Rupert Everett als Guy Bennett | |
Colin Firth als Tommy Judd | |
Michael Jenn als Barclay | |
Robert Addie als Delahay | |
Rupert Wainwright als Donald Devenish | |
Cary Elwes als James Harcourt | |
Tristan Oliver als Fowler | |
Anna Massey als Imogen Bennett | |
Philip Dupuy als Martineau | |
Guy Henry als Head Boy | |
Adrian Ross Magenty als Wharton | |
Geoffrey Bateman als Yevgeni | |
Frederick Alexander als Menzies | |
Jeffry Wickham als Arthur | |
Gideon Boulting als Trafford | |
Llewellyn Rees als Senior Chaplain | |
Ivor Roberts als Chief Judge | |
Crispin Redman als Prefect | |
Nicholas Rowe als Spungin | |
Betsy Brantley als Julie Schofield | |
Kathleen St John als Ivy | |
Martin Wenner als Batsman 1 | |
Christopher Milburn als Batsman 2 | |
Tristram Jellinek als Nicholson | |
Tristram Wymark als Henderson | |
Ralph Perry-Robinson als Robbins | |
Arthur Howard als Waiter |
Alan Marshall | Producer |
Marek Kanievska | Director |
Julian Mitchell | Screenplay |
Julian Mitchell | Theatre Play |
Gerry Hambling | Editor |
Celestia Fox | Casting |
Alison Thorne | Script Supervisor |
Michael Storey | Original Music Composer |
Clinton Cavers | Art Direction |
Penny Rose | Costume Design |
Brian Morris | Production Design |
Ross Carver | Hairstylist |
Peter Biziou | Director of Photography |
Ken Weston | Sound Mixer |
David James | Still Photographer |
Maxie McDonald | Property Master |
Les Benson | Props |
Robert Fox | Executive Producer |
Julian Seymour | Executive Producer |
Pat Hay | Makeup Artist |
Sarah Monzani | Makeup Supervisor |
Aaron Sherman | Special Effects Makeup Artist |
Simon Bosanquet | Production Manager |
Jack Carter | Construction Manager |
Brian Morris | Set Designer |
David Garfath | Camera Operator |
Clive Barrett | First Assistant Editor |
Andy Armstrong | First Assistant Director |
Penny Rose | Wardrobe Supervisor |
Ron Phipps | Production Accountant |
Christopher Figg | Second Assistant Director |
Michael Zimbrich | Second Assistant Director |
Christopher Cowles | Third Assistant Director |
Tony Brown | Clapper Loader |
Pip Newberry | Wardrobe Master |
Ken Crouch | Wardrobe Master |
Lee Cleary | Floor Runner |
Adrian Harrison | Production Runner |
William Hiley | Production Runner |
Allen Burry | Unit Publicist |
Ray Potter | Electrician |
Barry Potter | Electrician |
Alfie Emmins | Electrician |
Roy Furness | Electrician |
Jimmy Terry | Electrician |
Terry Townsend | Electrician |
Lorna Young | Chaperone |