Johnny Depp als Edward Scissorhands | |
Winona Ryder als Kim | |
Dianne Wiest als Peg | |
Alan Arkin als Bill | |
Anthony Michael Hall als Jim | |
Vincent Price als The Inventor | |
Kathy Baker als Joyce | |
Robert Oliveri als Kevin | |
Conchata Ferrell als Helen | |
Caroline Aaron als Marge | |
Dick Anthony Williams als Officer Allen | |
O-Lan Jones als Esmeralda | |
Susan Blommaert als Tinka | |
Linda Perri als Cissy | |
John Davidson als Host TV | |
Biff Yeager als George | |
Donna Pieroni als Blonde / TV | |
Alan Fudge als Loan Officer | |
Brett Rice als Reporter | |
Marc Macaulay als Reporter | |
Stuart Lancaster als Retired Man | |
Steven Brill als Dishwasher Man | |
Gina Gallagher als Granddaughter | |
Aaron Lustig als Psychologist | |
Peter Palmer als Editor | |
Kathy Lockwood als Neighborhood Extra | |
Linda Jean Hess als Older Woman / TV | |
Andrew B. Clark als Beefy Man | |
Bea Albano als Rich Widow / TV | |
Marti Greenberg als Suzanne | |
Kelli Crofton als Pink Girl | |
Gary Clark als Neighborhood Extra | |
Joe Sheldon als Neighborhood Extra | |
Doyle Anderson als Neighborhood Extra | |
Carol D. Klasek als Neighborhood Extra | |
Harvey Bellman als Neighborhood Extra | |
Cecil Hawkins als Neighborhood Extra | |
Jack W. Kapfhamer als Neighborhood Extra | |
James Spicer als Neighborhood Extra | |
Jackie Carson als Neighborhood Extra | |
Carol Crumrine als Neighborhood Extra | |
Jalaine Gallion als Neighborhood Extra | |
Dianne L. Green als Neighborhood Extra | |
Ellin Dennis als Neighborhood Extra | |
Rex Fox als Police Sergeant | |
Miriam Goodspeed als Neighborhood Extra | |
Russell E. Green als Neighborhood Extra | |
Laura Nader als Neighborhood Extra | |
Mary Jane Heath als Neighborhood Extra | |
Phil Olson als Neighborhood Extra | |
Roland Douville als Neighborhood Extra | |
Tammy Boalo als Neighborhood Extra | |
Suzanne Chrosniak als Neighborhood Extra | |
Bryan Larkin als Max | |
Tim Rerucha als Van Friend (uncredited) | |
Nick Carter als Neighborhood Extra (uncredited) |
Tim Burton | Director |
Denise Di Novi | Producer |
Tim Burton | Producer |
Danny Elfman | Original Music Composer |
Colleen Halsey | Editor |
Richard Halsey | Editor |
Victoria Thomas | Casting |
Stefan Czapsky | Director of Photography |
Colleen Atwood | Costume Design |
Ve Neill | Makeup Department Head |
Tim Burton | Story |
Caroline Thompson | Story |
Caroline Thompson | Screenplay |
Michael Wood | Special Effects Supervisor |
Bo Welch | Production Design |
Rob Whitehurst | Video Assist Operator |
Richard Hashimoto | Executive Producer |
Caroline Thompson | Associate Producer |
Bill Scott | Unit Production Manager |
Jerry Fleck | First Assistant Director |
Francis J. Conway | Second Assistant Director |
Tom Duffield | Art Direction |
Cheryl Carasik | Set Decoration |
Rick Heinrichs | Set Designer |
Paul Sonski | Set Designer |
Ann Harris | Set Designer |
Chuck McSorley | Leadman |
Frank Miller | Camera Operator |
Zoran Veselic | First Assistant Camera |
Warner R. Wacha | Second Assistant Camera |
Daniel E. Teaze | Second Assistant Camera |
Robert Ulland | Steadicam Operator |
Jonathan Chibnall | Assistant Editor |
Bob Badami | Music Editor |
Petur Hliddal | Sound Mixer |
Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
David E. Stone | Supervising Sound Editor |
Warren Hamilton Jr. | Sound Editor |
Michael J. Benavente | Sound Editor |
James Christopher | Sound Editor |
Mary Andrews | ADR Editor |
Sonny Pettijohn | Assistant Sound Editor |
Ralph Stuart | Assistant Sound Editor |
Oscar Mitt | Assistant Sound Editor |
Marilyn Bailey | Script Supervisor |
William A. Petrotta | Property Master |
Kevin Murphy | Chief Lighting Technician |
Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
John Carney | Best Boy Electric |
David A. Cook | Electrician |
John F. Cassidy | Key Grip |
Tom Keefer | Best Boy Grip |
Kenny Davis | Dolly Grip |
Ray Summers | Costume Supervisor |
Matthew W. Mungle | Makeup Artist |
Selena Evans-Miller | Makeup Artist |
Brad Wilder | Makeup Artist |
Rick Stratton | Makeup Artist |
Yolanda Toussieng | Hair Designer |
Lynda Kyle Walker | Hairstylist |
Irene Aparicio | Hairstylist |
Rick Provenzano | Hairstylist |
Liz Spang | Hairstylist |
Mary Ann Valdes | Assistant Hairstylist |
Peter Kuran | Visual Effects |
Mary Cay Hollander | Production Coordinator |
Jacqueline A. Shea | Assistant Production Coordinator |
Glenn Williamson | Set Production Assistant |
John Villarino | Construction Coordinator |
Dan Pemberton | Construction Foreman |
John R. Elliott | Construction Foreman |
Stephen I. Erdberg | Set Dresser |
Michael J. Burmeister | Location Manager |
Jory Weitz | Casting Associate |
Glenn R. Wilder | Stunt Coordinator |
Dan Anglin | Transportation Coordinator |
Stanley R. Webber | Transportation Captain |
Jay Sedrish | Production Accountant |
Doris Hellmann | Production Accountant |
Zade Rosenthal | Still Photographer |
Steve Bartek | Orchestrator |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Robert Deschaine | Foley Mixer |
Mike Chock | Foley Editor |
John Pospisil | Special Sound Effects |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Stanley Kastner | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Ritchie | Sound Recordist |
Kathy McCart | Sound Recordist |
Dennis McNeill | Color Timer |
Greg Anderson | Stunts |
Tammy Brady Conrad | Stunts |
Todd Bryant | Stunts |
David Burton | Stunts |
Gary Price | Stunts |
Lori Lynn Ross | Stunts |
Gar Stephen | Stunts |
Bill Suiter | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
John Zimmerman | Stunts |
Jon Curtis Price | Mechanical Designer |
Jon Curtis Price | Coordinating Producer |