Ario Bayu als Yanto | |
Dwi Sasono als Dedi | |
Arifin Putra als Danu | |
Muhadkly Acho als Lilo | |
Cornelio Sunny als Reva | |
Tika Bravani als Yati / Dewi | |
Nirina Zubir als Debby | |
Ganindra Bimo als Kapten Yoga | |
Verdi Solaiman als Kolonel Demon | |
Ence Bagus als Ajudan | |
Jajang C. Noer als Mami Lilo | |
Yeyen Lidya als Istri Dedi | |
Emil Kusumo als Taru | |
Benidictus Siregar als Driver Delivery Online | |
Julian Kunto als Asisten Danu 1 | |
Fico Fachriza als Asisten Danu 2 | |
Tomy Babap als Asisten Danu 3 | |
Rizky Mocil als Pengamen Biola | |
Nathan Arsheva als Yanto Kecil | |
Aladdin Umbara als Dedi Kecil | |
Farell Akbar als Danu Kecil | |
Muzakki Ramdhan als Lilo Kecil | |
Langit Umbara als Reva Kecil | |
Bumi Umbara als Anak Dedi | |
Lydia Kandou als Head Master | |
Mikha Tambayong als Cewek Jagoan 2 | |
Dewi Sandra als Cewek Jagoan 1 | |
Ariel Tatum als Cewek Jagoan 3 | |
Patrick als Bos Preman | |
Sugiharto als Warga 1 | |
Ferry Ardie als Warga 2 | |
Bilyan El Kausha als Prajurit Fighter Pedang | |
Zakki Khan als Prajurit Kolonel Demon | |
Lucheng als Prajurit Kolonel Demon | |
Ayi Jabrig als Prajurit Zombie Koridor | |
Yopi Irawan als Prajurit Zombie Koridor | |
Ayi Botak als Prajurit Zombie Koridor | |
Arul Mbojo als Prajurit Zombie Koridor | |
Heri Karnus als Prajurit Zombie Fighter Koridor | |
Ali Alzam als Prajurit Gudang Senjata | |
Ombong als Prajurit Fighter | |
Sahlianto als Prajurit Fighter | |
Capung als Prajurit Fighter | |
Wawi Sobari als Prajurit Fighter | |
Awang Sobari als Prajurit Fighter | |
Dadong als Prajurit Fighter | |
Herry Karmus als Prajurit Fighter | |
Keling Lee als Prajurit Fighter | |
Usman Shabu als Prajurit Fighter | |
Arul Kasa als Prajurit Fighter | |
Deni Bapa als Prajurit Fighter | |
Arya Solo als Prajurit Fighter | |
Amen Tokaz als Prajurit Fighter | |
Bilal Samudra als Prajurit Fighter |
Anggy Umbara | Director |
Anggy Umbara | Screenplay |
Arie K. Untung | Associate Producer |
Raam Punjabi | Producer |
Wawan I. Wibowo | Editor |
Anggy Umbara | Associate Producer |
Arie Kriting | Screenplay |
Khikmawan Santosa | Sound Designer |
Isman HS | Screenplay |
Anggy Umbara | Story |
Hani Pradigya | Director of Photography |
Gobind Punjabi | Executive Producer |
Roni Mun'im | Art Direction |
Anita Whora | Executive Producer |
Raakhee Punjabi | Creative Director |
Amrit Punjabi | Co-Producer |
Albert | Line Producer |
Indah Destriana | Line Producer |
Bima Oktovani | Line Producer |
Baskoro Adi | Script Supervisor |
Cep Hendra | Stunt Double |
Fiand Fu | Stunt Double |
Eva Wulan | Stunt Double |
Majid Piranha | Stunt Double |
Safaringga | Stunts |
Barnas Badet | Stunts |
Wahyudi Beksi | Stunts |
Dannang | Stunts |
Evan Piranha | Stunts |
Boy Irsandy | Stunts |
Fectra Yanuar | Stunts |
Devris De Brigel | Stunts |
Panji De Brigel | Stunts |
Saad Avero | Stunts |
Leo Landy | Stunts |
Bounty Umbara | Second Unit Director |
Agha Fahriansyah | Second Assistant Director |
Rara Candranirukti | Third Assistant Director |
Deni Dirmansyah | Unit Manager |
Habibie H.D. | Assistant Unit Manager |
Joan Ardiana | Assistant Unit Manager |
