François Civil als D'Artagnan | |
Vincent Cassel als Athos | |
Romain Duris als Aramis | |
Pio Marmaï als Porthos | |
Eva Green als Milady | |
Lyna Khoudri als Constance Bonacieux | |
Louis Garrel als Louis XIII | |
Vicky Krieps als Anne d'Autriche | |
Jacob Fortune-Lloyd als Le Duc de Buckingham | |
Eric Ruf als Le Cardinal de Richelieu | |
Marc Barbé als Le Capitaine de Tréville | |
Patrick Mille als Le Comte de Chalais | |
Julien Frison als Gaston d'Orléans | |
Ralph Amoussou als Hannibal | |
Alexis Michalik als Villeneuve de Radis | |
Camille Rutherford als Mathilde d'Herblay | |
Dominique Valadié als Marie de Médicis | |
Thibault Vinçon als Horace Saint Blancard |
Martin Bourboulon | Director |
Dimitri Rassam | Producer |
Alexandre de La Patellière | Writer |
Matthieu Delaporte | Writer |
Cédric Iland | Co-Producer |
Matthieu Prada | Executive Producer |
Ignacio Segura | Co-Producer |
Bastien Sirodot | Co-Producer |
Guillaume Roussel | Music |
Nicolas Bolduc | Director of Photography |
Stan Collet | Editor |
Elodie Demey | Casting Director |
Stéphane Taillasson | Production Design |
Patrick Schmitt | Supervising Art Director |
Emmanuel Delis | Set Decoration |
Thierry Delettre | Costume Design |
Alexandra Becquet | Additional Hairstylist |
Laura Bernard | Makeup Artist |
Aurore Bougouin | Makeup Artist |
Roxane Bruneton | Hairstylist |
Marion Chevance | Makeup Artist |
Sophie Dauchez | Additional Hairstylist |
Bénédicte De Lataillade | Makeup Artist |
Thibault Debleds | Additional Hairstylist |
Marthe Faucouit | Makeup Artist |
Justine Fiorito | Makeup Artist |
Anthony Jagu | Hairstylist |
Margherita Laserpe | Makeup Artist |
Jennifer Levacher | Hairstylist |
Frédérique Ney | Makeup Designer |
Karine Palazzi | Key Makeup Artist |
Stéphane Robert | Key Makeup Artist |
Kerry Skelton | Makeup Artist |
Marie-France Thibault | Additional Hairstylist |
Lucrèce Touret | Additional Hairstylist |
Chloé Van Lierde | Assistant Makeup Artist |
Caroline Vlieghe | Makeup Artist |
Sarah Blanc | Production Coordinator |
Nicolas Bonnet | Post-Production Manager |
Romane Boogaerts | Assistant Accountant |
Isabelle d’Olce | Administration |
Coline Hieronimus | Production Assistant |
Valentine Kervagoret | Production Supervisor |
Olivier Meunier | Assistant Accountant |
Camille Nahassia | Production Coordinator |
Guinal Riou | Production Manager |
Hayyah Setton | Administration |
Svetlane Vaesken | Controller |
Meryll Adjedj | Second Assistant Director |
Carole Amen | First Assistant Director |
David Biet | Second Assistant Director |
Zoé Chadeau | Assistant Director |
Juliette Crété | First Assistant Director |
Julien Dara | Third Assistant Director |
Neige de la Patellière | Assistant Director Trainee |
Mathis Dujardin | Assistant Director |
Gabriella Farah | Third Assistant Director |
Louis Giacobetti | Second Assistant Director |
Sonia Mandelbaum | Assistant Director |
Melvin Nkosi | Third Assistant Director |
Turina Sausse | Third Assistant Director |
Emmanuelle Tan | Third Assistant Director |
Édouard Blaise | Property Master |
Alexis Brami | Second Assistant Art Director |
Mathias Canard | Set Dresser |
Clémentine Carrasco | Assistant Art Director |
Luca Crepelle | Set Decoration Buyer |
Jonathan Delerue | Storyboard Artist |
Omid Gharakhanian | Construction Buyer |
Clémence Hamel | Assistant Set Decoration |
Yannick Heuveline | Carpenter |
Stéphane Linet | Armorer |
Etienne Mercier | Property Master |
Samir Moundy | Swing |
Alexis Pont | Assistant Property Master |
Mark Schons | Concept Artist |
Barthelemy Thomas | Set Dresser |
Elisa Tulli | Assistant Art Director |
Pierre Bezard | Boom Operator |
