Jonathan Rhys Meyers als Chris Wilton | |
Scarlett Johansson als Nola Rice | |
Emily Mortimer als Chloe Hewett Wilton | |
Brian Cox als Alec Hewett | |
Penelope Wilton als Eleanor Hewett | |
James Nesbitt als Detective Banner | |
Ewen Bremner als Inspector Dowd | |
Miranda Raison als Heather | |
Margaret Tyzack als Mrs. Eastby | |
Rupert Penry-Jones als Henry | |
Toby Kebbell als Policeman | |
Alexander Armstrong als Mr. Townsend | |
Matthew Goode als Tom Hewett | |
Paul Kaye als Estate Agent | |
Mark Gatiss als Ping-Pong Player | |
Simon Kunz als Rod Carver | |
Geoffrey Streatfeild als Alan Sinclair | |
John Fortune als John the Chauffeur | |
Anthony O'Donnell als Custodian | |
Rose Keegan als Carol | |
Zoe Telford als Samantha | |
Scott Handy als Hewetts' Friend | |
Selina Cadell als Margaret | |
Georgina Chapman als Nola's Co-Worker | |
Colin Salmon als Ian | |
Steve Pemberton als Detective Parry | |
Janis Kelly als 'La Traviata' Performer | |
Alan Oke als 'La Traviata' Performer | |
Emily Gilchrist als Hewetts' Friend | |
Philip Mansfield als Waiter | |
Mary Hegarty als "Rigoletto" Performer | |
Patricia Whymark als Telephone Operator | |
Eddie Marsan als Office Worker (uncredited) | |
Tina Simmons |
Woody Allen | Director |
Remi Adefarasin | Director of Photography |
Alisa Lepselter | Editor |
Jim Clay | Production Design |
Letty Aronson | Producer |
Nicky Kentish Barnes | Producer |
Stephen Tenenbaum | Producer |
Charles H. Joffe | Co-Executive Producer |
Helen Robin | Co-Producer |
Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Gareth Wiley | Producer |
Patricia Kerrigan DiCerto | Casting |
Gail Stevens | Casting |
Juliet Taylor | Casting |
Diane Dancklefsen | Art Direction |
Jan Spoczynski | Art Direction |
Caroline Smith | Set Decoration |
Jill Taylor | Costume Design |
Carmel Jackson | Makeup Artist |
Sallie Jaye | Hair Designer |
Sharon Martin | Makeup Artist |
Tori Parry | Unit Production Manager |
Coll Anderson | Sound Effects Editor |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Shaun Mills | Boom Operator |
David Wahnon | Sound Editor |
Remi Adefarasin | Camera Operator |
Roger Tooley | Steadicam Operator |
Jimmy Wilson | Gaffer |
Morgan Neville | First Assistant Editor |
Steve Morphew | Stand In |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Nancy Cabrera | Foley Artist |
Philip McDonald | Property Master |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Woody Allen | Writer |
Christopher Newman | First Assistant Director |
Kim Armitage | Script Supervisor |
Clive Coote | Still Photographer |
Les Benson | Props |
Martin Crewes | Music |
Martin Crewes | Musician |
Martin Crewes | Music Arranger |
Martin Crewes | Musical Casting |
Richard Goodwin | Second Assistant Director |
Francesca Dowd | Production Coordinator |
Scott Kordish | Post Production Coordinator |
Carrie-Ann Banner | Assistant Production Coordinator |
Louise O'Malley | Production Accountant |
Pietro Lorino, Jr. | Post Production Accountant |
Kerry Smith | Assistant Accountant |
Sue Quinn | Location Manager |
Michael Harm | Location Manager |
Lee Robertson | Assistant Location Manager |
Joseph Jayawardena | Assistant Location Manager |
Aurelia Thomas | Assistant Location Manager |
Lucy Foulds | Location Coordinator |
Finlay Bradbury | Location Assistant |
Oliver Goodier | Assistant Art Director |
Eddie Baker | Dressing Prop |
Roy O'Connor | Dressing Prop |
Stephen Conway | Standby Property Master |
David Williamson | Standby Carpenter |
Nick Pearce | Standby Painter |
Robert Hooker | Standby Rigger |
Steve Bohan | Construction Manager |
John McGee | Supervising Carpenter |
Eamon McLoughlin | Supervising Carpenter |
David Lowery | Supervising Carpenter |
David Cozens | Focus Puller |
John Adefarasin | Clapper Loader |
John Arnold | Grip |
Ian Franklin | Rigging Gaffer |
Mark Funnell | Best Boy Electric |
Tony Burns | Electrician |
Dennis Holliday | Electrician |
Charlotte Sewell | Assistant Costume Designer |
Martin Chitty | Wardrobe Master |
Ella Hastings | Wardrobe Assistant |
David Wootton | Wardrobe Assistant |
Sallie Jaye | Makeup Designer |
Paul Mooney | Hairstylist |
Peter Glossop | Production Sound Mixer |
Stephane Malenfant | Sound Assistant |
Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Katy Skjerping | Assistant Editor |
Akil Wilson | Assistant Sound Editor |
Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Tom Glaisyer | Third Assistant Director |
Claire Saunders | Casting Associate |
Will Davies | Casting Assistant |
David Wheal | Casting Assistant |
Julie Schubert | Casting Assistant |
Waseem Barlas | Driver |
Ron Narduzzo | Driver |
Darren Thackeray | Driver |
Simon Saunders | Driver |
Martin Hobbs | Visual Effects Supervisor |
Nikki Inwood | Stand In |