Liam Neeson als Dr. Martin Harris | |
Diane Kruger als Gina | |
January Jones als Elizabeth Harris | |
Aidan Quinn als Martin B. | |
Bruno Ganz als Ernst Jürgen | |
Frank Langella als Rodney Cole | |
Sebastian Koch als Professor Leo Bressler | |
Olivier Schneider als Smith | |
Stipe Erceg als Jones | |
Rainer Bock als Herr Strauss | |
Mido Hamada als Prince Shada | |
Clint Dyer als Biko | |
Karl Markovics als Dr. Farge | |
Eva Löbau als Nurse Gretchen Erfurt | |
Helen Wiebensohn als Laurel Bressler | |
Adnan Maral als Turkish Taxi Driver | |
Merle Wiebensohn als Lily Bressler | |
Torsten Michaelis als Airport Taxi Driver | |
Rainer Sellien als Control Room Detective | |
Petra Hartung als Control Room Detective | |
Michael Baral als Hotel Adlon Receptionist | |
Sanny van Heteren als Hotel Adlon Receptionist | |
Marlon Putzke als Hotel Adlon Bellhop | |
Herbert Olschok als Hans Brandt | |
Karla Trippel als Hotel Cashier | |
Petra Schmidt-Schaller als Immigration Officer | |
Annabelle Mandeng als TV Anchor | |
Janina Flieger als University Receptionist | |
Fritz Roth als Taxi Depot Manager | |
Heike Hanold-Lynch als Lost & Found Clerk | |
Matthias Weidenhöfer als Hotel Control Room Guard | |
Kida Khodr Ramadan als Café Owner | |
Peter Becker als Hotel Guard | |
Vladimir Pavic als Hotel Bouncer | |
Oliver Stolz als River Samaritan | |
Sebastian Stielke als Brandt's Assistant | |
Rose Wakesho als Gogo-Girl |
Jaume Collet-Serra | Director |
Andrew Rona | Producer |
Peter McAleese | Executive Producer |
Sarah Meyer | Executive Producer |
Richard Bridgland | Production Design |
Joel Silver | Producer |
Stephen Cornwell | Screenplay |
Susan Downey | Executive Producer |
Didier van Cauwelaert | Novel |
Steve Richards | Executive Producer |
Timothy Alverson | Editor |
Oliver Butcher | Screenplay |
John Ottman | Original Music Composer |
Alexander Rudd | Original Music Composer |
Flavio Martínez Labiano | Director of Photography |
Lucinda Syson | Casting |
Leonard Goldberg | Producer |
Cornelia Ott | Art Direction |
William McPhail | Costume Supervisor |
Stephen Dobric | Art Direction |
Ruth Myers | Costume Design |
Anja Müller | Art Direction |
Bernhard Henrich | Set Decoration |
Andreas Olshausen | Supervising Art Director |
Andy Ross | Music Supervisor |
Christof Wahl | Steadicam Operator |
Morag Cameron | Script Supervisor |
Jay Maidment | Still Photographer |
Alan J. Wands | Production Supervisor |
Emma Zee | Post Production Supervisor |
Jason Swanscott | Foley |
Steve Little | Foley Editor |
Terence Bulley | Camera Operator |
Helge Felgendreher | Key Grip |
Urs Dierker | Set Costumer |
Bernhard Joest | Boom Operator |
John Marzano | Aerial Director of Photography |
Tom Collier | Sequence Supervisor |
Nick Drew | Visual Effects Producer |
Peter Robertson | Camera Operator |
Sav Akyüz | Visual Effects Editor |
Muriel Gérard | Visual Effects Producer |
Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Glenn König | Dolly Grip |
Carl Grinter | Visual Effects Producer |
Richard Ketteridge | First Assistant Editor |
Zoe Simijonovic | Script Supervisor |
Paul Jones | Visual Effects Coordinator |
Nathaniel Park | Visual Effects Editor |
Mario Duthie | Special Effects Coordinator |
Kathrin Namrodzki | Property Master |
Mirko Höpfner | Boom Operator |
Peter Burgis | Foley |
Helmut Prein | Gaffer |
Ilko Petkow | Dolly Grip |
Hans Hellner | Dolly Grip |
Kim Phelan | Visual Effects Coordinator |
Mike Kelt | Special Effects Supervisor |
Sabrina Barteleit | Construction Coordinator |
Glen Pratt | Sequence Supervisor |
Collette Nunes | Visual Effects Editor |
Molinare | Visual Effects Producer |
Shanaullah Umerji | Visual Effects Producer |
Asa Shoul | Digital Intermediate |
Bettina Seifert | Key Costumer |
Becki Ponting | Dialogue Editor |
