Ben Affleck als Sheriff Bryce Hammond | |
Peter O'Toole als Dr. Timothy Flyte | |
Rose McGowan als Lisa Pailey | |
Joanna Going als Jennifer Pailery, M.D. | |
Liev Schreiber als Deputy Stuart 'Stu' Wargle | |
Nicky Katt als Deputy Steve Shanning | |
Clifton Powell als Gen. Leland Copperfield | |
Rick Otto als Scientist Lockland | |
Valerie Chow als Scientist Yamaguchi | |
Adam Nelson als Scientist Burke | |
John Hammil als Scientist Talbot | |
John Scott Clough als Scientist Shane | |
Michael DeLorenzo als Soldier Velazquez | |
William Hahn als Scientist Borman | |
Robert Himber als Scientist Walker | |
Bo Hopkins als Agent Hawthorne | |
Robert Knepper als Agent Wilson | |
Paul Schmidt als Church Soldier | |
Dean Hallo als Sgt. Harker | |
Clive Rosengren als Commanding Officer | |
Edmund Wyson als Cpl. Guthrie | |
Lucas Elliot Eberl als Tunnel Boy | |
Linnea Quigley als Woman in Room 204 | |
Judith Drake als Hilda | |
Yvette Nipar als Cowgirl |
Dean R. Koontz | Screenplay |
Joe Chappelle | Director |
Randy Bricker | Editor |
Dean R. Koontz | Novel |
Don Phillips | Casting |
Deborah Raymond | Production Design |
Dorian Vernacchio | Production Design |
Daniel Bradford | Art Direction |
Ken Larson | Art Direction |
Barbara Cole | Set Decoration |
Dana Litwack | Costume Design |
Laurie Borg | Line Producer |
Enrique Cerezo | Associate Producer |
Dean R. Koontz | Executive Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Yoji Kurokami | Co-Executive Producer |
Steven A. Lane | Producer |
Michael Leahy | Producer |
Richard Potter | Co-Executive Producer |
Robert Pringle | Producer |
Andrew Rona | Co-Executive Producer |
Joel Soisson | Producer |
Amanda Carroll | Key Makeup Artist |
Joel Harlow | Special Effects Makeup Artist |
Rob Hinderstein | Special Effects Makeup Artist |
Vance Hartwell | Special Effects Makeup Artist |
Paul Berolzheimer | Sound Effects Editor |
Dean Beville | Sound Designer |
Ricardo Broadus | Sound Effects Editor |
Trip Brock | Sound Effects Editor |
Richard Chaim | Sound |
Harry Cohen | Sound Designer |
Paul Curtis | ADR Editor |
Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Alan Kerr | Foley Artist |
Jason Lezama | Foley Editor |
Allen Hurd | Sound Recordist |
David C. Williams | Original Music Composer |
Richard Clabaugh | Director of Photography |
Greg Littlewood | Additional Photography |
Leah Rial | Key Makeup Artist |
Dan Bradley | Stunt Coordinator |
Dan Bradley | Second Unit Director |
Lane Leavitt | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Kathy Jarvis | Stunts |