Ryan Phillippe als Sebastian Valmont | |
Sarah Michelle Gellar als Kathryn Merteuil | |
Reese Witherspoon als Annette Hargrove | |
Selma Blair als Cecile Caldwell | |
Louise Fletcher als Helen Rosemond | |
Joshua Jackson als Blaine Tuttle | |
Eric Mabius als Greg McConnell | |
Sean Patrick Thomas als Ronald Clifford | |
Alaina Reed Hall als Nurse | |
Hiep Thi Le als Mai-Lee | |
Deborah Offner als Mrs. Michalak | |
Tara Reid als Marci Greenbaum | |
Drew Snyder als Headmaster Hargrove | |
Herta Ware als Mrs. Sugarman | |
Swoosie Kurtz als Dr. Greenbaum | |
Christine Baranski als Bunny Caldwell | |
Charlie O'Connell als Court Reynolds | |
Fred Norris als Meter Maid | |
Ginger Williams als Clorissa |
Theo van de Sande | Director of Photography |
Neal H. Moritz | Producer |
Roger Kumble | Screenplay |
Roger Kumble | Director |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Tessa Posnansky | Set Decoration |
Jon Gary Steele | Production Design |
Jeff Freeman | Editor |
David Lazan | Art Direction |
Sara E. White | Unit Production Manager |
Brad Wilder | Key Makeup Artist |
Karon May | Script Supervisor |
Levon Besnelian | Dolly Grip |
Janet Paparazzo | Stunts |
Sandra Collier | Wardrobe Supervisor |
Gwen Everman | Production Accountant |
Brian Bays | Production Assistant |
Kathleen Mussehl | Set Costumer |
Karen Blynder | Makeup Artist |
Matthew Pope | Special Effects |
Jim Ondrejko | Construction Coordinator |
Lynda Reiss | Property Master |
Angela M. Whiting | Assistant Property Master |
Timothy P. Tundel | Art Department Assistant |
Allison Fisher | Dialogue Editor |
A. Anthony Cappello | First Assistant Camera |
Greg Kittelson | Assistant Chief Lighting Technician |
Brydon Baker III | Boom Operator |
Ron Vignone | Assistant Sound Editor |
Garrett Benson | Second Assistant Camera |
Jacqueline Butryn | Location Manager |
Debra Goldfield | Assistant Editor |
John Morris | Supervising Sound Editor |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Sam Hill | First Assistant Director |
Robert Gray | Camera Operator |
Herb Ankrom | Assistant Production Coordinator |
Michael Rafferty | First Assistant Editor |
Al Cerullo | Stunts |
Amanda Goodpaster | Music Editor |
Melissa Moseley | Still Photographer |
Jenifer Chatfield | Post Production Supervisor |
Susan Dudeck | ADR Editor |
Dustin Meier | Stunt Coordinator |
Jono Kouzouyan | Chief Lighting Technician |
Diana Schmidt | Production Manager |
Stephanie Flack | Dialogue Editor |
Hamilton Sterling | Foley Editor |
Whitney J. Willard | Post Production Accountant |
Dustin Meier | Stunts |
Alicia Valdez | Second Assistant Director |
Sharleen Bright | Scenic Artist |
Bob Newlan | Supervising Sound Editor |
Michael J. Benavente | Dialogue Editor |
Shane Dixon | Stunt Coordinator |
Susan Lomino | Assistant Art Director |
Dugg Kirkpatrick | Key Hair Stylist |
Jack Chouchanian | Key Grip |
Catherine S. McComb | Production Coordinator |
Gerard Averill | Assistant Location Manager |
Clovis Chambaret | Leadman |
Linda Brown | Unit Publicist |
Richard Ashcroft | Original Music Composer |
Jennifer Lamb | Stunts |
Choderlos de Laclos | Novel |
Mary Vernieu | Casting |
Anne McCarthy | Casting |
Heather Lieberman | Co-Producer |
William Tyrer | Co-Executive Producer |
Bruce Mellon | Co-Executive Producer |
Christopher Ball | Co-Executive Producer |
Denise Wingate | Costume Design |
Michael Fottrell | Executive Producer |
Brenda Blatt | Hairdresser |
Michael Antunez | Transportation Captain |
Michael Brum | Transportation Captain |
John Joseph Thomas | Sound Effects Editor |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Mertens | Color Timer |
Deirdra Elizabeth Govan | Costume Supervisor |
Joanne Lamstein | Stunts |
Michael Russo | Stunts |
Frank Ferrara | Stunts |