Eg Deniastan | Production Assistant |
Steven Alexander | Production Assistant |
Abas Sunarya | Location Manager |
Vinsensius Sulistyo | Script Supervisor |
Ardy Yusuf | Camera Operator |
Shuenk | Assistant Camera |
Hafizal Ichsan | Camera Operator |
Geno Akib | Camera Operator |
Jogie Nadeak | Camera Operator |
Ubaidillah Mubarok | Gaffer |
Slamet Purnomo | Assistant Gaffer |
Dedi Suproyadi | Assistant Gaffer |
Helmi Kentung | Key Grip |
Apdji Setiawan | Digital Imaging Technician |
Berjia Persada Tampubolon | Digital Imaging Technician |
Noor Salundik | Assistant Art Director |
Asep Rahmat | Property Builder |
Gofar Ismail | Property Builder |
Dede Rusmana | Property Builder |
Gemailla Gea Geriantiana | Costume Designer |
Sarjuningwati | Assistant Costume Designer |
Anindya Dewi | Assistant Costume Designer |
Lupeng Rasyid | Assistant Costume Designer |
Tomo Sastra | Makeup Artist |
Madunazka | Sound Recordist |
Majid Piranha | Action Director |
Cep Hendra | Fight Choreographer |
Hendra Boecat | Fight Choreographer |
Fiand Fu | Fight Choreographer |
Latief DL | Fight Choreographer |
Hendra Lee | Fight Choreographer |
Bilyan El Kausha | Storyboard |
Nanda Gebe | Still Photographer |
Hegar Permana | BTS Videographer |
Aditya Umbara | Post Production Producer |
Indah Destriana | Post Production Supervisor |
Andy Cheppy Permana | Post Production Assistant |
Anggy Umbara | Editor |
Busyra Abi Perkasa | Assistant Editor |
Sholichul Huda | Assistant Editor |
Bounty Umbara | Editor |
Bayu Tirto | Visual Effects Supervisor |
Aimee Debora | Visual Effects Producer |
Totok Santoso | Compositing Artist |
Lvcas Adhityo | Compositing Artist |
Rudy Nathan Pepe | Compositing Artist |
Dennis WK | Compositing Artist |
Mahpud | Rotoscoping Artist |
Jimmy Hendrawan | Rotoscoping Artist |
Dedi Bagja | Rotoscoping Artist |
Dedi Sanuri | Rotoscoping Artist |
Dedi Setiadi | Rotoscoping Artist |
Tomy Sukowati | Animation |
Taufan Andi Waluyo | Visual Effects Supervisor |
Abrar Satria | Animation Director |
Taufan Andi Waluyo | VFX Artist |
Hery Febrian | VFX Artist |
Abrar Satria | VFX Artist |
Taufan Andi Waluyo | Compositing Artist |
Hery Febrian | Compositing Artist |
Abrar Satria | Compositing Artist |
Widya Pranajaya | Compositing Artist |
Riza Thohariansyah | Compositing Artist |
Endy Septian Aulia | Compositing Artist |
Putri Indah Sisilia | Finance |
Arie Trisdianto | Colorist |
Mohamad Ikhsan Sungkar | Sound Designer |
Mohamad Ikhsan Sungkar | Dialogue Editor |
Khikmawan Santosa | Dialogue Editor |
Yordana Alfarisyi | Sound Effects Editor |
Ilva Rizky | Sound Effects Editor |
Andika Ridho Kadifa | ADR Mixer |
Joko Prawoto | Foley Artist |
Aldy Prawira H. Surya | Foley Mixer |
Mohamad Ikhsan Sungkar | Sound Re-Recording Mixer |
Diaz Vierdi Erwin | Sound Post Production Coordinator |
AL | Music Director |
Albert | Production Supervisor |
Cynthia Febriani | Publicist |
Ezra Reyhan Pradipta | Publicist |
Andri Satwiko | Publicist |
Diaksa Adistra | Publicist |
Lucky Prima | Graphic Designer |
Ahmad Madani | Graphic Designer |
Irawati Pane | Finance |
Aira Sondang | First Assistant Director |