Eric Peter-Kaiser als Jack Riley | |
Sam Skoryna als Chris Watts | |
Michele Morrow als Karen Cook | |
Lynn Lowry als Mrs. Riley | |
Joel Brooks als Officer Geoff Wytynek | |
Noel Gugliemi als Detective Anderson | |
Billy Morrison als Detective Michael Beck | |
Tiffany Shepis als Officer Lucille Armando | |
M. Steven Felty als Sgt. Pignataro | |
Nathan Bexton als The Manager | |
Kyle Gregory Sanderson als Young Jack Riley | |
Nick Nicotera als Ted the Delivery Man (as Nic Nac) | |
Kyle Loethen als Rick | |
Mark Elias als Ryan | |
Jerome Pangelinan als Steve the Electrician | |
Julianne Bianchi als Mrs. Cook | |
Silvio Fama als Mr. Cook | |
Teri Pluma als Mrs. O'Donnell | |
Joshua Lou Friedman als Detective Barmack | |
Kelly Ryan als Margie Caffola | |
Juliette B. Reiss als EMT 2 | |
Chrissy Randall | |
Matt Santoro als Detective Mathieson |
Alan Howarth | Music |
Michael Shelton | Director |
Susan Chan | Costume Design |
Brian Patrick O'Toole | Producer |
Eric Peter-Kaiser | Producer |
Brian Patrick O'Toole | Writer |
Mona Nahm | Production Design |
Charlotte Scovill | Makeup Department Head |
Vivek 'Vic' Sharma | Editor |
Karen Mathieson | Costume Supervisor |
Mariano Rueda | Art Direction |
Elizabeth Callens | Set Decoration |
Michael Samluk | Special Effects Coordinator |
Brad Whitcanack | Sound Designer |
Sherry Gunderman | Script Supervisor |
Michael J. McDonald | Sound Re-Recording Mixer |
Matthew Knudsen | Best Boy Electric |
Marc Korgie | Lighting Technician |
G.W. Pope III | Sound Designer |
Michael J. McDonald | Supervising Sound Editor |
Jeri Habberstad | Stunt Coordinator |
Erin Weller | Gaffer |
Natalie Driscoll | Hairstylist |
Stephanie Hein | Assistant Set Decoration |
Kurt Koehler | Graphic Designer |
Matt Knudsen | Best Boy Electric |
Robin Rudenberg | First Assistant Camera |
Josh Boggs | Best Boy Grip |
Matthias Grunsky | Second Unit Cinematographer |
G.W. Pope III | Foley Artist |
Mathew Rudenburg | Director of Photography |
Angela Boisvert | Second Assistant Director |
Jason Hager | Graphic Designer |
Debbie Formoso | Electrician |
Nathan Tomaszewski | Art Department Assistant |
Robert Bradshaw | Grip |
Ben Spiegelman | Grip |
Hidefumi Aoki | Sound Effects Editor |
Naimah Qazi | Art Department Assistant |
Christian Kistner | Property Master |
Jairus McLeary | Set Dresser |
James Barth | Dialogue Editor |
Sam Hamer | Sound Recordist |
Jorge Hernandez | Painter |
Tim Balcomb | Grip |
Leonard Short | Construction Foreman |
Richard Kim | Electrician |
John C. Reyes | First Assistant Camera |
Erin Endow | Grip |
Leobardo Ledon | ADR Recordist |
Sarah Keally | Dolly Grip |
Brad Whitcanack | Sound Effects Editor |
Damon van Deusen | First Assistant Director |
Aaron Wilson | Dolly Grip |
Michael Phelan | Key Grip |
Ted Hamer | Boom Operator |
Voraphan Nahm | Seamstress |
A.J. Callens | Carpenter |
Halsey D. Corbin | Electrician |
Bradley Stonesifer | Second Assistant Camera |
Joshua Lou Friedman | Second Second Assistant Director |
Manuel Mendoza | Sound Effects Editor |
Todd Smith | Foley Recordist |