Jenny Seagrove als Louisa Gould | |
Julian Kostov als Feodor Burriy aka 'Bill' | |
John Hannah als Arthur Forster | |
Amanda Abbington als Ivy Forster | |
Nicholas Farrell als De La Haye | |
Ronan Keating als Harold Le Druillenec | |
Félicité Du Jeu als Nicole | |
Susan Hampshire als Elena | |
Brenock O'Connor als Rex Forster | |
Peter Wight als Rene | |
Gwen Taylor als Lily Vibert | |
Joanna David als Maude Vibert | |
Andy Gathergood als Mattie | |
Sophie Skelton als Jess | |
Izzy Meikle-Small als Annie | |
Aleksandar Aleksiev als Vladimir | |
Daniel Collard als Frisch | |
Elizabeth Carling als Interpreter | |
Annabelle Dowler als Aggie | |
Andrew Byron als Leonid | |
Basil Eidenbenz als Freidrich | |
Michael Epp als Weigart | |
Jonathan Harden als Bookshop Owner | |
Christian Hillborg als Oberleutnant Braun | |
Simon Werner als Wolfle | |
William Ludwig als Judge | |
Stuart Davidson als German Soldier | |
Rupert Holliday-Evans als Vicar (uncredited) | |
Christopher Ravenscroft |
Christopher Menaul | Director |
Jenny Lecoat | Screenplay |
Bill Kenwright | Producer |
Mario Grigorov | Original Music Composer |
Mark Trend | Editor |
Sam Care | Director of Photography |
Elaine Grainger | Casting |
Adrian Smith | Production Design |
Andrew Piotrowski | Art Direction |
Fran Cooper | Set Decoration |
Charlotte Mitchell | Costume Design |
Lavleena Korotania | Art Department Assistant |
Antoine Robin | Construction Foreman |
Malcolm Holt | Property Master |
Tess Raggett | Assistant Costume Designer |
Alex Watherston | Costume Supervisor |
Rowena Ladbury | Script Supervisor |
Matt Fyson | Armory Coordinator |
Cecile Tournesac | Music Editor |
Gary Welch | Music Supervisor |
Emily Johnson | Digital Intermediate |
Otto Rodd | Digital Intermediate |
Marc Covington | Steadicam Operator |
Jon Hall | Still Photographer |
David Agha-Rafei | First Assistant Camera |
Matthew Waving | First Assistant Camera |
Chris Georgas | Gaffer |
Felix Milburn-Foster | Key Grip |
Simon Frame | Visual Effects Supervisor |
Gillian Mackie | Visual Effects Producer |
Simon Gershon | Sound Designer |
Jonathan Smith | Sound Effects Editor |
Adam Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Graham Daniel | Sound Re-Recording Mixer |
Colin Chapman | Supervising Sound Editor |
Dean Spicksley | Carpenter |
Polly Fehily | Key Makeup Artist |
Aileen Seaton | Makeup Designer |
Roslyn Hill | Production Manager |
Daniel-Konrad Cooper | Supervising Producer |
Jacqueline Russon | Makeup & Hair Assistant |
Arthur Williams | Graphic Designer |
Tabitha Dickinson | Standby Art Director |
Lionel Estivill | Digital Compositor |
Paco Sweetman | Additional Editor |
Marina Morales Moya | Assistant Editor |
Jateen Patel | Digital Colorist |
Emily Russul Saib | Digital Intermediate |
Theresa Crooks | Digital Intermediate |
Gemma Lyons | Digital Intermediate |
Susumu Asano | Online Editor |
Kelvin Daley | Online Editor |
Des Murray | Online Editor |
Ed Smith | Special Effects Supervisor |
David Crabtree | First Assistant Director |