Kurt Russell als Stuntman Mike McKay | |
Zoë Bell als Zoë Bell | |
Rosario Dawson als Abernathy Ross | |
Vanessa Ferlito als Arlene "Butterfly" | |
Sydney Tamiia Poitier als Jungle Julia Lucai | |
Tracie Thoms als Kim Mathis | |
Rose McGowan als Pam | |
Jordan Ladd als Shanna | |
Mary Elizabeth Winstead als Lee Montgomery | |
Quentin Tarantino als Warren | |
Marcy Harriell als Marcy | |
Eli Roth als Dov | |
Omar Doom als Nate | |
Michael Bacall als Omar | |
Monica Staggs als Lanna Frank | |
Jonathan Loughran als Jasper | |
Michael Parks als Earl McGraw | |
James Parks als Edgar McGraw | |
Marley Shelton als Dr. Dakota Block | |
Helen Kim als Peg | |
Tina Rodriguez als Juana | |
Nicky Katt als Counter Guy | |
Marta Mendoza als Punky Bruiser | |
Tim Murphy als Tim the Bartender | |
Melissa Arcaro als Venus Envy | |
Electra Avellan als Babysitter Twin #1 | |
Elise Avellan als Babysitter Twin #2 | |
Eurlyne Epper als Lanna Frank Friend #1 | |
Jamie L. Dunno als Lanna Frank Friend #2 | |
Chris King als Extra (uncredited) | |
April March als April March (voice) (uncredited) | |
Julitta Pourciau als Female Business Class Passenger (uncredited) | |
Amanda Rivas als Nurse (uncredited) | |
Kelley Robins Hicks als Laquanda (uncredited) | |
Gary Teague als Businessman (uncredited) | |
Tommy Nix als Bar Patron (uncredited) |
Steve Joyner | Production Design |
Robert Rodriguez | Producer |
Greg Nicotero | Special Effects |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Sally Menke | Editor |
Nina Proctor | Costume Design |
Quentin Tarantino | Screenplay |
Quentin Tarantino | Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Mary Vernieu | Casting |
Quentin Tarantino | Director of Photography |
Erica Steinberg | Producer |
Elizabeth Avellan | Producer |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Ann Scibelli | Sound Designer |
Mirin Soliz | Set Costumer |
Nina Kawasaki | First Assistant Editor |
Mike Walker | Scenic Artist |
Peter Zinda | Sound Effects Editor |
Arin Finger | Visual Effects Producer |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Jimmy Lindsey | Camera Operator |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Stefan Tarzan | Camera Operator |
Brenda J. Chambers | Set Costumer |
John McLeod | Special Effects Coordinator |
Cecil D. Evans | Transportation Coordinator |
Dan Kneece | Steadicam Operator |
Andrew Cooper | Still Photographer |
Jim Schultz | Music Editor |
Debbie Cortez Haber | Art Department Coordinator |
Caylah Eddleblute | Art Direction |
Pam Fuller | Script Supervisor |
Steve A. Hagberg | Construction Coordinator |
Harry Cohen | Sound Designer |
Scott Wolf | Sound Effects Editor |
Jeanette Scott | Set Decoration |
Joe McCusker | Construction Coordinator |
Jeff B. Adams Jr. | Set Designer |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Janov | CG Supervisor |
Ryan Tudhope | Visual Effects Supervisor |
John 'Fest' Sandau | Gaffer |
Tysuela Hill-Scott | Makeup Department Head |
Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Will Casey | Unit Publicist |
Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Janice Janacek | Set Costumer |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
David Michael Ableman | Scenic Artist |
Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Zoë Bell | Stunts |
Edward J. Borasch Jr | Property Master |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Brian Bettwy | First Assistant Director |
Margit Pfeiffer | Dialogue Editor |
Michael Hertlein | Dialogue Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Sound Mixer |
Renée Tondelli | ADR Supervisor |
Quentin Tarantino | Director |
Shannon McIntosh | Executive Producer |
Tara Smith | Hair Department Head |
Darylin Nagy | Key Makeup Artist |
Joe Rivera | Hairstylist |
Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Howard Berger | Makeup Effects Designer |
Greg Nicotero | Makeup Effects Designer |
Mary Duque | Art Department Assistant |
Michael Semon | Assistant Property Master |
Carrin Welch | Construction Buyer |
Alan R. Serotta | Construction Foreman |
Ronald Perkins | Construction Foreman |
