Sarah Lancaster als Allison Conner Lauder | |
Mark Humphrey als Phillip Lauder | |
David McIlwraith als Houston Edwards | |
Maxim Roy als Bev Wallach | |
Angela Galuppo als Cristina Campbell | |
Susan Glover als Tonya Lauder | |
David Gow als Dom | |
Leni Parker als FBI Agent Cheryl Cummings | |
Morgan Kelly als Rudy | |
Brian D. Wright als Stuart Wilson | |
Andrew Johnston als Roger Kern | |
Renee Madeline Le Guerrier als Lauder Maid | |
Scott Taylor als Bodyguard | |
Bianca Bellange als Cashier | |
Pierre Bénard-Conway als Maitre 'd | |
Radek Hajda als Attendee #1 | |
Bill Rowat als Executive #1 | |
Thomas Liccioni als Damon Chandler | |
Guy Letourneau als Bodyguard #2 (uncredited) |
Philippe Gagnon | Director |
Josée Mauffette | Producer |
Justin Bodle | Executive Producer |
Jean Bureau | Producer |
Anne Carlucci | Executive Producer |
Stephen Greenberg | Executive Producer |
Pierre Jodoin | Director of Photography |
Carina Baccanale | Editor |
Isabelle Létourneau | Art Direction |
André Chamberland | Production Design |
Josée Pilon | Set Decoration |
Melissa Purino | Key Makeup Artist |
Nadia Rona | Casting |
Vera Miller | Casting |
Nicole Pelletier | Costume Designer |
Martin Roy | Original Music Composer |
Vincent Rehel | Original Music Composer |
Serge Denis | Line Producer |
Jean Bureau | Executive Producer |
Alexandra Komisaruk | Teleplay |
Matthew Jemus | First Assistant Director |
Paul Drouin | Second Assistant Director |
Marc Cote | Visual Effects Supervisor |
Michel B. Bordeleau | Supervising Sound Editor |
Louis Craig | Special Effects |
Louis Gignac | Sound Re-Recording Mixer |
Stéphane Lefebvre | Stunt Coordinator |
Thomas Liccioni | Stunt Double |
Alex Amyot | Gaffer |
Nathalie Paquette | Script Supervisor |
Simon-Pier Bélanger | Production Manager |
Gabriel Teller | Third Assistant Director |
Natalia Ortelli | Additional Third Assistant Director |
Ariane Côté-Chénier | Additional Third Assistant Director |
Tanya van Blokland | Additional Third Assistant Director |
Marielou Bélisle-Pierre | Additional Third Assistant Director |
Chanterelle Letellier | Production Coordinator |
Nadine Lussier | Production Secretary |
Sacha LaPierre | Production Driver |
Karoline Morin | Producer's Assistant |
Desmond Kennedy | Production Accountant |
Erin Dance | Assistant Accountant |
Isabelle Létourneau | Art Department Coordinator |
Michael Annett | Assistant Accountant |
Amélie Léonard | Assistant Set Decoration |
Marc C. De Léry | Property Buyer |
Patrick Stoll | Property Master |
Roxane Leroux | Art Department Assistant |
Karine Bénard | Art Department Assistant |
Jesse Coull | Vehicles Coordinator |
Michelle Pépin | Seamstress |
Pierre Carroll | Location Manager |
Danielle Duperreault | Assistant Location Manager |
Ann-Marie Asheim | Assistant Location Manager |
Christian Navennec | First Assistant Camera |
Isabelle Pépin | Second Assistant Camera |
Maurice Roy | "B" Camera Operator |
Stéphane Caron | First Assistant "B" Camera |
Denis-Noël Mostert | Steadicam Operator |
Mélia Lagacé | Camera Trainee |
Yannick MacDonald | Still Photographer |
Martin C. Desmarais | Sound Mixer |
Louis Piché | Boom Operator |
Jérôme Bouchard | Best Boy Electrician |
Pierre Daudelin | Electrician |
Charles Proulx | Electrician |
Yves Ouimet | Generator Operator |
Yvon Boudrias | Key Grip |
Leo-Denis Carpentier | Grip |
Jean-François Sauvageau | Grip |
Marc Brault | Grip |
Claude Sauvageau | Additional Grip |
Jacques Dupuis | Additional Grip |
Luc LeClerc | Additional Grip |
Tahira Herold | Makeup Artist |
Hanna Yee | Key Hairdresser |
Sabin Paradis | Hairdresser |
Benjamin Sales | Unit Manager |
Edmond de Lorimier | Assistant Unit Manager |
Michaél Thomas | Truck Production Assistant |
Jean-François Rioux | Set Production Assistant |
André Potvin | Additional Production Assistant |
Isabelle Dallaire-Rioux | Additional Production Assistant |
Alix Croquet | Additional Production Assistant |
Alexis Savard-Cloutier | Additional Production Assistant |
Julie Longpré | Additional Production Assistant |
Jean-Francois Hall | Additional Production Assistant |
Michèle Vinet Mathieu | Additional Production Assistant |
Denis Roy | Driver |
Andrée Roy | Driver |
Katerine Lambert | Driver |
Tania Veri | Driver |
Jean-Nicolas Clarizio | Driver |
Andrey Mariane Beuzet | Driver |
Zohra Sebbar | Craft Service |
Jennifer Pilon | Casting Associate |
Mike Bucci | Extras Casting |
Louis Craig | Special Effects Coordinator |
Georges Jardon | Post Production Supervisor |
Mélanie Gauthier | Post Production Supervisor |
Marc Gagnon | Sound Effects Editor |
Martin Lemieux | Sound Effects Editor |
Natalie Fleurant | Dialogue Editor |
Mireille Morin | ADR Editor |
Jérôme Décarie | Foley Artist |
Daniel Bisson | Sound Engineer |
Natalie Fleurant | ADR Supervisor |
David Spence | ADR Supervisor |
Janice Ierulli | ADR Supervisor |
Brigitte Daigneault | Colorist |
Nicolas Gauthier | Online Editor |
Eric Losier | Online Editor |
Martin Roy | Music Producer |
Heenan Blaikie | Legal Services |
Anna-Sue Greenberg | Unit Publicist |
Andy Quesnel | Stunt Double |
Jean Frenette | Stunt Driver |
Mike Chute | Stunt Double |