Hailee Steinfeld als Mattie Ross | |
Jeff Bridges als Rooster Cogburn | |
Matt Damon als LaBoeuf | |
Josh Brolin als Tom Chaney | |
Barry Pepper als Lucky Ned Pepper | |
Dakin Matthews als Col. Stonehill | |
Jarlath Conroy als Undertaker | |
Paul Rae als Emmett Quincy | |
Domhnall Gleeson als Moon (The Kid) | |
Elizabeth Marvel als 40-Year-Old Mattie | |
Roy Lee Jones als Yarnell | |
Ed Corbin als Bear Man | |
Leon Russom als Sheriff | |
Bruce Green als Harold Parmalee | |
Candyce Hinkle als Boarding House Landlady | |
Peter Leung als Mr. Lee | |
Don Pirl als Cole Younger | |
Joe Stevens als Cross-examining Lawyer | |
David Lipman als First Lawyer | |
Jake Walker als Judge Parker | |
Orlando Storm Smart als Stableboy | |
Ty Mitchell als Ferryman | |
Nicholas Sadler als Repentant Condemned Man | |
Scott Sowers als Unrepentant Condemned Man | |
Jonathan Joss als Condemned Indian | |
Maggie A. Goodman als Woman at Hanging | |
Brandon Sanderson als Indian Youth at Bagby's | |
Ruben Nakai Campana als Indian Youth at Bagby's | |
James Brolin als Frank James (uncredited) | |
J.K. Simmons als J. Noble Daggett (voice) (uncredited) |
Roger Deakins | Director of Photography |
Joel Coen | Screenplay |
Ethan Coen | Director |
Ethan Coen | Screenplay |
Joel Coen | Director |
Ellen Chenoweth | Casting |
Mary Zophres | Costume Design |
Nancy Haigh | Set Decoration |
Scott Rudin | Producer |
Stefan Dechant | Art Direction |
Ethan Coen | Producer |
Lori DeLapp | Costume Supervisor |
Thomas Nellen | Makeup Department Head |
Joel Coen | Producer |
Jess Gonchor | Production Design |
Christina Ann Wilson | Supervising Art Director |
Craig Branham | Stunts |
Deborah Ball | Hairstylist |
Tom Ward | Construction Coordinator |
Pavel Pranevsky | CG Supervisor |
Roger Deakins | Camera Operator |
Donald R. Howe Jr. | First Assistant Camera |
Jo Edna Boldin | Local Casting |
Dominick De Rasmo | Ager/Dyer |
Erica Ciaglia | Seamstress |
Geordie Sheffer | Key Hair Stylist |
Bruce Hamme | Dolly Grip |
Rich Bond | Rigging Grip |
Emily Egge | Set Costumer |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Thomas Johnston | Script Supervisor |
Katie Godwin | Visual Effects Coordinator |
Catherine Hughes | Visual Effects Coordinator |
Steve Griffith | Visual Effects Producer |
Kenton Jakub | ADR Editor |
Jay Wilkinson | Sound Effects Editor |
Christien Tinsley | Makeup Effects Designer |
Leigh Anne Montaño | Art Department Coordinator |
Janice Janecek | Ager/Dyer |
Randall L. Johnson | Boom Operator |
Katy Wood | Dialogue Editor |
Kay Georgiou | Hair Department Head |
Jeff B. Adams Jr. | Set Designer |
Loan Phan | Digital Intermediate |
Karen Ruth Getchell | Production Supervisor |
Jarrette Moats | Art Department Coordinator |
Adele Plauche | Set Designer |
Erik Untersee | Rigging Grip |
David O. Rogers | Assistant Editor |
Steve Cremin | Special Effects Coordinator |
Christine Beveridge | Makeup Artist |
Keith Walters | Property Master |
Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Kevin Fahey | Rigging Grip |
Phillip Renke | Rigging Grip |
Rick Marroquin | Dolly Grip |
Gershon Hinkson | Assistant Editor |
Craig Wadlin | Rigging Grip |
Amelia Rasche McCarthy | Casting Associate |
Chris Napolitano | Chief Lighting Technician |
Vincent Cirelli | Visual Effects Supervisor |
Marko Costanzo | Foley |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Betsy Magruder | First Assistant Director |
Jacenda Burkett | Makeup Artist |
John K.D. Graham | Lighting Technician |
Marie A. Kohl | Casting Associate |
Carol Demarti | Ager/Dyer |
Ryan Sivley | Animation |
Nick Damico | Visual Effects Technical Director |
Craig Berkey | Sound Re-Recording Mixer |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Wilson Webb | Still Photographer |
Elaine Wu | Animation |
Beate Petruccelli | Key Makeup Artist |
Troy Breeding | Key Makeup Artist |
Jason Keene | Rigging Grip |
Pete Stockton | Rigging Grip |
Charley Gilleran | Rigging Grip |
Paul Elliott | Camera Operator |
Andy Harris | First Assistant Camera |
Bren Cook | Ager/Dyer |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
Marcos Romero | Animation |
Joel Dougherty | Foley Editor |
Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Todd Kasow | Music Editor |
Justin Johnson | Digital Effects Supervisor |
Byron Wilson | ADR Editor |
Pimentel A. Raphael | Animation Supervisor |
Richard Sutherland | CG Supervisor |
Marla Neto Henshaw | Visual Effects Coordinator |
Byron Wilson | Dialogue Editor |
Peter F. Kurland | Sound Mixer |
Charles Portis | Novel |
Megan Ellison | Executive Producer |
Paul Schwake | Executive Producer |
Robert Graf | Executive Producer |
David Ellison | Executive Producer |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Douglas Axtell | Production Sound Mixer |
Carter Burwell | Original Music Composer |
Cassidy Vick Hice | Stunt Double |
Eliza Coleman | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Casey O'Neill | Stunt Double |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Danny Downey | Stunts |
Loyd Catlett | Stunts |
Vince Deadrick Jr. | Stunts |
Ian Mclaughlin | Stunts |
Doran Ingram | Stunts |
Monty Stuart | Stunts |
Mike Watson | Stunts |
Willie Weber | Utility Stunts |
Brian Brown | Stunts |
Tim Buchanan | Stunts |
Paul Crow Willis | Stunts |
Tony Lee Boggs | Stunts |
Thomas E. Bentley | Stunts |
Pedro Barquin | Stunts |
Scout Hendrickson | Stunts |
Joel Coen | Editor |
Ethan Coen | Editor |