Tim Allen als Doug Madsen | |
John Travolta als Woody Stevens | |
Martin Lawrence als Bobby Davis | |
William H. Macy als Dudley Frank | |
Ray Liotta als Jack | |
Marisa Tomei als Maggie | |
Kevin Durand als Red | |
M.C. Gainey als Murdock | |
Jill Hennessy als Kelly Madsen | |
Dominic Janes als Billy Madsen | |
Tichina Arnold als Karen Davis | |
Stephen Tobolowsky als Charley | |
Jason Sklar als Earl Dooble | |
Randy Sklar als Buck Dooble | |
Drew Sidora als Haley Davis | |
Cymfenee als Claire Davis | |
Margaret Travolta als Dana | |
Victor Izay als Mr. Putnam | |
Paul Teutul, Sr. als Paul | |
Paul Teutul, Jr. als Mike | |
Michael Hitchcock als Kent | |
Drew Pinsky als Doctor | |
Bebe Drake als Mother-in-Law | |
John C. McGinley als Highway Patrolman | |
Patrick O'Neal als Family Dad | |
Jessica Tuck als Family Mom | |
Art Aitken als Huge Tattooed Biker | |
Cynthia Frost als Mrs. Putnam | |
Héctor Jiménez als Clerk | |
Stephanie Skewes als Selma | |
Kyle Gass als Kyle | |
Shane Baumel als Toby | |
Peter Fonda als Damien Blade | |
Ty Pennington als Self | |
Liezl Carstens als Del Fuegos Biker Chick | |
James Johnstone als Diner Patron | |
Nick Loren als Chili Pepper | |
Marcel Becker als Softball Booth Vendor | |
Sam Travolta als Festival Goer | |
Jonathan Rau als Diner Patron #2 | |
Sterling Rice als Chili Booth Vendor | |
Steve Landesberg als Accountant | |
Arnold Chon als Really Tiny Biker | |
Anthony G. Schmidt als Truck Driver | |
Marina Anderson als Beach Gal (uncredited) | |
James Blackburn als Townsperson (uncredited) | |
Dave Colon als Townsperson (uncredited) | |
Elise Eberle als Family Kid (uncredited) | |
Scott Flick als Townsperson (uncredited) | |
Rox Ann Gonzalez als Beach Girl (uncredited) | |
Billy Lockwood als Del Fuego (uncredited) | |
Mike McKenny als Del Fuego (uncredited) | |
Mike Miller als Cook (uncredited) | |
Margaret Newborn als Townsperson (uncredited) | |
Natalie Nicole als Beach Girl (uncredited) |
Walt Becker | Director |
Brad Copeland | Screenplay |
Todd Lieberman | Producer |
Brian Robbins | Producer |
Amy Sayres | Executive Producer |
Sharla Sumpter | Executive Producer |
Michael Tollin | Producer |
Teddy Castellucci | Original Music Composer |
Robbie Greenberg | Director of Photography |
Christopher Greenbury | Editor |
Stuart H. Pappé | Editor |
Laura Ziffren | Music Supervisor |
Jay Scully | Casting |
Anne McCarthy | Casting |
Michael Corenblith | Production Design |
Gregory Van Horn | Art Direction |
Susan Benjamin | Set Decoration |
Penny Rose | Costume Design |
Enid Arias | Key Hair Stylist |
Bonnie Clevering | Hairstylist |
Frank Crosby | Hairstylist |
Hallie D'Amore | Makeup Artist |
Debra Denson | Makeup Artist |
Julie Kristy | Key Makeup Artist |
Mary Hedges Lampert | Hair Department Head |
Mike Smithson | Makeup Artist |
Yolanda Toussieng | Hairstylist |
Danielle Vigil | Special Effects Makeup Artist |
Michelle Vittone | Makeup Department Head |
Corey Welk | Assistant Makeup Artist |
Joe Lotito | Second Assistant Director |
Keith Potter | Second Second Assistant Director |
John G. Scotti | First Assistant Director |
Lenny Vullo | Unit Production Manager |
John G. Scotti | Associate Producer |
Anson Downes | Associate Producer |
Linda Favila | Associate Producer |
Darice Rollins | Associate Producer |
Ryan Folsey | Additional Editing |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Joel Prihoda | Leadman |
Lisa Jensen | Co-Costume Designer |
Jordanna Fineberg | Costumer |
David D. Scott | Video Assist Operator |
Judi Townsend | Script Supervisor |
Chris Hayes | "A" Camera Operator |
Chris Squires | Steadicam Operator |
Steve Cantamessa | Sound Mixer |
Gary Thomas | Boom Operator |
Scott La Rue | Utility Sound |
Becky Brake | Location Manager |
Chris Mistorni | First Assistant Editor |
Lisa Shaw Phillips | Assistant Editor |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Jeanette Browning | ADR Recordist |
Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
James R. Tynes | Chief Lighting Technician |
G.W. Brown | Dialogue Editor |
Victoria Rose Sampson | Dialogue Editor |
Dale Holmen | Assistant Chief Lighting Technician |
David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Albert Gasser | Sound Effects Editor |
Jeff Sawyer | Sound Effects Editor |
Yann Delpuech | Sound Effects Editor |
Eliza Pollack Zebert | ADR Editor |
Randall Guth | Foley Editor |
Pernell L. Salinas | First Assistant Sound Editor |
Michael Kenner | Key Grip |
Andreas Crawford | Dolly Grip |
Tommy Tomlinson | Property Master |
Carolyn Lassek | Assistant Property Master |
R. Bruce Steinheimer | Special Effects Coordinator |
Lisa J. Watters | Production Coordinator |
Jennifer Webb | Assistant Production Coordinator |
Terry Scott | Construction Coordinator |
Ciro Vuoso | Construction Foreman |
Barbara Gutman | Production Accountant |
Ami Francis | First Assistant Accountant |
Amy Hawkins | Payroll Accountant |
Spooky Stevens | Unit Publicist |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Keith D. Fisher | Transportation Captain |
Rich Bennetti | Transportation Co-Captain |
Aaron Skalka | Transportation Coordinator |
Tom Rebber | Picture Car Coordinator |
Kellie Roy | Casting Assistant |
Brent Brooks | Music Editor |
Curt Sobel | Music Editor |
Jerry Pooler | Visual Effects Supervisor |
Corinne Pooler | Visual Effects Producer |
Marco Recuay | Digital Effects Supervisor |
Bruce Schluter | Title Designer |
Bob Peishel | Digital Intermediate Producer |
Terry Hager | Color Timer |
Mary Beth Smith | Negative Cutter |
Sean Lampkin | Executive Assistant |
Meegan E. Godfrey | Stunts |
Katie Rowe | Stunts |
Helena Barrett | Stunts |
Jack Gill | Second Unit Director |
Erik Stabenau | Stunts |
Danny Epper | Stunt Double |
Richard Epper | Utility Stunts |
Jeff Brockton | Stunt Double |
Kym Washington Longino | Stunt Double |
Nick Loren | Stunt Double |
Hubie Kerns Jr. | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunt Double |
Chad Randall | Stunts |
Manny Perry | Stunts |
Brieann Rich | Stunt Driver |
Todd Warren | Stunt Double |
Robert Allen Mukes | Stunts |
Bevin Kaye | Stunts |