Thibaut Demoor | Boom Operator |
Clément Lemariey | Boom Operator |
David Rit | Sound |
Malo Thouément | Boom Operator |
Emmanuel Ughetto | Boom Operator |
Jean-Christophe Magnaud | Special Effects Supervisor |
Olivier Nguyen | Special Effects |
Flora Zenenski | Special Effects Assistant |
Olivier Cauwet | Visual Effects Supervisor |
Tony Augé | Stunts |
Dimitri Besicovitch | Stunts |
Gaëtan Caillot | Stunts |
Quentin D'Hainaut | Stunts |
Cedric Chavin | Stunt Double |
Laurent Coin | Stunts |
Marc David | Stunts |
Andy Deschamps | Stunts |
Jean Eudes Drouvin | Stunts |
Gauthier Dussol | Stunts |
Dominique Fouassier | Stunt Coordinator |
Sébastien Fouassier | Stunts |
Steven Janic | Stunts |
Yang Mamath | Stunts |
Audrey Meschi | Stunts |
Alexandre Moreira | Stunt Double |
Chloé Pages | Stunt Double |
Estelle Piget | Stunt Double |
Axel Sarrazin | Stunts |
Alexandre Yde | Stunts |
Richard Zannini | Stunts |
Eric Bialas | "B" Camera Operator |
Fabrice Bismuth | First Assistant "A" Camera |
Brice Bourdet | Rigging Grip |
Damien Bret | Electrician |
Melina Brioude | Second Assistant "A" Camera |
Thibault Bru | Electrician |
Clara Chanu | Video Assist Operator |
Sébastien Combe | Lighting Programmer |
William Dumont | Electrician |
Jorge Escribens | Drone Operator |
Elin Fischer | Video Assist Operator |
Mathilde Fouant | Lighting Technician |
Vincent Garat | Electrician |
Guillaume Genini | First Assistant Camera |
Guillaume Genini | Focus Puller |
Eric Gies | Gaffer |
Benjamin Lavayssière | Drone Pilot |
Jean-Bernard Lortie | Electrician |
Thibault Marsan-Bacheré | Steadicam Operator |
Strasser Matteo | Grip |
Matteo Nira Mancini | Grip |
Amandine Nolin | Second Assistant "B" Camera |
Sarah Okendo | Data Management Technician |
Julien Panié | Still Photographer |
Guillaume Quilichini | Camera Operator |
Marc Rossero | Lighting Technician |
Pascal Rossignol | Rigging Grip |
Laurent Schepman | Best Boy Grip |
Pablo Sotes | Drone Pilot |
Michel Strasser | Key Grip |
Benjamin Tessier | Electrician |
Nicolas Thévenin | Video Assist Operator |
Brice Tholozan | Drone Pilot |
Olivier Thual | Dolly Grip |
Maryline Touret | First Assistant "B" Camera |
Anna-Katia Vincent | Additional First Assistant Camera |
François-Xavier Walter | Grip |
Estelle Brision | Extras Casting Assistant |
Clément Noblecourt | Extras Casting |
Manon Poudoulec | Extras Casting |
Marine Dubol | Seamstress |
Diane Dussaud | Wardrobe Supervisor |
Nil Farrell | Wardrobe Assistant |
Bruce Lignerat | Costumer |
Tara Mahé | Wardrobe Coordinator |
Léa Peixoto | Costume Assistant |
Léa Audouin | Dailies Operator |
Mickaël Commereuc | Colorist |
Jean-Louis Guichaoua | Post Production Coordinator |
Théodore Julia | Dailies Operator |
Emmanuel Le Ridant | Colorist |
Pierre Madrolles | Post Production Coordinator |
Fabien Pascal | Colorist |
Jean Bolzinger | Assistant Location Manager |
Hugo Froideval | Assistant Location Manager |
Baptiste Jourdan | Assistant Location Manager |
Anton Migoya | Assistant Location Manager |
Lora Quelennec | Assistant Location Manager |
Benjamin Vasseur | Location Scout |
Kalinka Weiler | Location Scout |
Robin Welch | Location Manager |
Raphaëlle Dannus | Music Producer |
Raphaëlle Dannus | Music Supervisor |
Pierre-Marie Dru | Music Producer |
Pierre-Marie Dru | Music Supervisor |
Amandine Derdoukh | Assistant Script |
Marie Gennesseaux | Script Supervisor |
Julie Robert | Assistant Script |
Romane Boogaerts | Production Assistant |
Gauthier Ravily | Location Scout |
Loraine Roche-Tanguy | Production Coordinator |
Avril Carpentier | Hairstylist |
Elliott Carrasco | Drone Cinematographer |
Alexandre Dumas | Novel |