Ed Asner als Carl Fredricksen (voice) | |
Christopher Plummer als Charles F. Muntz (voice) | |
Jordan Nagai als Russell (voice) | |
Bob Peterson als Dug / Alpha (voice) | |
Delroy Lindo als Beta (voice) | |
Jerome Ranft als Gamma (voice) | |
John Ratzenberger als Construction Foreman Tom (voice) | |
David Kaye als Newsreel Announcer (voice) | |
Elie Docter als Young Ellie (voice) | |
Jeremy Leary als Young Carl (voice) | |
Mickie McGowan als Police Officer Edith (voice) | |
Danny Mann als Construction Worker Steve (voice) | |
Donald Fullilove als Nurse George (voice) | |
Jess Harnell als Nurse AJ (voice) | |
Josh Cooley als Omega (voice) | |
Pete Docter als Campmaster Strauch (voice) | |
Mark Andrews als Additional Voices (voice) | |
Bob Bergen als Additional Voices (voice) | |
Brenda Chapman als Additional Voices (voice) | |
Emma Coats als Additional Voices (voice) | |
John Cygan als Additional Voices (voice) | |
Paul Eiding als Additional Voices (voice) | |
Tony Fucile als Additional Voices (voice) | |
Teresa Ganzel als Additional Voices (voice) | |
Sherry Lynn als Additional Voices (voice) | |
Laraine Newman als Additional Voices (voice) | |
Teddy Newton als Additional Voices (voice) | |
Jeff Pidgeon als Additional Voices (voice) | |
Valerie LaPointe als Additional Voices (voice) | |
Jan Rabson als Additional Voices (voice) | |
Bob Scott als Additional Voices (voice) |
Bob Peterson | Screenplay |
Steve May | Supervising Technical Director |
Bob Peterson | Co-Director |
Laura Leganza Reynolds | Editorial Manager |
Jonas Rivera | Producer |
Kevin Nolting | Editor |
Tom Myers | Sound Designer |
Lorien McKenna | Script Supervisor |
Michael Silvers | Supervising Sound Editor |
John Lasseter | Executive Producer |
Denise Ream | Associate Producer |
Kevin Reher | Casting |
Al Nelson | Sound Effects Editor |
J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Myers | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Myers | Supervising Sound Editor |
Andrew Stanton | Executive Producer |
Teresa Eckton | Sound Effects Editor |
Natalie Lyon | Casting |
Pete Docter | Story |
Bob Peterson | Story |
Tom McCarthy | Story |
Pete Docter | Director |
Mark Dinicola | Camera Operator |
Jean-Claude Kalache | Director of Photography |
Mark Nielsen | Production Manager |
Ricky Nierva | Production Design |
Bob Whitehill | Visual Effects Supervisor |
Rodrigo Blaas | Animation |
Stephen M. Davis | Music Editor |
Simon Allen | Animation |
Paul Cichocki | Post Production Supervisor |
Andrew L. Schmidt | Animation |
Greg Dykstra | Sculptor |
Dustin Cawood | Sound Design Assistant |
Angus MacLane | Animation |
Tom MacDougall | Music Supervisor |
Dan Wallin | Sound Mixer |
Kevin Rose-Williams | Additional Editorial Assistant |
Mark Sanford | Layout |
Jason Boose | Animation |
Andrew Cadelago | Layout |
David Munier | Shading |
A.J. Riebli III | Animation Manager |
Terry Claborn | Color Timer |
Daniel Arriaga | Production Artist |
Gregory Amundson | Associate Editor |
Noah Klocek | Production Artist |
Shannon Ryan | Editorial Manager |
Katherine Ringgold | Editor |
Thomas Gonzales | Assistant Editor |
Erik Langley | Art Department Coordinator |
Brett Coderre | Animation |
Ralph Eggleston | Lighting Director |
Sukwon Park | Layout |
Michael Venturini | Animation Director |
Doug Dooley | Animation |
C.J. Hsu | Assistant Editor |
Mark Shirra | Layout |
Sylvia Gray Wong | Layout |
Shaun Chacko | Animation |
Aaron Hartline | Animation |
Pascal Garneau | Foley Editor |
Patrick Lin | Director of Photography |
Lou Romano | Lighting Director |
Freesia Pearson | Post Production Assistant |
Tim Simonec | Orchestrator |
Mahyar Abousaeedi | Layout |
