Dylan O'Brien als Thomas | |
Ki Hong Lee als Minho | |
Kaya Scodelario als Teresa Agnes | |
Thomas Brodie-Sangster als Newt | |
Dexter Darden als Frypan | |
Alexander Flores als Winston | |
Jacob Lofland als Aris Jones | |
Rosa Salazar als Brenda | |
Giancarlo Esposito als Jorge | |
Patricia Clarkson als Ava Paige | |
Aidan Gillen als Janson | |
Lili Taylor als Mary Cooper | |
Barry Pepper als Vince | |
Nathalie Emmanuel als Harriet | |
Alan Tudyk als Blondie | |
Terry Dale Parks als Carl (Masked Man) | |
Kathryn Smith-McGlynn als Dr. Crawford | |
Matt Metzler als Barkley | |
Jenny Gabrielle als Ponytail | |
David House als Soldier | |
Lora Martinez-Cunningham als Thomas' Mother | |
Luke Gallegos als Young Thomas | |
Shawn Prince als David | |
Jeremy Becerra als Riley | |
Matthew Page als Harold (Soldier) | |
Alex Knight als Aide | |
Marc Comstock als Med Tech | |
John Trejo als M3 Soldier | |
Katherine McNamara als Sonya | |
Tatanka Means als Joe | |
Ryan Jason Cook als Nurse | |
James Burnett als Rebel Sentry | |
Morse Bicknell als Doctor | |
Adriana Acosta als Glader (uncredited) | |
Brian Barela als Bunker Soldier (uncredited) | |
Laramie Cooley als Abigail (uncredited) | |
Jetto Dorsainville als WCKD / Bunker Militia (uncredited) | |
Andrea Good als Ash People (uncredited) | |
Carma Harvey als Scavenger (uncredited) | |
Gary Hood als Glader (uncredited) | |
Keith Jardine als Scavenger Guard (Jim) (uncredited) | |
Jess King als WCKD Soldier (uncredited) | |
Martin Palmer als Rave Party Guest (uncredited) | |
Frank Powers als Soldier (uncredited) | |
Ben Pronsky als Additional Voices (voice) (uncredited) | |
James Tyler Robinson als Glader (uncredited) | |
Gonzalo Robles als Hazmat Soldier (uncredited) | |
Bryce Romero als Jack (uncredited) | |
Diego Romero als Scavenger Guard (uncredited) | |
J. Nathan Simmons als Ash Mob Evacuee (uncredited) | |
Kaelee Vigil als Civilian (uncredited) | |
Alexander Wagenman als Kid on Train (uncredited) | |
Richard Daniel Williams als Right Arm Militia (uncredited) | |
John Christian Love als Surveillance Room Attendant |
Daniel Casillas | Makeup Effects |
Wes Ball | Director |
Wes Ball | Executive Producer |
Daniel T. Dorrance | Production Design |
Lindsay Williams | Executive Producer |
Marty Bowen | Producer |
T.S. Nowlin | Screenplay |
James Dashner | Novel |
T.S. Nowlin | Executive Producer |
Ellen Goldsmith-Vein | Producer |
Lee Stollman | Producer |
Pados Gyula | Director of Photography |
Wyck Godfrey | Producer |
Edward Gamarra | Executive Producer |
Sanja Milković Hays | Costume Design |
Dan Zimmerman | Editor |
Joe Hartwick Jr. | Producer |
Denise Chamian | Casting |
Billy W. Ray | Art Direction |
Kari King | Set Costumer |
Katie L. Murphy | Set Costumer |
Geordie Sheffer | Hair Department Head |
Janessa Bouldin | Hairstylist |
Daniel Bombell | First Assistant Camera |
Reyna Robinson | Hairstylist |
Dan O'Connell | Foley |
Shayna Brown | Sound Re-Recording Mixer |
Lora McKenny | Set Costumer |
Drew Nielsen | Visual Effects Coordinator |
Steve Dubin | Visual Effects Producer |
Sara Roybal | Makeup Artist |
Tom Woodruff Jr. | Makeup Designer |
Richard K. Buoen | Conceptual Design |
Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
P.J. Burch | First Assistant Editor |
Chloe Feodoroff | Visual Effects Coordinator |
Megan Daum | Key Hair Stylist |
Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
David Zimmerman | First Assistant Editor |
Jason Chen | Visual Effects Producer |
Bill Holmquist | Construction Coordinator |
James R. Tynes | Gaffer |
Ai-Ling Lee | Supervising Sound Editor |
Vicki M. McWilliams | Art Department Coordinator |
Gina G. Aller | Costume Supervisor |
Steve Gehrke | Script Supervisor |
Victor Huang | Animation |
Martin Wiseman | Visual Effects Producer |
Jon Shroyer | Makeup Artist |
Kelly Berry | Set Decoration |
Jade Mansueto | Animation Director |
Margaux Peach | Visual Effects Coordinator |
Frieda Valenzuela | Makeup Artist |
Nava R. Sadan | Costume Supervisor |
Rolf Fleischmann | Visual Effects Editor |
Leonard MacDonald | Makeup Effects |
Kingslea Bueltel | First Assistant Camera |
