Josh Hutcherson als Franklin Fox | |
Morgan Freeman als Anton Burrell | |
Greg Germann als Sig Thorenson | |
Lovie Simone als Jala | |
Bevin Bru als Renee Renzler | |
Sammi Rotibi als Calvert | |
Mark Jacobson als Andy | |
Griff Furst als James Miller | |
Dickson Obahor als Louie | |
Jeff Chase als Big-Boy | |
Aaron Jay Rome als Skinny Eddie | |
Marcus Brown als Kenn Bigg | |
Kenneth Kynt Bryan als Dark Man | |
Lucius Baston als Sammy | |
Matthew Jayson Cwern als Floor Boss | |
Mary Drew Ahrens als Susan Miller | |
Valerie E. Lamb als Hot Blonde | |
Thomas P. Vitale als Exchange Clerk | |
Rusty Cundieff als Detective | |
Jaida Standberry als Waitress | |
Daniel Rivas als Croupier | |
Jennifer Dent als Conference Attendee | |
Allen Boudreaux als Security | |
Curtis Johnson als Security | |
Morgan Melder als EMT | |
Nirvi Shah als Tech Geek | |
Tre Francis als News Anchor | |
Demitri Lucien als Fanboy | |
David Blane als Stand-In |
Rusty Cundieff | Director |
Griff Furst | Producer |
Lori McCreary | Producer |
Gary Lucchesi | Producer |
Thomas P. Vitale | Producer |
Ford Corbett | Executive Producer |
Som Kohanzadeh | Executive Producer |
Yoram Kohanzadeh | Executive Producer |
Andrew Strahorn | Director of Photography |
Eric Potter | Editor |
John Quinn | Editor |
Lisa Beach | Casting |
Sarah Katzman | Casting |
Mars Feehery | Production Design |
Scott Colquitt | Art Direction |
Nelson Caldera | Set Dresser |
Mary Goodson | Set Decoration |
Wendy Talley | Costume Design |
Lynda Eichner | Makeup Artist |
Kaylee Guidroz | Makeup Artist |
Tracie A. Harper | Key Hair Stylist |
Mary Ashton Honore | Key Makeup Artist |
Courtney Jarrell | Makeup Department Head |
Anthony Rossi III | Unit Production Manager |
Taylor DiMarco | Second Second Assistant Director |
Chelsea Donison | Second Assistant Director |
Brian O'Sullivan | First Assistant Director |
Melanie Cook | Storyboard Artist |
Dayton Douglass | Leadman |
RJ Givens | Set Dresser |
Bonnie Goodson | On Set Dresser |
Steven Laney | Assistant Property Master |
Arthur Ontman | Graphic Designer |
Perry Toche | Set Dresser |
Greg Crawford | ADR Mixer |
Joshua Daigrepont | ADR Recordist |
Dmytro Kniazhechenko | Foley Supervisor |
Illia Popel | Foley Mixer |
Ray McIntyre Jr. | VFX Supervisor |
Christopher Arthur | Stunts |
Stanton Barrett | Stunt Coordinator |
Karina Encarnacion | Stunt Double |
Josh Petro | Stunt Double |
Michael Ashley | Digital Imaging Technician |
Michael Ashley | Underwater Camera |
Eliot Brasseaux | Still Photographer |
Noell Dominick | First Assistant "A" Camera |
Jordan Marable | "A" Camera Operator |
Jordan Marable | Steadicam Operator |
Justin k Thomas | Second Assistant "B" Camera |
Brent Caballero | Location Casting |
Beth Lipari | Casting Associate |
Merisha Gore | Costumer |
Sarah K. Hanson | Costume Supervisor |
Cathie Valdovino | Costumer |
Corey Ellow Sr. | Assistant Location Manager |
Ted Voorhies | Location Manager |
Benjamin R. Robinson | Music Editor |
Bruce Resnik | Script Supervisor |
Brandy Perdikis | Production Secretary |
Landon Gorman | Executive Producer |
Rusty Cundieff | Screenplay |
Macon Blair | Screenplay |
E.C. Tubb | Short Story |