Joaquin Phoenix als Arthur Fleck / Joker | |
Lady Gaga als Harleen Quinzel / Harley Quinn | |
Brendan Gleeson | |
Catherine Keener | |
Zazie Beetz als Sophie Dumond | |
Steve Coogan | |
Harry Lawtey | |
Leigh Gill als Gary | |
Ken Leung | |
Jacob Lofland | |
Sharon Washington als Social Worker | |
Troy Fromin als E Ward Inmate (Troy Larkins) | |
Bill Smitrovich als Judge Herman Rothwax |
Todd Phillips | Director |
Todd Phillips | Writer |
Scott Silver | Writer |
Bill Finger | Characters |
Bob Kane | Characters |
Jerry Robinson | Characters |
Emma Tillinger Koskoff | Producer |
Joseph Garner | Producer |
Todd Phillips | Producer |
Francine Maisler | Casting |
Arianne Phillips | Costume Design |
Bryan Mendoza | Utility Sound |
Steven A. Morrow | Sound Mixer |
Michael Kaleta | Boom Operator |
Lori DeLapp | Costume Supervisor |
Jason Ruder | Executive Music Producer |
Ken Haber | Location Scout |
Aaron Hurvitz | Location Scout |
Gregory Irwin | First Assistant "A" Camera |
John Reynolds | Best Boy Grip |
Rick Chavez | Assistant Property Master |
Lawrence Sher | Director of Photography |
Hildur Guðnadóttir | Original Music Composer |
Mark Friedberg | Production Design |
Sydnie Ponic | Art Direction |
Sarah Contant | Set Designer |
Noelle King | Set Designer |
Hogan Lee | Set Designer |
Michael Thurman | Set Dresser |
Shauna Duggins | Stunts |
Mallory Thompson | Stunts |
Georgia Kacandes | Executive Producer |
Jeff Groth | Editor |
Mia Bauman | Makeup Artist |
Mitchell Beck | Key Hair Stylist |
Jessie Bishop | Makeup Artist |
John Damiani | Key Makeup Artist |
Jacqueline Fernandez | Makeup Artist |
Heather Galipo | Makeup Artist |
Kay Georgiou | Hair Designer |
Brian Kinney | Makeup Artist |
Nicki Ledermann | Makeup Designer |
Alyssa Morgan | Makeup Artist |
Martina Sykes | Makeup Artist |
Sweet P. Vaughn | Makeup Artist |
Georgia Kacandes | Unit Production Manager |
Randy Manion | Unit Production Manager |
David Webb | First Assistant Director |
Trevor Tavares | Second Assistant Director |
Travis Rehwaldt | First Assistant Director |
Ryan Robert Howard | Second Assistant Director |
Brian Machleit | Stunt Coordinator |
Michael Uslan | Executive Producer |
Mark Friedberg | Executive Producer |
Bruce Timm | Characters |
Paul Dini | Characters |
Nitasha Bhambree | Stunts |
Randall Poster | Music Supervisor |
George Drakoulias | Music Supervisor |
Scott Silver | Executive Producer |
Jason Ruder | Executive Producer |