Sergio Rubini | Director |
Filippo Ascione | Screenplay |
Filippo Ascione | Story |
Umberto Marino | Screenplay |
Umberto Marino | Story |
Sergio Rubini | Story |
Sergio Rubini | Screenplay |
Nicoletta Ercole | Costume Design |
Carolina Ferrara | Production Design |
Luca Gobbi | Production Design |
Antonello Grimaldi | Co-Director |
Dominick Tambasco | First Assistant Director |
Franco Borni | Sound |
Amedeo Casati | Sound |
Giancarlo Carotenuto | Sound Editor |
Jürgen Knieper | Original Music Composer |
Jürgen Knieper | Music Director |
Angelo Nicolini | Editor |
Paolo Buffo | Line Producer |
Alessandro Calosci | Line Producer |
Domenico Procacci | Producer |
Massimo Santorsola | Production Manager |
Federico Boldrini Parravicini | Production Manager |
Valeria Licurgo | Unit Production Manager |
Attilio Bertuccioli | Production Secretary |
Andrea De Paolis | Production Secretary |
Roberto Santorsola | Production Assistant |
Beatrice Zagordi | Production Assistant |
Maria Sole Zucchi | Production Assistant |
Franco Fantini | Administration |
Sergio Bologna | Administration |
Patrizia Pierucci | Accountant |
Aurelio Marino | Accounting Clerk Assistant |
Osvaldo Menegaz | Accounting Supervisor |
Paola Bonelli | Script Supervisor |
Claudia Bensi | Second Assistant Director |
Roberta Orlandi | Camera Operator |
Alessio Gelsini Torresi | Director of Photography |
Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Massimo Furlan | Steadicam Operator |
Maurizio Zampagni | Focus Puller |
Enrico Zanetti | First Assistant Camera |
Francesca D'Antoni | Second Assistant Camera |
Alfredo Marazzi | Makeup Artist |
Gianfranco Mecacci | Makeup Artist |
Carlo Barucci | Hairstylist |
Iole Cecchini | Hairstylist |
Elena Caponi | Assistant Production Design |
Claudia Cosenza | Assistant Production Design |
Mariella Dirindelli | Assistant Costume Designer |
Rodolfo Calascibetta | Property Master |
Danilo Pagnotta | Property Master |
Giuseppe Mancarella | Property Master |
Walter Faitanini | Property Master |
Emanuela Curatolo | Seamstress |
Paolo Delvecchio | Still Photographer |
Mauro Pezzotti | Key Grip |
Marco Sticchi | Gaffer |
Massimo Barbona | Grip |
Bruno Colanzi | Grip |
Umberto Dessena | Grip |
Riccardo Ferrero | Grip |
Danilo Marcodini | Grip |
Fernando Monti | Grip |
Stefano Alessi | Electrician |
Davide Brambilla | Electrician |
Francesco Colangeli | Electrician |
Giuseppe Perri | Electrician |
Massimiliano Sticchi | Electrician |
Giovanni Marocco | Generator Operator |
Pietro Putzu | Generator Operator |
Esmeralda Calabria | Assistant Editor |
Rosella Mocci | Assistant Editor |
Christopher Roche | Additional Editorial Assistant |
Marina Vatteroni | Additional Editorial Assistant |
Anna Maria Bussi | Assistant Sound Editor |
Susanna Contini | Assistant Sound Editor |
Rémy Julienne | Stunt Coordinator |
Umberto De Luca | Stunts |
Jean-Claude Justice | Stunts |
Dominique Julienne | Stunts |
Ivano Silveri | Stunts |
Roberto Dell'Acqua | Stunts |
Arnaldo Dell'Acqua | Stunts |
Aldo Ciorba | Sound Effects |
Massimo Cristofanelli | Special Effects Technician |
Danilo Bollettini | Special Effects Technician |
Giovanni Corridori | Special Effects |
Bruno Schiavi | Decorator |
Giancarlo Barbieri | Colorist |
Danilo Moroni | Sound Mixer |
Federico Savina | Dolby Consultant |
Giovanna Cau | Thanks |
Francesca Neri | Thanks |
Renzo Rossellini | Thanks |
Carlo Carlei | Thanks |
Ennio Procacci | Thanks |
Gian Mario Feletti | Thanks |
Adolfo Conti | Thanks |
Lidia Altamura | Thanks |
Graziella Bildesheim | Thanks |
Sonia Ferri | Thanks |
Marco Rusca | Thanks |
Monica Stante | Thanks |