Al Pacino als Dr. Jack Kevorkian | |
Danny Huston als Geoffrey Fieger | |
Susan Sarandon als Janet Good | |
John Goodman als Neal Nicol | |
Brenda Vaccaro als Margo Janus | |
Eric Lange als John Skrzynski | |
James Urbaniak als Jack Lessenberry | |
Rutanya Alda als Vendor | |
Delaney Williams als Detective #1 | |
Danielle McKee als Dorothy Lessenberry | |
Adam Driver als Glen Stetson | |
Deirdre O'Connell als Linda | |
Todd Susman als Stan Levy | |
Jennifer Mudge als Female Reporter | |
Jeremy Bobb als David Rivlin | |
Henny Russell als Oakhill Spokesperson | |
Henry Strozier als Oakhill Doctor | |
Sandra Seacat als Janet Adkins | |
Neil Brooks Cunningham als Rod Adkins | |
David Wilson Barnes als David Gorcyca | |
Cotter Smith als Dick Thompson | |
John Rue als Ray Good | |
Allen Lewis Rickman als Dr. Dragovic | |
Kris Eivers als Deputy | |
Richard Council als Judge David Breck | |
Jason Babinsky als Detective | |
Teresa Yenque als Isabel Correa | |
Jamie Tirelli als Trino Correa | |
John Henry Cox als Mr. Kinsey | |
Ana Reeder als Lynn Mills | |
Jonathan Teague Cook als Hugh Gale | |
Tom Kemp als Carl Marlinga | |
Jordan Lage als Beaumont Doctor | |
Mason Pettit als Construction Worker | |
Daryl Edwards als Judge Jackson | |
Meghan Rafferty als Female Reporter | |
Deborah Hedwall als Melody Youk | |
Rondi Reed als Judge Cooper | |
Adam Mucci als Dave Gorosh | |
Bill Edwards als On-the-Street Interviewee | |
Kevin Cannon als Defendant (uncredited) | |
Peter Conboy als Oakland County Deputy (uncredited) | |
John Farrer als Hemlock Society Member (uncredited) | |
Renee Fishman als Stenographer (uncredited) | |
Jacqueline Forton als Protester (uncredited) | |
Rennel Turner als Protester (uncredited) | |
Moe Hindi als Paparazzi Photographer (uncredited) | |
Kevin Janaway als Celebrity Party-Goer (uncredited) | |
Joseph John Justin als Inmate (uncredited) | |
Vivian Kalinov als Woman with Dodge Ram Charger (uncredited) | |
Frosty Lawson als Background with Car (uncredited) | |
Addison LeMay als Reporter (uncredited) | |
Bill Lumbert als Supporter (uncredited) | |
Dwayne Roszkowski als Gentleman at Courthouse (uncredited) | |
Bill Walters als Michigan Inmate (uncredited) |
Barry Levinson | Executive Producer |
Glenn Rigberg | Executive Producer |
Barry Levinson | Director |
Tom Fontana | Executive Producer |
Adam Mazer | Writer |
Drew Gallagher | Associate Producer |
Steve Lee Jones | Executive Producer |
Lydia Dean Pilcher | Executive Producer |
Scott Ferguson | Producer |
Deanna Leslie | Assistant Director |
John Bair | Visual Effects Supervisor |
Abbot Genser | Still Photographer |
Meg Schrock | Electrician |
Cydney Cornell | Hairstylist |
John J. Ciccimarro | Carpenter |
Pierre Rovira | Construction Coordinator |
Matt Vogel | Special Effects |
Ryan Collison | Foley |
Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Jim Dickson | Grip |
Aaron Yanes | Editor |
Rita Ryack | Costume Design |
Susan Reilly LeHane | Makeup Artist |
Michael Kall | Construction Foreman |
Robert M. Andres | Grip |
John Caglione Jr. | Makeup Artist |
Natasha Ladek | Wigmaker |
Charles Libin | Camera Operator |
Joseph Whitmeyer | Key Hair Stylist |
Scott Ferguson | Unit Production Manager |
Eric J. Robertson | Visual Effects |
Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Mark Ricker | Production Design |
Joelle Troisi | Makeup Artist |
Timothy Bird | Assistant Director |
Ellen Chenoweth | Casting |
Colleen Callaghan | Hair Department Head |
Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Joe Mancini | Stunts |
John Wendling | Electrician |
Vivian Connolly | Visual Effects Producer |
Doug Cordonier | Grip |
Douglas Pellegrino | Additional Camera |
Kymbra Callaghan | Makeup Department Head |
Bradley Schmidt | Assistant Art Director |
Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Connie Brink | Special Effects Coordinator |
Jim McCullagh | Gaffer |
Dorothy J. Pearl | Makeup Department Head |
Dave McAllister | Grip |
Christos Moisides | Additional Photography |
Craig Striano | Grip |
Amy Fritz | Art Direction |
Annemarie Bradley | Hairstylist |
Eigil Bryld | Director of Photography |
Rena DeAngelo | Set Decoration |
Aaron Raff | Visual Effects |
Richie Roefaro | Digital Intermediate |
Amelia Rasche McCarthy | Casting Associate |
David Rumble | Location Scout |
Mark Baechle | Orchestrator |
Barbara Jean Kearney | Digital Intermediate |
Julie Adams | Dialect Coach |
Jennifer Dunnington | Music Editor |
Tom Leavey | Transportation Captain |
Eric Klein | Location Scout |
Chris-Teena Constas | Location Manager |
Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Evyen Klean | Music Supervisor |
Sonny Kompanek | Orchestrator |
Dave Ginsberg | Location Scout |
Jess Platt | Dialect Coach |
Kate Abernathy | Assistant Editor |
Derek Yip | Production Accountant |
James D. Lee | Location Manager |
Robin Day | Hairstylist |
Matthias Gohl | Music Score Producer |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Rick Chefalas | First Assistant Sound Editor |
Igor Nikolic | Foley Editor |
Ruth Hernandez | Supervising ADR Editor |
Wade Barnett | ADR Recordist |
Dana Bloder | Digital Intermediate Producer |
Chris Fogel | Scoring Mixer |
Lawrence Zipf | Apprentice Sound Editor |
Brett Rothfeld | ADR Recordist |
Frank Stettner | Sound Mixer |
Vinny Mazzarella | Property Master |
Michael Miller | ADR Mixer |
Tim Stipan | Digital Intermediate Colorist |
Donald Sylvester | ADR Editor |
Jay Peck | Foley Artist |