Bill Paxton als Vince | |
Ice-T als King James | |
William Sadler als Don | |
Ice Cube als Savon | |
Art Evans als Bradlee | |
De'voreaux White als Lucky | |
Bruce A. Young als Raymond | |
Glenn Plummer als Luther | |
Stoney Jackson als Wickey | |
T.E. Russell als Video | |
Tommy Lister Jr. als Cletus | |
John Toles-Bey als Goose | |
Byron Minns als Moon | |
Tico Wells als Davis | |
Hal Landon Jr. als Eugene DeLong | |
James Pickens Jr. als Police Officer Reese | |
L. Warren Young als Police Officer Foley |
Walter Hill | Director |
Robert Zemeckis | Writer |
Bob Gale | Writer |
Robert Zemeckis | Executive Producer |
Dan Moore | Costume Design |
Reuben Cannon | Casting |
Judy Ponder-Patton | Makeup Artist |
Paula Barrett-Barbier | Script Supervisor |
Robert LaBonge | Camera Operator |
Beth A. Rubino | Set Decoration |
David A. Arnold | Sound Editor |
Scott A. Hecker | Sound Editor |
Allan Graf | Stunt Coordinator |
Rodger Pardee | Sound Editor |
David Salven Jr. | Location Manager |
Neil Canton | Producer |
Teri E. Dorman | Sound Editor |
Jon Hutman | Production Design |
Lloyd Ahern II | Director of Photography |
John A. Larsen | Sound Editor |
Kenneth Schwarz | Boom Operator |
William D. Barber | Camera Operator |
Lucy Coldsnow-Smith | Sound Editor |
Dave Kulczycki | Sound Editor |
Freeman A. Davies | Editor |
Bob Gale | Executive Producer |
Jay Wilkinson | Supervising Sound Editor |
Joe Digaetano | Special Effects Coordinator |
Michael S. Glick | Co-Producer |
Ry Cooder | Original Music Composer |
Charles William Breen | Art Direction |
Tony Brubaker | Stunts |
Merritt Yohnka | Stunts |
Nick Nelson | Electrician |
Carl Johnson | Electrician |
Allan Graf | Second Unit Director |
Steve Kelso | Stunts |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
Jorge Hinojosa | Music Supervisor |
Barry K. Thomas | First Assistant Director |
Sandra M. Middleton | Second Assistant Director |
Michael S. Glick | Unit Production Manager |
Gary Diamond | Assistant Art Director |
Kate Sullivan | Set Designer |
Jolie Ellis | Art Department Coordinator |
Maryann Garvin | Assistant Set Decoration |
Michael Gough | Leadman |
David Weathers | Leadman |
Russell Jones | Set Dresser |
Rex Farmer | Set Dresser |
Tommy Gilbert | Set Dresser |
Buddy Rodgers | Set Dresser |
Colby P. Bart | Costume Supervisor |
Deborah Myles Davis | Costumer |
Charles Stewart | Property Master |
Lance Goldsmith | Props |
Jay Cannistraci | Key Makeup Artist |
JoAnn Stafford-Chaney | Key Hair Stylist |
Gregory W. Smith | First Assistant Camera |
David McGill | First Assistant Camera |
David Galbraith | Second Assistant Camera |
Anthony Realmuto | Second Assistant Camera |
Sam Emerson | Still Photographer |
Charles M. Wilborn | Production Sound Mixer |
Jack S. Schlosser | Chief Lighting Technician |
James Keys | Assistant Chief Lighting Technician |
Dan Cornwall | Electrician |
Jeff Durling | Electrician |
Bo Miller | Key Grip |
Mike Akins | Best Boy Grip |
Mike Mandel | Dolly Grip |
Allan Bullard | Grip |
J. Wayne Parker | Grip |
Chris Rawlins Jr. | Grip |
Cynthia Von Suhr | Production Coordinator |
Lonnie Kragel | Assistant Production Coordinator |
Mindy Weissman | Assistant Production Coordinator |
Shelley Layton | Assistant Production Coordinator |
Leslie Thorson | Assistant Location Manager |
Donna T. Giles | Assistant Location Manager |
Kevin Williams | Second Second Assistant Director |
Karen R. Jones | Unit Publicist |
Peggy Rosson | Accountant |
Mady Manson Burza | Accounting Clerk Assistant |
Michael Swafford | Assistant Accountant |
Paul Huggins | Construction Coordinator |
Loren Nickloff | Construction Coordinator |
James V. Kovar | Construction Foreman |
Ken Taber | Construction Foreman |
John Courtney | Construction Foreman |
Stanley Craig | Construction Foreman |
Russell McEntyre | Transportation Coordinator |
Wayne Stone | Transportation Captain |
Jan Skinner | Craft Service |
Cheryl Miller | Casting Associate |
Yoko Seto | Assistant Editor |
Jerelyn J. Harding | ADR Editor |
Linda Symcox | Assistant Sound Editor |
Kimberly Gallagher-Carlton | Assistant Sound Editor |
Teresa García | Assistant Sound Editor |
Claudia Hoover | Assistant Sound Editor |
John Joseph Thomas | Sound Effects Designer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Brion Paccassi | Sound Recordist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Allan Bond | ADR Recordist |
James Ashwill | Foley Mixer |
Nerses Gezalyan | Foley Recordist |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Bunny Andrews | Music Editor |
Barklie K. Griggs | Music Coordinator |
Adam Maffei | Music Coordinator |
Jennifer Richardson | Music Coordinator |
Dana Sano | Music Coordinator |
Sandy Brundage | Negative Cutter |
David Orr | Color Timer |
Kenny Bates | Stunts |
Nick Brett | Stunts |
Jeff Cadiente | Stunts |
Chris Durand | Stunts |
Ousaun Elam | Stunts |
Mario Roberts | Stunts |
Gilbert Rosales | Stunts |
Tierre Turner | Stunts |
Gus Williams | Stunts |