Gregg Olsson | Layout |
Dave Mullins | Animation Director |
Eric Pearson | Post-Production Manager |
Steve Slanec | ADR Editor |
Harley Jessup | Lighting Director |
Louis Clichy | Animation |
Tim Crawfurd | Animation |
Amera Rizk | Assistant Editor |
Josh Anon | Layout |
Matthew Silas | Layout |
Robert Anderson | Layout |
Shawn Krause | Animation Director |
Jeff Wan | Camera Operator |
Jennifer Birmingham | Art Department Manager |
Scott Clark | Supervising Animator |
Dallis Anderson | Editorial Coordinator |
Ike Feldman | Animation |
Chris Montan | Executive Music Producer |
Stephanie Hamilton | Art Department Coordinator |
Jonathan Null | Foley Editor |
Daniel Lopez Muñoz | Art Direction |
Mickayela Jade Beatty | Administration |
Fidel Guzman | Craft Service |
John Ricks | Craft Service |
John Hazelton | Projection |
Ramon Hannon | Security |
Susan Frank | Lighting Coordinator |
Charles Paley | Music Editor |
Everett Downing Jr. | Animation |
Guilherme Sauerbronn Jacinto | Animation |
Holger Leihe | Animation |
Michal Makarewicz | Animation |
Steve Jobs | Thanks |
Megan Albert | Finance |
Kentaro Hinoki | Finance |
Andrew Page | Music Director |
Rich McKain | Animation |
Stephen L. Wong | Animation |
Steve Mason | Animation |
Kevin O'Hara | Animation |
Joseph Mingoo Lee | Fix Animator |
Nancy Garretson Case | Finance |
Mark Joseph | Finance |
Tanya Oskanian | Administration |
Kristina Ruud | Finance |
Susan Bradley | Title Designer |
Gerald E. Hackett III | Security |
Anna Noakes | Musician |
Amber Rudolph | Animation |
Bolhem Bouchiba | Animation |
Kevin Chesnos | Animation |
Nancy Kato | Animation |
Bruce Kuei | Animation |
Matt Majers | Animation |
Doug Sheppeck | Animation |
Michael Wu | Animation |
Ron Zorman | Animation |
Guillaume Chartier | Fix Animator |
Jae Hyung Kim | Fix Animator |
Terry Song | Fix Animator |
Becki Tower | Fix Animator |
Chris King | Simulation & Effects Artist |
Amy Hale | Art Department Assistant |
Cassandra Barbour | Thanks |
Adrian Warren | Thanks |
Noah Skinner | Security |
Ye Won Cho | Master Lighting Artist |
Ronald G. Roumas | Sound Recordist |
Kyle Ranson-Walsh | Animation Department Coordinator |
Neil Blevins | Shading |
Rosana Neciuk | Finance |
Veronica Watson | Script Coordinator |
John Chun Chiu Lee | Animation |
Michael Kilgore | Shading |
Luis Alarcon-Cisneros | Craft Service |
Rob Rieders | Legal Services |
Al Cimino | Security |
David Slusser | Music Editor |
Chris Chua | Animation |
Jean-Claude Tran | Animation |
Roger Rose | Animation |
Tsung-Yin Hsieh | Fix Animator |
Robert L. Baird | Thanks |
Timothy Glass | Finance |
Kaitlin Hendrick | Administration |
Sue Williams | Finance |
Olga Velaszquez | Craft Service |
Samantha Wilson | Craft Service |
Peter Matthew Bontrager | Security |
Paul Chideya | Security |
Jonathan Pytko | Sequence Leads |
Steven James | Master Lighting Artist |
Charu Clark | Master Lighting Artist |
Clint Smith | Sound Recordist |
Dovi Anderson | Animation |
Austin Madison | Animation |
Andreas Procopiou | Animation |
Rob Duquette Thompson | Animation |
Jaclyn Simon | Animation Department Coordinator |
Richard Snyder | Shading |
Joseph Tiboni | Thanks |
Erika Lamb | Craft Service |
Jean C. Luevano | Security |
Vince Caro | ADR & Dubbing |
Mark Gasbarro | Musician |
Kristoff Vergne | Animation |
Sequoia Blankenship | Fix Animator |
Yoshi DeHerrera | VFX Artist |
Michelle Moretta | Administration |
Cynthia Slavens | Post Production Supervisor |
William Erik Evans | Production Office Assistant |
Richard Cogger | Security |
Sudeep Rangaswamy | Sequence Leads |
Airton Dittz Jr. | Master Lighting Artist |
Luke Martorelli | Master Lighting Artist |
Tom Boyd | Musician |
