Johnny Depp als Dr. Will Caster | |
Rebecca Hall als Evelyn Caster | |
Paul Bettany als Max Waters | |
Cillian Murphy als Agent Donald Buchanan | |
Kate Mara als Bree | |
Cole Hauser als Colonel Stevens | |
Morgan Freeman als Joseph Tagger | |
Clifton Collins Jr. als Martin | |
Cory Hardrict als Joel Edmund | |
Falk Hentschel als Bob | |
Josh Stewart als Paul | |
Luce Rains als Roger | |
Fernando Chien als Heng | |
Steven Liu als Chiu | |
Xander Berkeley als Dr. Thomas Casey | |
Lukas Haas als James Thomas | |
Wallace Langham als Dr. Strauss | |
James Burnett als Meth Head #1 | |
Sam Quinn als Meth Head #2 | |
Sam Webb als Red Hooded Teenager | |
Chris Gartin als Tech Conference Coordinator | |
Olivia Taylor Dudley als Groupie | |
Abe Bueno-Jallad als RIFT Hacker | |
Lauren Sivan als Reporter | |
Laramie Cooley als BDC Greeter | |
Nancy Jeris als BDC Servant | |
Colin Jones als FBI Agent | |
Dylan Kenin als FBI Agent | |
Chad Brummett als Solar Field Worker | |
Antonio Del Prete als Will In Hybrid | |
Jon Kristian Moore als Will In Hybrid | |
John Trejo als Special Forces on Roof | |
Darren P. Leis als Medical Lab Tech | |
Donna Brown als RIFT Surgeon | |
Richard Daniel Williams als RIFT Surgeon | |
Zack Carpenter als RIFT Medical Tech | |
Christina Lancellotti als RIFT Medical Tech | |
Kristen Rakes als MIT Programmer | |
Seth Adkins als Miserable Student | |
Jaime Powers als Hybrid Townsman (uncredited) | |
Lubella Gauna als Nurse (uncredited) | |
Lyn Quinn als Tech Conference Attendee (uncredited) | |
Kendra Tuthill als Townswoman (uncredited) | |
Darrick Hurst als Berkeley Student (uncredited) | |
Dennis Keiffer als Hybrid Soldier (uncredited) | |
Elon Musk als Elon Musk (uncredited) | |
Fergaledgar als John Mccarthy (uncredited) |
Scott Herbertson | Set Designer |
Wally Pfister | Director |
Jack Paglen | Writer |
Christopher Nolan | Executive Producer |
Emma Thomas | Executive Producer |
Kate Cohen | Producer |
Broderick Johnson | Producer |
Andrew A. Kosove | Producer |
Annie Marter | Producer |
Marisa Polvino | Producer |
Chris Seagers | Production Design |
Jess Hall | Director of Photography |
Tom Frohling | Art Direction |
Mike Chambers | Visual Effects Producer |
John Papsidera | Casting |
Gregory S. Hooper | Art Direction |
Bjarne Sletteland | Art Direction |
Clint Wallace | Art Direction |
Gene Serdena | Set Decoration |
George L. Little | Costume Design |
Luisa Abel | Makeup Department Head |
Richard K. Buoen | Conceptual Design |
Susannah Carradine | Art Department Coordinator |
Victor James Martinez | Conceptual Design |
Aric Cheng | Set Designer |
Nancy Deren | Set Designer |
Timothy M. Earls | Set Designer |
Jerome Brett Fairchild | Greensman |
Ricardo Guillermo | Set Designer |
Jeff Julian | Conceptual Design |
Mallorie McConnell | Sculptor |
Candice Muriedas | Art Department Coordinator |
Siobhan Roome | Set Designer |
Grant Samson | Leadman |
Richard L. Anderson | Sound Effects Editor |
Sandra Fox | Foley |
Goro Koyama | Foley |
Sylvain Lasseur | Sound Effects Editor |
Mark A. Mangini | Sound Designer |
Douglas Shamburger | Boom Operator |
Tim Walston | Sound Designer |
Scott R. Fisher | Special Effects Coordinator |
Nathan McGuinness | Visual Effects Supervisor |
Wade Allen | Stunt Coordinator |
Darrin Prescott | Stunt Coordinator |
Jo Edna Boldin | Casting |
Corey Bronson | Set Costumer |
Laurel Frushour | Set Costumer |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Erich Stratmann | Music Editor |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
James Waitkus | Transportation Captain |
Lori A. Balton | Location Scout |
Justin Ferk | Location Manager |
Paul B. Roberts | Location Scout |
Brian N. Bentley | Compositors |
Dawn Swiderski | Supervising Art Director |
John Trejo | Stunts |
Jim Ford | Stunts |
Maggie Hayes-Jackson | Hairstylist |
Vanessa Sharp | Hairstylist |
Teri Ann Uccan | Hairstylist |
Jay Wejebe | Key Makeup Artist |
Jon Shroyer | Makeup Artist |
Kentaro Yano | Makeup Artist |
Joel Harlow | Makeup Artist |
Khanh Trance | Wigmaker |
Dane Bjerno | Aerial Camera Technician |
Eric Dvorsky | Aerial Camera Technician |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Steve Koster | Aerial Director of Photography |
Cory Geryak | Chief Lighting Technician |
Josh Bleibtreu | Second Unit Director of Photography |
Mark Vargo | Second Unit Director of Photography |
Lea E. Miller | Dolly Grip |
James R. Tynes | Gaffer |
Ray Garcia | Key Grip |
