performer (voice) |
Jonathan R. Betuel | Director |
Jonathan R. Betuel | Writer |
Casey Hallenbeck | Set Decoration |
Walter P. Martishius | Production Design |
Cathy Mickel Gibson | Line Producer |
Maria Dylan | Line Producer |
Bo Johnson | Art Direction |
Elisabeth Leustig | Casting |
Mary E. Vogt | Costume Design |
Jonathan R. Betuel | Co-Executive Producer |
Steve Mirkovich | Editor |
Stefano Ferrari | Executive Producer |
Rick Shaine | Editor |
Richard Gilbert Abramson | Producer |
David Tattersall | Director of Photography |
Robert Folk | Original Music Composer |
Jake Garber | Special Effects Makeup Artist |
Julia L. Walker | Key Hair Stylist |
Greg Aronowitz | Creature Design |
Steve Fink | Special Effects Makeup Artist |
Doug Hudson | Special Effects Makeup Artist |
Darren Perks | Special Effects Makeup Artist |
William Stout | Creature Design |
Ron Frazier | Construction Foreman |
Noon Orsatti | Stunts |
Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Pat Romano | Stunts |
Kym Washington Longino | Stunt Double |
Rick Sawaya | Stunt Double |
Darryl Chan | Stunt Double |
Richard Epper | Stunts |
Dee Booher | Stunts |
David Brinton | Stunts |