Shailendra Swarnkar | Visual Effects Supervisor |
Todd Kleparski | Digital Intermediate |
Joao Gonzaga Silveira | Property Master |
Leah Striker | Camera Operator |
Dietmar Haupt | Rigging Gaffer |
Jonathan Privett | Digital Effects Supervisor |
Adam Howard | Visual Effects Supervisor |
Alexander Lambriev | Property Master |
Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Marc Wolff | Pilot |
Chris Coupland | Visual Effects Editor |
Lutz Zeidler | Armorer |
Ingeborg Heinemann | Art Department Coordinator |
Tina Richardson | Visual Effects Editor |
Mickey Kirsten | Special Effects Supervisor |
Jan Hinrich Hoffmann | Underwater Camera |
Katie Roehrick | Visual Effects Coordinator |
Dominic Thomson | Digital Intermediate |
Meike Schlegel | Costume Supervisor |
Mic Mueller | Key Grip |
Antony Bluff | Visual Effects Producer |
Josselin Tonnellier | Visual Effects Technical Director |
Daniela Backes | Set Costumer |
Nick Adams | Sound Effects Editor |
Luke Butler | Sequence Supervisor |
Joe Carhart | Visual Effects Coordinator |
Samantha Tracey | Visual Effects Producer |
Matt Adams | Digital Intermediate |
Christoph Kettenring | Property Master |
Claudia Kiefer | Property Master |
Marcus Pohlus | Camera Operator |
Martin Smith | Gaffer |
Liam Tully | Visual Effects Coordinator |
Ryan Delaney | Visual Effects Coordinator |
Oliver Kuhlmann | Property Master |
Gunnar Óskarsson | Foley Editor |
Lee Herrick | Supervising ADR Editor |
Oliver Tarney | Supervising Sound Editor |
Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Roman Jakobi | Second Unit Director of Photography |
Lucy Tanner | Visual Effects Coordinator |
Tim Field | Visual Effects Producer |
Louise Hussey | Visual Effects Producer |
Stuart Lashley | Visual Effects Supervisor |
Dan Dolan | Digital Intermediate |
Aaron Auch | Associate Producer |
Olivier Courson | Co-Producer |
Ron Halpern | Co-Producer |
Léonard Glowinski | Co-Producer |
Christoph Fisser | Co-Producer |
Daniel Mattig | Unit Manager |
Adam Kuhn | Co-Producer |
Henrik Greisner | Location Manager |
Thomas Lauterkorn | Location Scout |
Stephen Bender | Production Coordinator |
Michael Scheel | Unit Production Manager |
Damian Anderson | Production Coordinator |
Silvia Lindner | Production Coordinator |
Roland Schütz | Location Scout |
Henning Molfenter | Co-Producer |
Jürgen Schwämmle | Location Scout |
Charlie Woebcken | Co-Producer |
Bashaar Wahab | Location Scout |
Klaus Große Darrelmann | Location Manager |
Eunha Choi | Title Designer |
Michael Connell | Music Editor |
Ethan Erwin | Associate Producer |
Daniel Ginelli | Location Scout |
Richard Mirisch | Co-Producer |
Andie Derrick | Foley |
Grant White | VFX Artist |
Alessija Lause | Stunt Double |
François Doge | Stunt Coordinator |
Volkhart Buff | Stunt Coordinator |
Silke Böttcher | Stunts |
Jan Böhme | Stunts |
Jean-Marc Bellu | Stunt Double |
Wanja Götz | Stunt Double |
Sascha Girndt | Stunt Double |
Yves Girard | Fight Choreographer |
Vladimir Houbart | Stunt Driver |
Michel Julienne | Stunt Driver |
Grégory Loffredo | Fight Choreographer |
Pascal Lavanchy | Stunt Double |
Christian Petersson | Stunt Double |
Jason Oettle | Stunt Driver |
Piet Paes | Stunts |
Olivier Schneider | Fight Choreographer |
Bernhard Schirmer | Stunt Double |
Olivier Schneider | Stunt Coordinator |
Thomas Schubert | Stunts |
Katrin Schrake | Stunts |
Daniela Stein | Stunt Double |
Wolfgang Stegemann | Stunts |
Vanessa Wieduwilt | Stunts |
Mark Vanselow | Stunt Double |
Babette Schimanek | Stunt Driver |
Christophe Roblin | Stunt Driver |
Kim Ruhnau | Stunt Driver |
Jana Reinhardt | Stunts |
Dominique Julienne | Stunt Driver |
Heiko Kiesow | Stunts |
Ken Petrie | Special Effects Technician |
Colin Nicolson | Production Sound Mixer |