Rosanna Dill | Set Costumer |
Shaun Friedberg | Animation Director |
R. Christopher White | Visual Effects Supervisor |
Jeff Carson | Music Editor |
Isaac Hamon | Stunt Coordinator |
Scott Puckett | Visual Effects Producer |
Teri Ann Uccan | Hairstylist |
Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
George Cottle | Stunt Coordinator |
Liz Ludwitzke | Casting Associate |
Irena Stepić | Assistant Costume Designer |
Jana Jungk | Visual Effects Coordinator |
Charles Martin Inouye | Music Editor |
Ashley Edwards | Set Costumer |
Aaron Gilman | Animation Supervisor |
Ken Barthelmey | Creature Design |
Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Craig Young | Animation |
Keith O'Hara | Visual Effects Coordinator |
Jeremy Hollis | Visual Effects Coordinator |
Betty D. Lawson | Hairstylist |
Karen McDonald | Makeup Department Head |
Jerrad Gray | Makeup Effects |
Michael Kelem | Helicopter Camera |
Beth Day | Casting Associate |
Delana Veirs | Hairstylist |
Dave Snyder | Makeup Effects |
David J. Thompson | Steadicam Operator |
John T. Cucci | Foley |
Bob Kellough | Sound Effects Editor |
Brian Malone | Rigging Grip |
Andrew Max Cahn | Supervising Art Director |
Leon Woud | Animation Director |
Thomas E. Surprenant | Makeup Effects |
Isaac Hai Swee Tan | Animation |
Sharla Cipicchio | First Assistant Camera |
David Greene | Special Effects Coordinator |
Mark Aaron Wagner | Stunts |
Brett Andrews | Property Master |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
John Paesano | Original Music Composer |
Richard E. Hollander | Visual Effects Supervisor |
Justin Muller | First Assistant Director |
John M. Morse | Second Assistant Director |
Kevin Abercrombie | Stunts |
Cody Banta | Stunts |
Damien Bray | Stunts |
Dan Brown | Stunts |
Matthew Lee Christmas | Stunts |
Ilram Choi | Stunts |
Shane Daniels | Stunts |
Tom Crisp | Stunts |
Chris Donaldson | Stunts |
Steve DeCastro | Stunts |
Ed Duran | Stunts |
Timothy Eulich | Stunts |
Tait Fletcher | Stunts |
Glenn Foster | Stunts |
Anthony Genova | Stunts |
Mark Ginther | Stunts |
Tommy Goodwin | Stunts |
Greg Harris | Stunts |
Adam Hart | Stunts |
Jess King | Stunts |
Alex Kingi | Stunts |
Horace Knight Jr. | Stunts |
Kara Petersen | Stunts |
Mark Rayner | Stunts |
Alice Rietveld | Stunts |
Ivor Shier | Stunts |
Ryan Staats | Stunts |
Brent Steffensen | Stunts |
Bryan Thompson | Stunts |
Frank Torres | Stunts |
Jay Torrez | Stunts |
Torrey Vogel | Stunts |
Saleem Watley | Stunts |
Christie Hayes | Stunts |
Bjarne Sletteland | Art Direction |
Patrick Scalise | Assistant Art Director |
Brooke Peters | Set Designer |
Siobhan Roome | Set Designer |
Derrick Ballard | Set Designer |
Julian Scalia | Art Department Assistant |
Stephen P. Durante | Leadman |
Severino Gonzales | On Set Dresser |
Linda R. Gore | Set Dresser |
Graham Griswold | Set Dresser |
Lonam Fogleman | Set Dresser |
Ethan Scroggins | Set Dresser |
Paul Mugavero | Set Dresser |
Dale Lotreck | Set Dresser |
Walter E. Myal | Second Second Assistant Director |
Paul Ledford | Production Sound Mixer |
Kevin Maloney | Boom Operator |
David McKimmie | Post Production Supervisor |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Kurt Kornemann | Key Grip |
Maria Bentfield | Key Costumer |
Wynema Chavez | Ager/Dyer |
Jesse Trevino | Ager/Dyer |
Jonathon Slator | Location Manager |
Forrest A. Haag | Assistant Property Master |
Liz Probst | Payroll Accountant |
Elizabeth Gabel | Extras Casting |
Patrick A. Reynolds Jr. | Transportation Coordinator |
Wolf Schneider | Unit Publicist |
Vanessa Lapato | ADR Supervisor |
John Murray | Foley Supervisor |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Scott Curtis | Foley Editor |
Galen Goodpaster | First Assistant Sound Editor |
David Wolowic | Assistant Sound Editor |
David Betancourt | ADR Mixer |
Christine Sirois | ADR Recordist |
James Ashwill | Foley Mixer |
John Guentner | Foley Mixer |
Richard Duarte | Foley Mixer |
David Clayton | Title Designer |
Loan Phan | Digital Intermediate Producer |
Lisa Tutunjian | Digital Intermediate Editor |
Hiroshi Mori | Visual Effects |