C. Thomas Howell als Thomas 'Quin' Quinlan | |
Sofia Shinas als Lydia Cantrell | |
Danny Trejo als Rudy Salazar | |
Courtney Gains als Tex | |
Alexander Folk als Herb Endres | |
Richard Riehle als Captain Ross | |
Robert Ruth als Sheriff | |
Rosario Gru als Delfina | |
Nicholas Hill als Alex Davis | |
David "Shark" Fralick als Eanow | |
Buddy Daniels Friedman als Jake | |
Louis Martin Braga III als Mizzel | |
Cristos als Krasco | |
Beano als Greeley | |
John Capodice als Ramsey | |
Jamie Anderson als Officer Divas | |
David Rees als Doctor Baslow | |
Glen Hill als Bodkin | |
Florabelle als Kitty | |
Gretchen Palmer als Pearl | |
Lorraine Parchment als Superintendent | |
Jaime Kailani als Ming Li | |
Lew Knopp als Officer Carson / SWAT Team | |
John McQuay als Officer Jones | |
Doyle McCurley als Officer Kowalski | |
John Bradford Pagano als Bartender | |
Scott L. Schwartz als Guard #1 | |
Kirk Roos als Guy #1 | |
Jason Clarke als Guy #2 | |
Zale Kessler als Chris Anders | |
Marla Rubinoff als Secretary | |
Skip Dumas als Mitch | |
Ernest M. Garcia als Garcia | |
Patrick M.J. Finerty als Priest | |
Brenda Slaughter als Nurse | |
Ron Robbins als Hank | |
Connie Johnson als Swedish Backpacker | |
B. Marie Bijou als Cathy | |
Karen Kawolics als Reporter #1 | |
James E. Nownes als Cab Driver | |
Rik Fox als SWAT Team | |
Pierre Dulat als SWAT Team | |
Marc Blucas als SWAT Team | |
David Getz als SWAT Team | |
Mercy Santos als SWAT Team | |
Mark Benton als SWAT Team |
Alan Smithee | Director |
James J. Munoz | Editor |
Colin Bates | Producer |
Marc S. Barson | Executive Producer |
Drew Phillips | Line Producer |
Mark Melville | Director of Photography |
Dan Sales | Executive Producer |
Jennifer Peckham-Arundale | Executive Producer |
Chuck Conaway | Writer |
Albritton McClain | Original Music Composer |
Eric Louzil | Producer |
Chuck Conaway | Story |
Gerald I. Wolff | Casting |
Ira Israel | Writer |
Phil O'Dell | Stunt Coordinator |
George Van Noy | Unit Production Manager |
Matt Almond | First Assistant Director |
Mark Demarais | Second Assistant Director |
Lourdes Pagano | Production Coordinator |
Cyndy Johnson | Second Second Assistant Director |
Elizabeth Lind | Second Second Assistant Director |
Connie Johnson | Script Supervisor |
Matt Almond | Second Unit Director |
Phil O'Dell | Second Unit Director |
Tom Jensen | Second Unit Director of Photography |
Randy Lawson | Production Sound Mixer |
Jeff Kaminski | Costume Designer |
Martina Nevermann | Assistant Costume Designer |
Daniel Bronstein | Production Designer |
Joel Weber | Production Designer |
Peter Mathus | Assistant Production Design |
Dale Newkirk | Special Effects |
James E. Nownes | Editor |
Gail A. O’Dea | Associate Producer |
Gerald A. John Kelly | Associate Producer |
Eric Larsen | Producer |
Eric Louzil | Director |