Kurt Volk | Graphic Designer |
Hap Weaver | Greensman |
David Hack | Leadman |
Michael Dudash | Painter |
Jammie S. Goodman | Painter |
Garry Kirks | Propmaker |
James Toole | Propmaker |
Douglas Gessaman | Propmaker |
Richard M. Moore | Propmaker |
Timothy W. Lobdell | Propmaker |
Desmond O'Regan | Propmaker |
Michael P. Weller | Propmaker |
Peter Bret Lennon | Propmaker |
Jennifer Long | Set Decoration Buyer |
Ken Gaston-Kilgore | Set Dresser |
Dan Hammond | Assistant Camera |
Todd Smiley | Assistant Chief Lighting Technician |
James F. Cornick | Best Boy Electric |
Kurt Kornemann | Best Boy Grip |
Richard L. Carden | Best Boy Grip |
Matthew McGinn | Camera Production Assistant |
Scott Conn | Electrician |
John Eschberger | Electrician |
Matt Fliehler | Electrician |
Robert Janecka | Electrician |
Raul Mello | Electrician |
Jeffrey W. Petersen | Electrician |
Harrison Witt | Electrician |
Mike Sheeren | Dolly Grip |
Gary A. Beaird | Dolly Grip |
Sebastian Vega | First Assistant "A" Camera |
P.K. Munson | First Assistant "B" Camera |
Sean Wright | Grip |
Jamie Franta | Grip |
Ferrell A. Shinnick | Key Grip |
Jim Shelton | Key Grip |
Pete Stockton | Key Rigging Grip |
Rick Pratt | Key Rigging Grip |
Edison Jackson | Rigging Gaffer |
Neil Fraser | Rigging Grip |
April Kelley | Second Assistant "A" Camera |
Kelly Bogdan | Second Assistant "B" Camera |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
J.C. Cantu | Casting Associate |
Beth Sepko | Extras Casting |
Jonny Pray | Costume Supervisor |
Crystal Falkner-Paysse | Costumer |
Erin Randall | Costumer |
Vanessa Nirode | Key Set Costumer |
Joe D'Augustine | Additional Editor |
Clark Campbell | Assistant Editor |
Peggy Eghbalian | Assistant Editor |
Stephanie Johnson | Assistant Editor |
Bethany Orlemann | Assistant Editor |
Erin Michelle Hopkins | Assistant Editor |
Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Eric Johnson | Editorial Production Assistant |
Matt Morrow | Editorial Production Assistant |
Mo Henry | Negative Cutter |
Logan Cooper | Location Manager |
Kyle Kaufman | Location Manager |
Steve White | Location Manager |
Martin Kitrosser | Script Supervisor |
David Rimer | Second Assistant Director |
Susan Jasso | Second Second Assistant Director |
Tom Hartig | Boom Operator |
Harry Cohen | Sound Effects Designer |
Ann Scibelli | Sound Effects Designer |
Eddie Bydalek | Sound Mix Technician |
Drew Webster | Sound Mix Technician |
Rocky Quiroz | Utility Sound |
Brian Cross | Special Effects Technician |
Brian Montgomery | Special Effects Technician |
Dirk Rogers | Special Effects Technician |
Daniel Yates | Special Effects Technician |
Kenneth Bosse | Special Effects Technician |
Joe Montenegro | Special Effects Technician |
Omar Torres | Special Effects Technician |
Shawn Wallbridge | Systems Administrators & Support |
Ken Zorniak | Visual Effects |
Ken Stranahan | VFX Artist |
Emily Davis | Visual Effects Coordinator |
Amber Kirsch | Visual Effects Producer |
Todd Green | Assistant Production Coordinator |
Selena Carrillo | Assistant Production Coordinator |
Jennifer Mosley | Assistant Production Coordinator |
Amanda Curry | First Assistant Accountant |
Cheri Jacobs | First Assistant Accountant |
Travis Carr | Key Set Production Assistant |
Matthew K. Grigsby | Production Accountant |
Mike Revell | Production Accountant |
Barbara Chennault | Production Assistant |
Adam Picchietti | Production Assistant |
Denny Rubianes | Production Assistant |
Greg Urich | Production Assistant |
Rob DaFoe | Production Assistant |
Cynthia Streit | Production Coordinator |
Tracey Landon | Production Supervisor |
Quentin Tarantino | Writer |
Chrissy Weathersby Ball | Stunt Double |
Karin Silvestri | Stunt Double |
Crystal Santos | Stunts |
Dana Reed | Stunts |
Dina L. Margolin | Stunts |
Tracy Keehn-Dashnaw | Stunt Double |
Terry Leonard | Stunts |
Troy Robinson | Stunts |
Steve M. Davison | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Buddy Joe Hooker | Stunt Driver |
Oakley Lehman | Stunts |
Clay Cullen | Stunts |
Norman Howell | Stunts |
John Casino | Stunt Double |