Stuart Slack | Key Grip |
Clayton Null | Key Grip |
Dhamarata Dhiensuwana | Rigging Grip |
Blake Pike | Rigging Grip |
Kevin M. Miller | Rigging Grip |
Christopher H. Sipes | Rigging Grip |
Lamarr Gray | Rigging Gaffer |
Peter Mountain | Still Photographer |
Scott Wetzel | Video Assist Operator |
Trystan James | Animation |
Deanna Brigidi | Casting Associate |
Marie A. Kohl | Casting Associate |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Rachel Bris | Ager/Dyer |
Eric Yake | Ager/Dyer |
Jesse Trevino | Ager/Dyer |
Carol Demarti | Ager/Dyer |
Roberta Bilé | Key Costumer |
Kenn Smiley | Key Costumer |
Joy Ramsay | Set Costumer |
Brendan Walsh | Assistant Editor |
Paula Suhy | Assistant Editor |
Stephen P. Arkle | Digital Intermediate |
Jonny Winograd | First Assistant Editor |
Jim Hall | Negative Cutter |
Phyllis Hart | Negative Cutter |
Craig Hosking | Aerial Coordinator |
Peggy Pere | Aerial Coordinator |
Russell Cannon | Armorer |
Gregory M. Edgar | Armorer |
Michael Panevics | Armorer |
John Arbuckle | Marine Coordinator |
Bruce Benson | Pilot |
Rick Shuster | Pilot |
Craig Hosking | Pilot |
Daniel Baldwin | 3D Animator |
Alexander Seaman | CG Supervisor |
Ryan Wehner | Title Designer |
Simon Pynn | Matchmove Supervisor |
Sean Rowe | Matchmove Supervisor |
Arron Roebuck | Modeling |
Jason Lee Brown | Modeling |
Sze Jia Eng | Visual Effects Coordinator |
Maximillian McNair MacEwan | Visual Effects Coordinator |
Katie Stetson | Visual Effects Coordinator |
Eunice Khoo | Visual Effects Coordinator |
Genevieve Claire | Visual Effects Coordinator |
Derrick Mitchell | Visual Effects Editor |
Michael Struk | Visual Effects Editor |
Muhittin Bilginer | Visual Effects Technical Director |
Byron Wilson | ADR Supervisor |
David V. Butler | Dialogue Editor |
Andrew M. Siegel | Property Master |
Sala Baker | Stunts |
Scott Robertson | Co-Producer |
Mary Regency Boies | Co-Producer |
David Valdes | Producer |
Aaron Ryder | Producer |
Yolanda T. Cochran | Co-Producer |
Mychael Danna | Original Music Composer |
Deva Anderson | Music Supervisor |
Liu Bing | Camera Production Assistant |
James Logan | Stunts |
Susan McNamara | Unit Production Manager |
Jan Foster | Unit Production Manager |
Scott Robertson | First Assistant Director |
Jonas Spaccarotelli | Second Assistant Director |
Brad Arensman | Associate Producer |
Candice D. Campos | Production Supervisor |
Sharron Reynolds-Enriquez | Script Supervisor |
P. Scott Sakamoto | "A" Camera Operator |
P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Anthony Gaudioz | "B" Camera Operator |
Bob Hall | First Assistant "A" Camera |
Philip Shanahan | First Assistant "B" Camera |
Dan Schroer | Second Assistant "A" Camera |
Ryan Bushman | Second Assistant "B" Camera |
Jonathan Clark | Camera Loader |
Dan Mintz | Executive Producer |
David Rosenbloom | Editor |
Al Goto | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunts |
Ed Duran | Stunts |
Jeremy Fry | Stunt Driver |
Matt Baker | Stunt Double |
Jonathan Arthur | Stunts |
Dean Bailey | Stunt Driver |
Craig Baxley Jr | Stunts |
Mark Brooks | Stunts |
Bobby Burns | Stunts |
Laurence Chavez | Stunts |
Bryant Burnett | Stunt Double |
Lexi Dali | Stunt Double |
Matthew Lee Christmas | Stunts |
Gary Dionne | Stunt Driver |
Kevin Derr | Stunts |
Tait Fletcher | Stunts |
Chris Donaldson | Stunts |
Bryan Friday | Stunts |
Marilyn Giacomazzi | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Kris Giacomazzi | Stunts |
Joshua Gomez | Stunts |
Jimmy Hart | Stunts |
Ryan Hanna | Stunts |
Dana Hee | Stunts |
Keith Jardine | Stunts |
Randy Haynie | Stunts |
Julie Kedzie | Stunts |
Dennis Keiffer | Stunts |
Lucas Leggio | Stunts |
Mark Kubr | Stunts |
Christopher Leps | Stunt Double |
David Midthunder | Stunts |
Angelique Midthunder | Stunts |
Robert Nagle | Stunt Driver |
Chris Palermo | Stunts |
Jim Palmer | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Michael Papajohn | Stunts |
Courtney Rayner | Stunt Double |
Mark Rayner | Stunts |
Derick Pritchard | Utility Stunts |
Todd Schneider | Stunts |
Ruben Rivera Laguna | Stunts |
Caine Sinclair | Stunts |
Craig Frosty Silva | Stunts |
Jeffrey Smith | Stunts |
Mam Smith | Stunts |
Trina Siopy | Stunt Double |
Mark Stefanich | Stunts |
Jermaine Washington | Stunts |
Marianne Smith | Stunts |
Kurly Tlapoyawa | Stunts |
Willie Weber | Stunts |
Josh Wood | Stunts |
Michelle Waterson-Gomez | Stunts |
Daniel Zubiate | Stunts |
Paul Crow Willis | Stunts |