Adam Burke | Animation |
Michael Stocker | Animation |
Kureha Yokoo | Animation |
Russell J. Stough | Animation Department Coordinator |
Daniel Combs | Administration |
Marguerite Enright | Administration |
Jennifer M. McCormick | Administration |
Annette Wang | Finance |
Raymond List | Security |
Michael Sparber | Sequence Leads |
Jae Hong Kim | Master Lighting Artist |
Jesse Hollander | Master Lighting Artist |
Ian Megibben | Master Lighting Artist |
Dennie Thorpe | Foley |
Miriam Mayer | Musician |
Mark C. Harris | Animation |
Patty Kihm Stevenson | Animation |
Ken Kim | Animation |
Gini Cruz Santos | Animation |
David Earl Smith | Animation |
Deana Walker | Finance |
Christina Garcia Weiland | Set Dressing Artist |
Jennifer Johnston | Craft Service |
Bob Roden | Legal Services |
Christina F. Julian | Production Office Assistant |
Andrew Pienaar | Sequence Leads |
James Handelin | Systems Administrators & Support |
Jeanne Applegate | Editorial Production Assistant |
Frank Rinella | Foley |
K. C. Roeyer | Animation |
Raphael Suter | Animation |
Benjamin Beech | Shading |
Weera Tom Wichitsripornkul | Shading |
Rachel Ergas | Finance |
Heather D.C. Jackson | Finance |
Wendy Dale Tanzillo | Administration |
Marie Nilsson | Craft Service |
Carrie Winchell | Legal Services |
Esdras Varagnolo | Master Lighting Artist |
Norman Ludwin | Musician |
Jeff Bunnell | Musician |
Dan Nguyen | Animation |
Curran W. Giddens | Animation |
Rob Jensen | Animation |
Wendell Lee | Animation |
Bertrand Chung | Fix Animator |
Katherine Sarafian | Thanks |
Michelle Simons | Finance |
Shari Villarde | Finance |
Timothy Kennelly | Projection |
Ronnie del Carmen | Script Supervisor |
Brian Boyd | Master Lighting Artist |
James Thatcher | Musician |
Don Crum | Animation |
Paul Mendoza | Animation |
Brett Pulliam | Animation |
Brett Schulz | Animation |
Eric S. Degner | Fix Animator |
Neil Helm | Fix Animator |
Lois Scali | Thanks |
Heather Feng | Administration |
Marc S. Greenberg | Finance |
Marc Sondheimer | Finance |
Lauren Grbich | Craft Service |
Marlon Castro | Security |
Kristine Javier | Security |
Keith Kops | Security |
Brian Wright | Script Coordinator |
Pamela Darrow | Lighting Manager |
Peter Sumanaseni | Master Lighting Artist |
Aron Hatfield | Animation |
Vladimir Kooperman | Animation |
Tom Zach | Animation |
Lindsay Andrus | Fix Animator |
Darla K. Anderson | Thanks |
Jim Stewart | Thanks |
Neftalí Álvarez 'El Magnífico' | Thanks |
Karen Perry | Finance |
Candelaria Lozano | Craft Service |
Luigi Passalacqua | Craft Service |
Corbin Young | Craft Service |
Leah Marshall | Legal Services |
Melissa Fuller | Post Production Assistant |
Paul Baker | Production Office Assistant |
Marisa Mariscal | Security |
Lloyd Bernberg | Sequence Leads |
Becky Neiman | Lighting Manager |
Cameron Patrick | Musician |
Simon Christen | Animation |
Doug Frankel | Animation |
Daniel Gerson | Thanks |
Greer Nuttall | Craft Service |
Jody Weinberg Silverman | Legal Services |
Joni Superticioso | Security |
Maria Yershova | Master Lighting Artist |
Doc Kane | ADR & Dubbing |
Jana Vance | Foley |
Karl Vincent | Musician |
Daniel Mason | Animation |
Jonathen Collins | Animation |
Travis Hathaway | Animation |
Alexander Adell | Shading |
Mach Tony Kobayashi | Shading |
Julie Lynn | Script Consultant |
Caroline Grubb | Thanks |
Tony Sereno | Sound Mix Technician |
Nathan Nance | Sound Mix Technician |
Craig Foster | Graphic Designer |
Noah Newman | Post Production Coordinator |
Joe Grant | In Memory Of |
Edwin Chang | Simulation & Effects Artist |
Pete Docter | Screenplay |
Michael Giacchino | Original Music Composer |
Enrico Casarosa | Storyboard Artist |