Jennifer Morrison als Amy Mayfield | |
Matthew Davis als Travis / Trevor | |
Hart Bochner als Professor Solomon | |
Loretta Devine als Reese | |
Joey Lawrence als Graham | |
Anson Mount als Toby | |
Jessica Cauffiel als Sandra | |
Anthony Anderson als Stan | |
Michael Bacall als Dirk | |
Eva Mendes als Vanessa | |
Marco Hofschneider als Schorm "Simon" Jabuscko | |
Derek Aasland als P.A. Kevin | |
Jacinda Barrett als Lisa | |
Peter Millard als Dr. Richard Fain | |
Chas Lawther als Dean Patterson | |
Chuck Campbell als Geek in Plane | |
Yani Gellman als Rob | |
Jeannette Sousa als Libby | |
Rebecca Gayheart als Brenda Bates |
Neal H. Moritz | Producer |
Damon Intrabartolo | Original Music Composer |
Paul Harris Boardman | Screenplay |
Brian Pearson | Director of Photography |
Scott Derrickson | Screenplay |
Mark Zuelzke | Production Design |
John Ottman | Original Music Composer |
Charles L. Dunlop | Set Designer |
Rick Mitchell | Foley Editor |
Andrea Lakin | Sound Recordist |
Amanda Goodpaster | Associate Producer |
John Ottman | Editor |
Colin Jones | Boom Operator |
Irene Kent | Key Makeup Artist |
Henry Ilola | Construction Coordinator |
Nancey Pankiw | Art Direction |
Marie-Sylvie Deveau | Costume Design |
Patricia Joyes | Script Supervisor |
James Christopher | Sound Effects Editor |
Richard Luke Rothschild | Producer |
Gina Matthews | Producer |
Brad Luff | Executive Producer |
Nick Osborne | Executive Producer |
Karola Dirnberger | Key Hair Stylist |
Harry Kassardjian | Carpenter |
Randi Hiller | Casting |
Carol Lavoie | Set Decoration |
Christopher J. Danton | Production Manager |
Richard Luke Rothschild | Unit Production Manager |
Ane Christensen | Property Master |
Ralph Stuart | Assistant Sound Editor |
Sarah Norton | Compositor |
Rob Kobrin | Editor |
Hans-Heinrich Piersig | Leadman |
Larz Anderson | Special Effects |
Trysha Bakker | Costume Design |
David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Michael McDonnell | Co-Producer |
Brian Wade | Props |
Tavia Charlton | Visual Effects Coordinator |
Michael Zenon | First Assistant Director |
Chris Fix | Propmaker |
Leigh Bianco | Stunts |
Lux | Lighting Technician |
Roddy Kosub | Best Boy Electric |
Mark Savela | Visual Effects Supervisor |
John 'Fest' Sandau | Gaffer |
Jim Holmes | Grip |
Stephanie Keating | Unit Publicist |
Anne Richardson | Location Manager |
Kirk Chiswell | First Assistant Camera |
Brad Hruboska | Steadicam Operator |
Michael Goosen | Production Accountant |
Kristine M. Gilbert | Production Coordinator |
Jeff Bell | Transportation Captain |
Susan A. Cabral | Additional Photography |
Pat Banta | Stunt Coordinator |
Tony Guerin | Camera Operator |
Missy Eustermann | Post Production Accountant |
Gillian Steinhardt | Assistant Costume Designer |
Mike Milliken | Color Timer |
Donna Butt | Set Costumer |
Jason Leeking | Transportation Co-Captain |
Wilfred Bell | Transportation Coordinator |
Robert DaPrato | Key Grip |
Michael Gibson | Still Photographer |
John Ottman | Orchestrator |
Courtney Gross | Casting Associate |
Amanda Goodpaster | Music Editor |
Carl Bainbridge | Location Production Assistant |
Reet Puhm | Key Scenic Artist |
Joseph Diaz | Production Assistant |
Tyler Delben | Third Assistant Director |
Greg Steele | ADR Mixer |
Pete Daprato | Best Boy Grip |
Damon Intrabartolo | Conductor |
Andrea Kool | Casting Assistant |
Richard Allen | Chief Lighting Technician |
Tim Singh | Second Assistant Director |
Patrick King | Dolly Grip |
Anthony Ellis | Second Assistant Camera |
Mark Rice | Special Effects Assistant |
Heather Callow | Stunt Double |
Helen Hand | Assistant Editor |
Chris Lamie | Colorist |
Redd Knight | Assistant Production Coordinator |
Janet Ellis | Production Secretary |
Vicki Dee Rock | Production Executive |
Catherine Harper | Foley Artist |
Chris Crowell | Digital Compositor |
Elizabeth Kenton | ADR Editor |
Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Dan Lucas | ADR Recordist |
Sue Sparling | First Assistant Accountant |
Robert Zubia | Foley Recordist |
Don Givens | Foley Mixer |
Brad Larkin | Special Effects Technician |
Jen Leonard | Assistant Location Manager |
François Dagenais | Prosthetic Designer |
John Ottman | Director |
Silvio Horta | Characters |
Alison Reid | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunts |